הוראה מותאמת- העתיד המקצועי שלכם

זה הזמן להכיר את הסוד של עולם התעסוקה

, צילום: עץ החשיבה

בשיתוף עץ החשיבה

לפעמים זה נראה כאילו רק מאז שהקורונה פרצה לחיינו החלו להצטבר פערים לימודיים אצל תלמידים רבים, אבל האמת היא שמדובר בתופעה קיימת שהתרחבה בעשורים האחרונים. ייתכן ואלו תוצאות האיבחונים הפסיכו דידקטיים שהפכו מתופעה זניחה לתופעה שכיחה. ייתכן ואלו הדרישות ההולכות ומתעצמות של בתי הספר והאוניברסיטאות להישגיים לימודיים גבוהים יותר. ואולי זו ההבנה שמערכת החינוך לא מצליחה לספק לתלמידים את הכלים הראויים כדי להשלים את הפערים שהובילה למהפכה בתחום. בכל מקרה, הסיבה לא משנה. הוראה מותאמת היא היום אחד המקצועות המבוקשים, הרווחיים והמתגמלים שיש לשוק העבודה להציע. ישבתי לדבר עם שלומית לויט, המנכ"לית והבעלים של בית הספר המוביל להכשרה מקצועית להוראה מותאמת חדשנית, מפתחת שיטת "עץ החשיבה", מורה בחסד עליון שעבדה עם מאות תלמידים, הכשירה מאות מורות, (ויש האומרים שאף המציאה את המושג הוראה מותאמת שהפך לביטוי שגור בתחום).

שלומית, מה זה אומר בעצם להיות מורה להוראה מותאמת ולמי זה מתאים?

"להיות מורה להוראה מותאמת זה להיות אמנית בקידום ילדים להצלחה בלימודים. זה לעזור לתלמידים לממש את הפוטנציאל האמיתי שלהם בלימודים. זה לקחת ילד שנכשל בלימודים, לשנות לו דפוסי חשיבה, להקנות לו מחדש את הידע בצורה שיקלוט בקלות רבה יותר ולגרום לו להרגיש אלוף העולם. "שאלת למי זה מתאים?" זה מתאים לכל מי שיש לה את הניסיון, הרגישות והתשוקה לעבוד עם ילדים. גם למורות ורכזות שרוצות לרכוש כלים ומיומנויות כדי לעזור לתלמידים להצליח במסגרת בית הספר, וכן, גם אם מדובר במורות להוראה מותאמת שכבר למדו את התחום, אבל מרגישות שהן עובדות אינטואיטיבית וללא מתודה סדורה וברורה. גם לגננות שרוצות ללמוד עוד נישה מקצועית וגם למי שרוצה לעשות הסבה לתחום."
קרדיט: עץ החשיבה,

שמעתי רבות על שיטת "עץ החשיבה" שפיתחת להכשרת מורות בתחום, תוכלי לשתף אותי במה השיטה שונה משיטות אחרות שיש היום בשוק?

"אחרי שנים רבות של עבודה בשטח, התחדדה לי נקודה אחת מרכזית. יש הרבה תאוריות, שיטות וגישות מצוינות, אבל כשצריך להפוך אותן לתכל'ס תוכניות פעולה שעובדות, כשצריך לגזור ממחקרים, טכניקות וכלים ברורים יש בלבול, חוסר סדר וחוסר בהירות, ואז לא תמיד יודעים מה לעשות כדי להתאים את 'החליפה' הנכונה לתלמיד הבא. השיטה שלי שמה את הדגש בדיוק במקום בו קיים הפער. מורות להוראה מותאמת צריכות גם את הרציונל, גם את התאוריה וגם את תוכנית העבודה. "אגב השיטה, משהו מדהים קורה כשמקבלים סדר וכלים, פתאום היצירתיות 'נפתחת'. רק אתמול מורה שלמדה אצלי בקורס, שיתפה אותי שאחד הדברים שהיו לה מאתגרים, היה איך להשתמש במשחק מסוים בכמה אופנים. היא הרגישה שאם אין לה הוראות הפעלה, היא לא תדע מה לעשות, והשבוע כאשר היא בחרה להשתמש במשחק מסוים, היא הצליחה ברוח מה שלמדנו לחשוב על 10 אפשרויות יצירתיות לעבוד איתו. "אבל זה לא רק זה. אני גם מלמדת איך לעבוד עם התנגדויות בשיעור. תראי, מי שלא עבדה עם תלמידים לא מבינה כמה זה יכול להבהיל, כשפתאום יש תלמיד או תלמידה שלא משתפים פעולה. זה מלחיץ. אבל תחשבי מה קורה כשאת מבינה מהיכן היא מגיעה ומה לעשות כדי לשחרר אותה. אני מאמינה שלכל אחד ואחת יש את החוזקות שלו, כשאנחנו יודעות איך לאתר אותן, הדברים מסתדרים כמו קסם."

את אומרת שבקורס שלך אפשר ללמוד איך להתמודד עם התנגדויות, לפתח יצירתיות ולקבל תוכניות פעולה, אבל בשטח מה זה אומר? מה בדיוק לומדים?

כל התוכניות אצלנו מבוססות על 3 מישורים:
  1. קוגנטיבי לימודי: שיטות לימוד ייחודיות שמחברות לתהליכי החשיבה של התלמיד ומבוססות על פסיכולוגיה קוגנטיבית ודרכי הוראה עדכניות.
  2. גופני: טכניקות עבודה מגוונות לעבודה עם שרירי הגוף כמעבירי ידע ותורמים להנאה גבוהה יותר בשיעור, משולבי תרגילי מוח להאצת תהליכי חשיבה.
  3. רגשי: כבוגרת לימודי N.L.P, יש בקורס מודעות רגשית לתהליכי העצמה מכווני הצלחה. אני משלבת בכל תוכניות הלימוד שלנו המובנות תוכניות לימוד מובנות (24 צעדים לראשית קריאה, תוכנית לחיזוק הטיב של הכתיב, תוכניות צעדים בחשבון מדורגות לכיתות א-ו, תוכנית מובנית למוכנות לכיתה א', לאסטרטגיות למידה ועוד עשרות תכנים), אלמנטים ריגשיים ש"מצמיחים" ובונים את האמונה של התלמיד בעצמו.
קרדיט: עץ החשיבה,

תוך כדי שדיברנו, קיבלת הודעה וראיתי אותך ממש מחייכת ומתרגשת. זה קשור לשיחה שלנו?

"כן, קיבלתי עכשיו הודעה ממורה שסיימה את הקורס האחרון. מאחר והיא עשתה הסבה, ולא היה לה ניסיון קודם בתחום, היא החליטה להתנדב בבית ספר. הרכזת שלחה אליה 2 תלמידים כהתחלה. ופתאום בשבוע שעבר פנו אליה בהפתעה גמורה מורות השילוב מבי"ס, ושאלו אם אפשר להפנות אליה תלמידים בפרטי, כי הן היו עדות לשיפור המהיר של אותם תלמידים. "אני מדברת איתך ומתרגשת. כשאני קוראת את ההודעות האלה אני יודעת את מה שלפעמים אני שוכחת מרוב עבודה. כשלומדים את המתודה הנכונה מצליחים ובגדול." רוצה ללמוד הוראה מותאמת? סקרנית לשמוע עוד? לפרטים מלאים על הקורס, סילבוס, עדויות ודרכי התקשרות הקליקי כאן.

בשיתוף עץ החשיבה

כדאי להכיר