רונן קצב: "יום עצוב לכדורגל הישראלי"

מצבה העגום של בית"ר ירושלים, שצפויה לשחרר שחקנים באופן חד-צדדי, הוביל את אחד מסוכני השחקנים הבכירים לפרסם פוסט חריף וחריג נגד ההתנהלות של בקרת התקציבים: "תפקידה חייב להשתנות - ומיד. השתיקה של ארגון השחקנים מקוממת" • ערן זהבי, כוכב נבחרת ישראל ופ.ס.וו איינדהובן, הגיב וחיזק: "כל מילה בסלע"

משה חוגג // צילום: פיני סילוק // משה חוגג

"היום הוא יום עצוב בכדורגל הישראלי. שחקנים בכירים בבית"ר ירושלים יקבלו הודעת פיטורים חד-צדדית (בואו לא נייפה את זה במילים, זה פשוט הפרת הסכמים). שחקנים שמפרנסים משפחות, חלקם או רובם אפילו באים מחו"ל ובעלי התחייבויות שנוצרו גם בגלל החוזה המופר יצטרכו להתחיל להתרוצץ במוסדות משפטיים. הזרים יפנו לפיפ"א, יגישו תביעות ואף יזכו בהן, והשחקן הישראלי במוסד לבוררות שליד ההתאחדות לכדורגל".

כך כתב הבוקר (שלישי) סוכן השחקנים רונן קצב בעקבות מצבה העגום של בית"ר ירושלים, שצפויה להיפרד במהלך היום מכמה משחקניה הבכירים.

"את הסיפור העצוב של עלייתו ונפילתו של משה חוגג בבית"ר אני לא מתכוון לנתח כרגע, ואני לא בטוח שמישהו יכול היה לחזות בדיוק, אבל פה מגיעה הנקודה המרכזית של טור זה. בדיוק בשביל זה נוצרה בקרת התקציבים, כדי להגן על השחקן. אנו רואים פעם אחר פעם שזה לא באמת קורה. את עידן טל, בתחילת דרכו האירופית, שמתי במרידה הספרדית. קבוצה צנועה מהליגה השנייה בספרד, קבוצה חסרת משאבים שהפתיעה וכמעט עלתה לליגה הראשונה, אבל לבסוף הפסידה בפלייאוף ונשארה בליגת המשנה, דבר שריסק כלכלית את המועדון שבעצם הימר בהשקעה גדולה מעל מידותיו ונכשל בהימור.

ריצ'מונד בואצ'י, צילום: דני מרון

"הקבוצה הלכה לפירוק, ועידן, שנתן עונה מצוינת דרך ההופעה הטובה שלו באותה עונה בספרד, חתם באברטון האנגלית. עידן חתם בתחילת העונה בספרד עבור דמי רישום קטנים בארגון השחקנים הספרדי, מה שהתברר כנראה כחתימה החשובה ביותר שלו בספרד. יום אחד, כשהייתי אצלו בביקור, חיכתה לו הפתעה בתיבת הדואר: צ’ק מהארגון על כל סכום החוב שנוצר מולו. ללא תביעות או בוררויות. בקרת התקציבים הייתה פשוט מול השחקנים עצמם, והיא מחויבת להעביר את הכסף לשחקן. אם לקבוצה יש התנגדויות - היא מקבלת מספיק זמן לפני התשלום לגשת למוסדות המתאימים. כל יורו שמשמש לשכר שחקנים נמצא בבקרה בהתחייבויות נזילות של בעלי הקבוצות ולא מותנות בניחושים כמה כרטיסים תמכור במשחק. זה חוזה עבודה, לא הימור בקזינו, למי שלא הבין.

"תפקיד הבקרה חייב להשתנות פה - ומיד. המלצות או הערכות לא תופסות. כל שקל חייב להיות מגובה ומוגן. ארגון השחקנים מתגאה בקשרים שלו מול דוד אגנזו (חלוץ בית"ר ירושלים לשעבר שהבאתי בתקופת השיא של ארקדי גאידמק ו-ולדימיר שאקלר), נשיא ארגון השחקנים הבינלאומי שהיה שנים נשיא ארגון השחקנים הספרדי. אני מציע לארגון לפנות אליו ולנסות ללמוד את המתווה הספרדי. הכדורגל, קודם כל ולפני הכל, הוא של הקהל והשחקנים, ואם קהל עצום של קבוצה כמו בית"ר נפגע והשחקנים לא מקבלים את מה שמגיע להם לפי החוק - אז מה שווה הכל?

"השתיקה של הארגון, עד עכשיו, פשוט מקוממת אותי. ארגון חזק משבית את הליגה או אפילו יוצר מחאה בסיסית, של דקה ראשונה לא משחקים, כמו שרוצים – בצדק - לבצע על אלימות במגרשים. אפשר גם להיכנס שיחות ופגישות מול הגורמים המתאימים כדי לסובב את הבקרה מול השחקנים עצמם, עם כל הביטחונות הדרושים כדי שהכדורגל שלנו לא יסבול מפירוקים או מצבי רוח של בעלים כזה או אחר".

ערן זהבי, צילום: AP

ערן זהבי, כוכב נבחרת ישראל ופ.ס.וו איינדהובן, ואולי הכוכב הכי גדול של הכדורגל הישראלי, הגיב: "כל מילה בסלע. הגיע הזמן שיבינו שבלי השחקנים והאוהדים, כל ההצגה הזו שנקראת כדורגל לא יכולה להתקיים. יש לי הצעה אחרת: אם המועדון יכול לפטר שחקנים בלי פיצוי, אולי גם השחקנים יוכלו לעשות את זה? נראה את המועדון המספיק אמיץ שאחד מהשחקנים הכי חשובים שלו יגיש לו מכתב התפטרות, אולי ככה יבינו והתאחדו כולם יחד נגד הדבר הזה".

טעינו? נתקן! אם מצאתם טעות בכתבה, נשמח שתשתפו אותנו

כדאי להכירi