ראש ממשלת לבנון לשעבר, סעד חרירי הודיע על פרישה מהפוליטיקה

חרירי הודיע כי הוא לא צפוי להתמודד בבחירות הקרובות • שמו של הפוליטיקאי נקשר בשערוריות שונות ואין זו הפעם הראשונה בה הוא מודיע על פרישה • חרירי אמר בדמעות כי כל החלטותיו נבעו מהרצון למנוע מלחמת אזרחים בלבנון

סעד אל-חרירי , צילום: אי.פי

ראש ממשלת לבנון לשעבר ומנהיג מפלגת "אל-מוסתקבל" הסונית, סעד חרירי, הודיע היום (שני) כי הוא לוקח פסק זמן מהחיים הפוליטיים ולא יתמודד בבחירות הבאות. זאת, לאור מה שתיאר בתור "היעדר אפשרות להזדמנות חיובית כלשהי עבור לבנון בשל ההשפעה האיראנית, הבלבול הבינלאומי והפיצול הלאומי".

חרירי בן ה-51 ששמו נקשר בשערוריות שונות, נכנס לפוליטיקה בשנת 2005 אחרי חיסול אביו, ראש ממשלת לבנון לשעבר רפיק חרירי. בנאום שנשא בביירות, אמר חרירי הבן כי הוא קורא למפלגת "אל-מוסתקבל" לנהוג כמוהו ולא לרוץ בבחירות הבאות לפרלמנט. חרירי הבטיח כי לא יעמיד את עצמו לבחירות לפרלמנט בעתיד ולא יתמודד במסגרת "אל מוסתקבל". עם זאת, אין זו הפעם הראשונה שבה הוא מכריז על פרישה מהחיים הפוליטיים.

חרירי נהנה מתמיכת סעודיה לפני שהיחסים בין המדינות הידרדרו במהלך המשבר הדיפלומטי האחרון. כזכור, סרטון של שר ההסברה הלבנוני שבו הוא נשמע מבקר את סעודיה על המלחמה בתימן עורר תרעומת רבה בריאד, והביא להחזרת שגרירים ממדינות המפרץ ולגירוש השגרירים הלבנונים. מאז חיזבאללה הספיק לשפוך שמן למדורה, ובנאום טלוויזיוני נסראללה תקף את יורש העצר הסעודי מוחמד בן סלמאן ותיאר אותו בתור טרוריסט.

בנאומו אמר חרירי כי אין ספק שבשל רצונו למנוע מלחמת אזרחים נכפו עליו פשרות וזאת הייתה הסיבה לכל צעד שבו נקט. לדבריו, זאת הייתה הסיבה גם לנזק כלכלי שספג ולאובדן של רבים מבעלי בריתו בלבנון. בסיום נאומו אמר חרירי בדמעות כי אנשי זרם "אל-מוסתקבל" ימשיכו לדבוק בפרויקט של אביו למנוע מלחמת אזרחים נוספת בלבנון.

ראש ממשלת לבנון נג'יב מיקאתי הגיב באומרו כי מדובר בפרק עצוב למולדת ולו באופן אישי, אבל הוא מבין את הנסיבות הכואבות שחרירי חווה בימים אלה שהביאו אותו להחלטה זו.

נציין כי במקרה שמפלגת אל-מוסתקבל הסונית לא תתמודד בבחירות הבאות, הדבר עשוי לחזק את מפלגת הפטריוטים החופשיים הפרו-סורית, שנמצאת בברית עם חיזבאללה. התחזקות כזו תעצים את כוחו של המחנה הפרו-איראני במדינה. מנגד, ייתכן וחרירי מתכנן להצטרף לפלטפורמה פוליטית חדשה.

טעינו? נתקן! אם מצאתם טעות בכתבה, נשמח שתשתפו אותנו

כדאי להכירi