במודיעין המערבי לא פוסלים: קטאר ידעה על מתקפת חמאס יותר משהיא מוכנה להודות

בכיר במודיעין של אחת ממעצמות אירופה: "אנחנו בודקים את העניין; יש עשן, אבל אין אקדח מעשן" • ברקע: האינטרס הקטארי לחבל בנרמול בין ישראל לבין ערב הסעודית

אמיר קטאר שייח' תמים בן חמאד א-תאני מחכה למזכיר המדינה בלינקן. צילום: רויטרס

האם קטאר ידעה על התקיפה ב-7 באוקטובר יותר משהיא משדרת? גורמי מודיעין מערביים לא פוסלים את האפשרות.

פגישת אמיר קטאר ומזכיר המדינה האמריקני | רויטרס

בשיחות עם האתר "פוליטיקו", אמרו נציגי מודיעין כי אף שאין ראיות חותכות, יש "אינדיקציות" לכך שלאמירות הקטנה אך בעלת ההשפעה העצומה במפרץ הפרסי היה מידע כלשהו. "אנחנו עדיין בוחנים את הנושא", אמר בכיר במודיעין של אחת ממעצמות אירופה בתשובה לשאלה אם דוחא ידעה מראש. "יש עשן, אבל אין אקדח מעשן".

הנייה מחכה לשר החוץ האיראני בדוחא, צילום: אי.אף.פי

בקטאר, שמארחת את איסמאעיל הנייה ובכירי חמאס נוספים, סירבו להגיב באופן רשמי לידיעה. בכתבה מציינים כי אין פירוש האירוח כשלעצמו שבקטאר ידעו, שכן צמרת הארגון בעזה הייתה יכולה למדר את הצמרת בדוחא.

לאמירות, מציינים ב"פוליטיקו", הייתה מוטיבציה ברורה לפחות לא למנוע תקיפה כזו: מאמץ לסכל את נרמול היחסים בין ערב הסעודית לבין ישראל. הסיבה: סעודיה היא מתחרתה של קטאר בתחום ייצוא האנרגיה, ושיתוף הפעולה בין שתי הכלכלות הגדולות במזרח התיכון היה עלול לפגוע באינטרסים של קטאר. המחשה לכך הייתה בשותפות במסדרון המסחרי מהודו לאירופה, שהיה אמור לעבור באיחוד האמירויות, בסעודיה ובישראל, אך לא בקטאר.

אמיר קטאר עם נשיא טורקיה ארדואן, צילום: רויטרס

אחת הבעיות בהתמודדות עם קטאר היא השפעתה הגדולה. הודות למיקומה האסטרטגי והעושר שלה, הפכה קטאר לשחקנית מרכזית באזור ולמעשה בעולם כולו. מחד, היא מארחת את בכירי חמאס, שעמם היא חולקת את האידיאולוגיה של האחים המוסלמים, אבל גם זוכה למעמד של "בעלת ברית מרכזית מחוץ לנאט"ו" עבור ארה"ב; היא שומרת על יחסים טובים עם רוסיה, אבל גם האיחוד האירופי, שאליו היא מספקת גז כחלופה לגז הרוסי; והיא גם, כמובן, בעיה עבור ישראל: בכתבה מזכירים כי שאלות על הידע המוקדם של קטאר מסובכות בגלל שבמשך שנים עודדה ישראל את האמירות לתמוך ברצועת עזה. "ראש הממשלה בנימים נתניהו התיר לסיוע לזרום - לרבות במזוודות כסף - אפילו לאחר שהתקבל מודיעין מפורט על המתקפה המתוכננת", כותבים ב"פוליטיקו". "בכירים במודיעין הישראלי פטרו את האזהרות כבלתי ישימות".

טעינו? נתקן! אם מצאתם טעות בכתבה, נשמח שתשתפו אותנו

כדאי להכיר