ביידן: "כוחות אמריקניים יועברו למזרח אירופה בזמן הקרוב"

דיווח: קרוב ל-9,000 חיילים נמצאים בכוננות גבוהה ביותר לקראת פריסה אפשרית • הנשיא האוקראיני זלנסקי: "מנהיגים מסוימים בעולם מעוררים פאניקה" • חבר פרלמנט ממפלגת השלטון ל"ישראל היום": "אין כל מחלוקת עם וושינגטון"

ביידן, צילום: איי.פי

נשיא ארה"ב ג'ו ביידן אמר הלילה (בין שישי לשבת) כי חיילים אמריקנים יועברו למדינות מזרח אירופה ונאט"ו "בזמן הקרוב".

דברי ביידן מגיעים על רקע הדיווח ברשת החדשות האמריקנית סי.אן.אן, שלפיו קרוב ל-9,000 חיילים אמריקנים, ובהם אנשי יחידות רפואה, תעופה קרבית ולוגיסטיקה, הושמו בכוננות גבוהה ביותר לקראת פריסה אפשרית במדינות נאט"ו במזרח אירופה.

עשרות טנקים רוסיים בסמוך לגבול אוקראינה // צילום: רויטרס

אתמול דיווחו כלי תקשורת באירופה כי רוסיה החלה להעביר מנות דם ליחידות הקצה הערוכות סמוך לגבולה המערבי של המדינה, עדות להכנות למבצע בקנה מידה גדול. משרד ההגנה האוקראיני העלה במהלך היום את ההערכה שלו בנוגע לכמות הכוחות הרוסיים שנמצאים בסמוך לגבול, וטען כי רוסיה ממשיכה לתגבר את כוחותיה באזור.

מחלוקת בשורות המערב?

נשיא אוקראניה, ולודימר זלנסקי, דבר עם כתבים היום וטען כי מנהיגים מסוימים בעולם אומרים דברים ש"מעוררים פאניקה" ו"גורמים לבהלה מיותרת". זלנסקי סיפר לכתבים כי שוחח עם הנשיא ביידן ועם נשיא צרפת עמנואל מקרון, וכי הוא אמר להם ש"האיום מרוסיה הוא גדול אך קבוע. למדנו לחיות איתו".

דבריו של זלנסקי מהדהדים דיווחים בכלי התקשורת האמריקנית על שיחה קשה בין הנשיא האוקראיני לאמריקני, אך בקייב ובוושינגטון הכחישו כי דברים כאלו אכן נאמרו. רומן גרישצ'וק, חבר פרלמנט אוקראיני ממפלגת השלטון, אמר ל"ישראל היום" כי "אינני יודע מי העביר לתקשורת האמריקנית את הדיווחים האלו, אבל אין כל מחלוקת בין הנשיא לוושינגטון. חלק מהדיווחים שהועברו פשוט שקריים".

זלנסקי, צילום: אי.פי.איי

גרישצ'וק אמר: "ההתנהלות הרוסית מולנו היא עניין שמתמשך שמונה שנים. זה נכון כי האיומים גברו באחרונה, אך גם היכולת שלנו להתמודד איתם אינה מה שהייתה ב-2014".

על האווירה המתוחה בבירה האוקראינית, שבה נמצא מחוז הבחירה של גרישצ'וק, הוא מספר: "אני מקבל הרבה פניות מאזרחים מודאגים. יש חשש ובמקרים מסויימים ממש פאניקה. אבל אנחנו פועלים להרגיע את האוכלוסייה ועוזרים לתושבים לשמור על שגרת היום יום. מי שמעוניין להרגיש שהוא תורם למצב אנחנו מפנים להתגייס לאחת מיחידות ההגנה האזוריות".

המתנדבים האוקראינים באימון, צילום: GettyImages

יחידות ההגנה האזוריות הן כוח מתנדבים שנמצא תחת משרד ההגנה האוקראיני ונועד לעבות את שורות הצבא האוקראיני באזורים עירוניים. מתנדבי הארגון, גברים ונשים בכל הגילאים, מקבלים אימון נשק בסיסי ומתרגלים תמרונים קרביים בחורשות ושכונות שונות.

דימיטרו, יוצא הצבא האוקראיני ומתנדב באחת מיחדות ההגנה האזוריות, אומר: "כשהאיומים מרוסיה התחילו להתגבר לפני שבועיים הרגשתי מועקה גדולה ושאני חייב לעשות משהו. הלכתי לחנות, קניתי הרבה מים מינרליים ושימורים שיהיו למשפחה שלי ולאחר מכן התנדבתי ליחידה השכונתית שלנו. האימונים בסיסיים מאוד, אבל זה נותן תחושה שאנחנו לוקחים חלק פעיל במצב".

תרגיל צבאי במחוז ווהלין, צילום: רויטרס

טעינו? נתקן! אם מצאתם טעות בכתבה, נשמח שתשתפו אותנו

כדאי להכירi