ממשלת הולנד תערער: החלטת בית המשפט פוגעת בביטחון - שלנו ושל ישראל כאחד

הקבינט ההולנדי בהודעה מיוחדת: מכבדים את החלטת השופטים, אבל כעת נצטרך לשכנע את בעלות בריתנו לפרויקט F-35 שאפשר לסמוך עלינו בשיתוף הפעולה ההגנתי הבינלאומי • "המטוסים חיוניים להתגוננות ישראל מפני האיומים האזוריים"

מטוסי F-35 של חיל האוויר. צילום: דובר צה"ל

הולנד תערער על החלטת בית המשפט בהאג לעצור את האספקה של חלקי F-35 לישראל. ממשלת הולנד הודיעה לפני זמן קצר כי היא מכבדת את החלטת בית המשפט, אולם האספקה חיונית לביטחון ישראל והולנד עצמה.

רויטרס

לפי הקבינט ההולנדי, בית המשפט לא התחשב מספיק בכך שאת מדיניות החוץ קובעת הממשלה, אולם נראה שבקבינט סבורים כי ההחלטה גם גרמה נזק ליחסי החוץ והביטחון של המדינה. הדבר משתמע מכך שבעקבות ההחלטה הולנד מנהלת שיחות עם בעלות בריתה בתוכנית מטוסי F-35 כדי לאשרר את תפקיד המדינה בפרויקט הרב-לאומי. הממשלה, כך ההודעה, "תעשה הכל כדי לשכנע את בעלות הברית בכך שאפשר לסמוך על הולנד בפרויקט בפרט ולשם שיתוף פעולה בינלאומי ואירופי".

מטוסי F-35 של דנמרק. פרויקט רב-לאומי, צילום: אי.אף.פי

על פי הממשלה, שיתוף הפעולה הזה חשוב לביטחון הלאומי של הולנד, אולם גם חיוני עבור ישראל, משום שמטוסי F-35 ממלאים תפקיד קריטי בהגנה עליה מפני האיומים באזור – למשל מצד איראן, תימן, סוריה ולבנון.

עוד נמסר כי החלטת הממשלה לערער נפרדת מהמצב בעזה. הולנד תומכת בהפסקת אש הומניטרית מיידית ובהעברת סיוע הומניטרי מירבי לאוכלוסייה הסובלת בעזה. חוקי המלחמה עודם בתוקף ועל ישראל לדבוק בהם.

טעינו? נתקן! אם מצאתם טעות בכתבה, נשמח שתשתפו אותנו

כדאי להכיר