צרפת: מסתמן הישג חסר תקדים לשמאל הקיצוני בבחירות לפרלמנט

לפי תוצאות המדגמים, גוש ״יחד״ של הנשיא המכהן צפוי להשיג בין 270 ל-310 מושבים מבין 577 המושבים בבית התחתון של הפרלמנט, בעוד קואליציית מפלגות השמאל צפויה לקבל בין 170 ל-220 • הסבב השני בשבוע הבא יקבע את התוצאות הסופיות כאשר ייערך קרב ראש בראש בין המועמדים המובילים במושבים רבים

מנהיג השמאל הקיצוני, ז׳ן לוק מלונשון, צילום: רויטרס / רוברט פרטה

פחות מחודשיים לאחר שהנשיא עמנואל מקרון נבחר לכהונה שנייה, המבחן הגדול הראשון שלו נערך ביום ראשון כאשר מיליוני צרפתים הצביעו בסיבוב הראשון לבחירות לאסיפה הלאומית, הבית התחתון של הפרלמנט הצרפתי. 

לפי מדגמי ההצבעה בתום הסיבוב ההצבעה הראשון, שורר אי ודאות באשר לממדי ניצחון הגוש הפוליטי התומך בנשיא וקיימת אפשרות שהגוש הזה, ששמו ״יחד״, לא יצליח להשיג רוב מוחלט בפרלמנט הבא.

לפי תוצאות המדגמים, גוש ״יחד״ השיג בין 270 ל-310 מושבים מבין 577 המושבים באסיפה הבאה. כדי להשיג רוב מוחלט זקוק מקרון להשיג 289 מושבים. קואליציית מפלגות השמאל בראשות מנהיג השמאל הקיצוני, ז׳ן לוק מלונשון, צפויה לקבל בין 170 ל-220 מושבים.

עם זאת, לפי מדגמי ההצבעה הכלל-ארציים, קיבלה קואליציית השמאל – בה חברות גם המפלגה הסוציאליסטית, הקומוניסטית והאקולוגית יותר קולות מהגוש של מקרון: גוש השמאל קיבל 26.20% מכלל הקולות לעומת 25,80% למחנה מקרון.

מפלגת השמרנים הרפובליקנית תהיה ככל הנראה הסיעה השלישית בגודלה בפרלמנט עם בין 33 ל-53 מושבים. מפלגתה של מנהיגת הימין הפופוליסטית מארין לה פן השיגה ככל הנראה 15-30 מושבים. לא ברור אם מפלגתו של אריק זמור, גם הוא מהימין הפופוליסטי, תזכה במושבים בפרלמנט הבא.

בסיבוב ההצבעה הנוכחי נרשם שיא היסטורי בהימנעות מהצבעה – 52,5%. סיבוב ההצבעה השני שייערך ביום ראשון הבא יכריע את פני הפרלמנט הצרפתי ואת השאלה אם מקרון יוכל לשלוט באופן חופשי בצרפת או שמא האופוזיציה מימין ומשמאל תחסום אותו ותייצר משבר פוליטי חסר תקדים בתולדות הרפובליקה החמישית.

טעינו? נתקן! אם מצאתם טעות בכתבה, נשמח שתשתפו אותנו

כדאי להכיר