היהירות שוב "הרגה" את אלעזר שטרן

מההתבטאות המיזוגנית נגד מירי רגב, דרך ההכרזה על "היעדר שכול בת"א" ועד החייל שסירב ללחוץ יד לחלוץ • סערת "גריסת התלונות" של השר שהיה מועמד ליו"ר הסוכנות היהודית היא עוד דוגמה לאטימות ולשחצנות שלו

השר אלעזר שטרן, צילום: אורן בן חקון (ארכיון)

כמעט כל מי שדיברתי איתו בימים האחרונים על פרשת אלעזר שטרן, ולא משנה מאיזה צד פוליטי הוא, חזר על מילה אחת – יהירות. נראה שזה הרושם המשמעותי ששר המודיעין הותיר אצל מי שפגש בו. אחד אפילו סיפר לי שלפני כמה שנים נפגש עימו לשיחת תדרוך במשרדו בכנסת, ושטרן כל השיחה ישב כשרגליו על השולחן.

והחלק המרכזי ביהירות של שטרן היה כמובן הפה שלו. זה שאף פעם לא ידע לשתוק. חיפוש קצר בגוגל מעלה לא מעט התבטאויות שלו שגרמו בעבר לסערות.

אלעזר שטרן למירי רגב: "אני לא רוצה לדבר פה על איך התקדמת בצבא", נובמבר 2018 // צילום: ערוץ הכנסת

כשהיה ראש אכ"א עורר סערה כשאמר בראיון בגלי צה"ל לגבי אחוז הגיוס לקרבי אצל תושבי תל אביב כי "אני רואה לאיזה בתים אני הולך ועם כל הכאב עם כל הגאווה, אני מסתכל גם לאיזה בתים אני לא הולך, והדברים האלו חד משמעיים - בבתים האלו אין שכול. כי אין שם שכול ולא יהיה שם שכול".

גם בכנסת הוא לא הפסיק להתבטא בצורה קיצונית ולעורר סערות. המקרה הזכור ביותר היה כמובן ההשתלחות המיזוגנית בשרה לשעבר מירי רגב מעל דוכן הכנסת כשקרא לעברה "אני יודע איך התקדמת בצבא".

ב-2017 גרם לחברת הכנסת דאז שולי מועלם לפרוץ בבכי במליאה כשהאשים אותה שהיא מקריבה את חיילי צה"ל, זאת על רקע העובדה כי מועלם היא אלמנתו של סא"ל משה מועלם ז"ל שנפל באסון המסוקים. כשהתבקש על ידי יו"ר הכנסת להבהיר את דבריו הוא אמר כי אין בכוונתו להתנצל.

האירוע החמור ביותר בנוגע לשטרן קרה עוד כשהיה ראש אכ"א. הימים היו ימי פוסט-ההתנתקות, חייל צה"ל חננאל דיין נבחר לאחד ממצטייני הנשיא. בטקס ביום העצמאות הוא ביקש לא ללחוץ את ידו של מי שהוא ראה בו רמטכ"ל הגירוש, רא"ל דן חלוץ.

שטרן זעם. הוא זימן את דיין לשיחת נזיפה בלשכתו ולדברי דיין במשך דקות ארוכות התבטא בגנות הרבנים שכביכול שלחו אותו לצבא. אלא שהאלוף שטרן לא הסתפק בנזיפה. הוא העביר את הקלטת השיחה לעיתונאי אחד, יאיר לפיד שמו, וכן פרטים אישיים מתיקו של דיין, כולל פרטים על גירושי הוריו והמחלה ממנה סבל אביו. בעקבות המקרה ננזף שטרן על ידי הרמטכ"ל ואף חויב לשלם פיצויים לדיין.

שיתוף הפעולה הולך הרבה אחורה. יאיר לפיד ואלעזר שטרן בכנסת, צילום: אורן בן חקון (ארכיון)

ההתנהגות הפרועה של שטרן כלפיי דיין היא בדיוק אותה התנהלות מתנשאת של גריסת תלונות עליה סיפר השבוע בשחצנות אופיינית ברדיו. שני המקרים נובעים מזלזול בחייל הפשוט.

מזה שנמצא בתחתית שרשרת המזון. החייל או החיילת שאוזרים אומץ ופונים לקצין הבכיר כדי שיטפל בעוולות שנעשו כלפיהם, מצפים לאוזן קשבת. הם בטח מחכים לשמוע האם מי שפגע בהם יטופל או לפחות אם הנושא ייבדק. במקום זה "המגרסה עבדה שעות נוספות", כפי שאמר שטרן. היא גרסה את התלונות, היא גרסה גם את החיילים.

כדאי להכירi