השמעה
בנט ולפיד | צילום: רויטרס

בנט ולפיד מציגים: תקציבים לגורמים אנטי־ציוניים

בעשור האחרון, התנועה הרפורמית, ובמידה הולכת וגוברת גם הקונסרבטיבית, מתנערות מהציונות • כעת, ממשלת השינוי תעניק לאותן תנועות כספים והשפעה במשרד התפוצות

בשבוע שעבר הגיע לכנסת נשיא התנועה הרפורמית בארה"ב, הרב ריק ג'ייקובס, ודרש את נתח הבשר שלו מהממשלה הנרקמת. לפי ההסכמים הקואליציוניים, מפלגת העבודה תקבל את השליטה במשרד התפוצות. ג'ייקובס דרש שהרב הרפורמי, חבר הכנסת גלעד קריב, ימונה לשר התפוצות. ג'ייקובס התייחס לאפשרות שקריב לא יקבל את התפקיד ואמר: "זה יהיה מסר רע ליהודי ארה"ב והתפוצות".

רבות דובר על שאלת הגיור הרפורמי ביחס לממשלת לפיד־ליברמן־בנט. אך הלכה למעשה, שאלת הגיור הוכרעה כבר לטובת הרפורמים והקונסרבטיבים על ידי שופטי בג"ץ. הסיפור העיקרי ביחס ליהדות הרפורמית הוא מה עומד להתחולל במשרד התפוצות בממשלה הנכנסת. לפי ההסכם שנחתם בין לפיד ליו"ר העבודה מיכאלי, בתוך משרד התפוצות יוקם אגף חדש במשרד שיכונה "האגף ליהדות מתחדשת".

ח"כ גלעד קריב, אורן בן חקון

בראיון ל־ynet, הסביר ח"כ קריב את משמעות העניין. "כל מי שמכיר את המערכת השלטונית במדינת ישראל יודע שהשאלה היא לא רק מה קורה בכנסת, אלא גם, ואולי בעיקר, מה קורה בתוך משרדי הממשלה". לשיטתו, "המציאות הזו שבה יש רק זרם אחד לגיטימי בתוך ישראל נשענת לא רק על חוקים, אלא בראש ובראשונה על מה שקורה בתוך המשרדים השונים ועל התקציבים. אנחנו נקדם גם סובלנות דתית וגם פלורליזם דתי".

המו"מ בין ממשלת נתניהו לבין הרפורמים לא נכשל בגלל שהממשלה לא הסכימה להקים מתחם תפילות לא אורתודוקסי בכותל. במילים אחרות, לא חופש הפולחן והדת מעניין את הרפורמים החיים בחו"ל. ג'ייקובס וחבריו מעבר לים דורשים לקבל כיסא בשולחן קבלת ההחלטות היומיומיות, בכל הקשור לענייני דת ומדינה בתוך ישראל. תביעתו, שעומדת להיענות בממשלת לפיד־ליברמן־מיכאלי־בנט, לא מתייחסת בראש ובראשונה לעולם התורה או הישיבות, אלא לצביון הציוני של ישראל. בעשור האחרון, התנועה הרפורמית, ובמידה הולכת וגוברת גם הקונסרבטיבית, מתנערות מהציונות. במהלך מבצע שומר החומות למשל, כ־100 סטודנטים לרבנות לא אורתודוקסית בארה"ב חתמו על גילוי דעת שתקף את ישראל, וכינה את המדינה היהודית מדינת "אפרטהייד". פסילת לגיטימיות הקיום של ישראל הופכת לעמדה יותר רווחת בקרב רבנים רפורמים וקונסרבטיבים בארה"ב.

באמצעות מתן מקום לפעילי התנועות הללו במשרד התפוצות, תוך תקצוב פעילותם מכספי המסים של הציבור בארץ, ממשלת השינוי תעניק מקום סביב השולחן הממשלתי, ותקציבים ממשלתיים לגורמים אנטי־ציוניים. במענה לביקורת שהטיחו בו ח"כים חרדים ביום שני, אמר ראש הממשלה המיועד בנט: "חברי הכנסת החרדים לא ילמדו אותנו מהי יהדות ובוודאי לא מהי ציונות". אולי לא. אבל חבריו לקואליציה ילמדו אותו היטב מהי אנטי־ציונות.