סמוטריץ' הורה לקזז 130 מיליון שקל מכספי הרש"פ ולהעבירם ל-28 משפחות של נפגעי טרור

שר האוצר מאפשר יישום תקדימי של עשרות פסיקות משפטיות שבמשך שנים רבות מאוד נותרו "אות מתה" • העברת הכספים הנרחבת לנפגעי הטרור ולסייענים שמה קץ לסחבת, שבחלק מהמקרים נמשכת כ-20 שנה

השר סמוטריץ' בוועדת הכספים (ארכיון). צילום: אורן בן חקון

שר האוצר, בצלאל סמוטריץ', הורה אתמול (שני), לרשות המיסים לקזז סכום של 130 מיליון שקלים, מכספי המיסים של הרשות הפלשתינית, ולהעביר אותם ל-28 משפחות של נפגעי טרור.

סמוטריץ' הגיע לוועדת הכספים, ח"כים הטיחו בו: "אתה צריך להתפטר"// ערוץ הכנסת

בכך סמוטריץ' מאפשר יישום תקדימי של עשרות פסיקות משפטיות שבמשך שנים רבות מאוד נותרו "אות מתה". הסכומים, שחלקם מגיעים להיקף של מיליונים לכל משפחה, יועברו בימים הקרובים. כמחצית מהתיקים שהוכרו הם של סייענים של ישראל שעונו על ידי אנשי הרשות הפלשתינית.

סחבת של 20 שנה

העברת הכספים הנרחבת לנפגעי הטרור ולסייענים שמה קץ לסחבת, שבחלק מהמקרים נמשכת כ-20 שנה. הרקע לה הוא סירוב של הרשות הפלשתינית לשלם פיצויים לנפגעי הטרור, שאותו היא עודדה מעודדת, אף שבתי המשפט בארץ הורו לה לעשות כן. אף שהפסיקות היו חד משמעיות ואף אושרו בחלקן בבית המשפט העליון, הרשויות בישראל לא סייעו למשפחות ולא חילטו את הכספים מהרש"פ.

אבו מאזן והנייה. מעודד טרור, צילום: רויטרס

המשמעות הייתה שהחלטות בתי המשפט נותרו על הנייר, והמשפחות נותרו ללא פיצוי כספי, אף שאחריות הרש"פ לפיגוע שבו נרצח או נפצע יקירם, הוכחה משפטית.

בשנים האחרונות נחקקו מספר חוקים שפתחו פתח משפטי לחילוט הכספים, ואולם במערכת הביטחון התנגדו לכך מחשש לפגיעה ביציבותה הכלכלית של הרשות הפלשתינית. כעת הורה שר האוצר לשנות את המדיניות וכאמור הנחה לחלט את הסכומים.

ניקוי שולחן

החילוט ייעשה מכספי המיסים שישראל גובה עבור הרש"פ, אך מקוזזים בחלקם בשל המשך תשלום "משכורות הטרור" על ידי הרשות הפלשתינית. בית המשפט העליון הכיר בזיקה המשפטית בין "משכורות הטרור" ככלי שמעודד פיגועים, לבין הפיצויים לנפגעי הטרור שלא ניתן היה לגבות מהרש"פ בדרך אחרת. בכך נסללה הדרך המשפטית לפצות לראשונה את עשרות המשפחות.

בית המשפט העליון. הכיר בזיקה המשפטית בין "משכורות הטרור" ככלי שמעודד פיגועים, לבין הפיצויים לנפגעי הטרור, צילום: יונתן זינדל/פלאש90

תשלום 130 מיליוני השקלים בתיקים האמורים מהווה מבחינת האוצר "ניקוי שולחן" בנוגע לפסיקות סופיות שהועברו למשרד מהפרקליטות. פסיקות אלה מתייחסות לפיגועים שחלקם התרחשו לפני יותר מ-20 שנה. במקרים אחרים התובעים הם הורים שכולים שכבר הלכו לעולמם. יודגש כי בנוסף לתשלומים הצפויים במקרים אלה, ישנן פסיקות שטרם הועברו לאוצר ועדיין מצויות בשלבי טיפול שונים במשרד המשפטים.

הצפי: גל תביעות חדשות

בנוסף ישנם עוד מאות תביעות וערעורים בתיקים שונים נגד הרשות הפלשתינית, שעדיין תלויים ועומדים וטרם הסתיימו ההליכים המשפטיים בעניינם.

במשרד האוצר אומרים כי ההחלטה של סמוטריץ' פותחת "מסלול ירוק" לחילוט כספים מהרש"פ, מה שצפוי להביא לגל של תביעות חדשות נגדה, שכן נפגעי טרור יבינו כי יש תוחלת להליכים, בניגוד למצב עד כה.

פיגוע הירי ליד תחנת הדלק בעלי. ההחלטה של סמוטריץ' תוליד גל תביעות חדשות?, צילום: חנן גרינווד

קיזוז 130 מיליון השקלים מכספי הרש"פ מצטרף לצעדים נוספים שנקט סמוטריץ' לתיקון עיוותים מהותיים בקשרים הכלכליים עם הרש"פ. בהנחייתו, על אף לחצים אמריקניים כבדים, נמנעה העברת תשלומים לאנשי הרש"פ בעזה מחשש שישמשו את חמאס. בנוסף, משרד האוצר החל לקזז חוב ענק של שני מיליארדי שקלים עבור אספקת חשמל מישראל ליו"ש, אשר הפלשתינים לא שילמו עליו במשך שנים.

טעינו? נתקן! אם מצאתם טעות בכתבה, נשמח שתשתפו אותנו

כדאי להכיר