זו השנה הטראומטית ביותר בתולדות המדינה ונתניהו אינו האיש שיוכל לתקן ולרפא

נתניהו עדיין מאמין שהוא האיש הנכון לתפקיד, הוא לא, הוא וממשלתו חייבים ללכת • מהתאמה מרבית לראשות ממשלה, כעת כולם מתאימים יותר ממנו, ולמרות זאת, הוא ממשיך להסית ולפלג

רה"מ בנימין נתניהו במסיבת עיתונאים, צילום: חיים גולדברג/פלאש90

יש שנים שנשמח שלא יסתיימו. את 2023 נשמח לשכוח. למחוק אותה לעד כאילו לא באה לעולם. שנה ארורה, קשה, מיותרת. המחיר שהחברה הישראלית שילמה עליה כה כבד, שייקח שנים לשקם. יותר משייקח למוטט את החמאס.

כמעט ולא היו בה נקודות אור להיאחז בהן, למעט ההתגייסות של החברה האזרחית לאחר מחדל אוקטובר 2023, וההפגנות בקפלן שמנעו את ההפיכה המשפטית.

בתום ספירת הקולות בבחירות ב-1 בנובמבר 2022 קיבלנו ממשלת ימין על מלא, שהושבעה ב־31 בדצמבר. שבועיים לפני כינון הממשלה ולפני ההפיכה המשפטית, כתבתי מעל דפי עיתון זה: "האם אנחנו לפני נקודת האל-חזור שבה מדינת ישראל תשנה פניה ושבחלק מהמקרים יהיה קשה לחזור לאחור ולתקן?". ציינתי שנתניהו נקלע לחולשה שתבוא לידי ביטוי בתיחזוק כספי אדיר של שותפותיו לקואליציה.

בן גביר ואוחנה בהשבעת הממשלה, צילום: אורן בן חקון

לצערי, בתשעת החודשים שבאו לאחר ההשבעה, נקלעה ישראל לסערה. במקום הנהגה קיבלנו שיסוי ופילוג. בריחה מאימת הדין, ורדיפה של היועצת המשפטית לממשלה. קיבלנו תוכנית להשתלטות על מערכת המשפט שהציג שר המשפטים, יריב לוין, אותה כינה "רפורמה משפטית", שזכתה לגיבוי של ראש הממשלה. קיבלנו שר משטרה תומך כהנא, שבעברו כתבי אישום.

קיבלנו ממשלה חשוכה וזללנית. קיבלנו קמפיין שנאה ושטנה נגד חלקים גדולים בעם, שיצאו לרחובות, שבוע אחרי שבוע, בגשם ובשרב, כדי לומר לראש הממשלה וממשלתו ההזויה: נעצור בגופנו את ההפיכה המשטרית ולא נאפשר שינוי פניה של ישראל. נתניהו לא ניסה להרגיע, לפייס, להכיל. להיפך - המשיך להסית ולהשמיץ, בעוד האמון בו ובממשלתו הולך ונשחק.

החברה התפרקה

והחברה הלכה והתפרקה: גילויי סרבנות להתנדב למילואים, אזהרות מפי שר הביטחון שאנחנו בפני שוקת שבורה, מאות אלפים ברחובות, משמאל ומעט גם מימין, בעוד נתניהו חושב על עצמו ועל מימון בתיו. ממשיך לומר שהוא חזק מול החמאס ושרק הוא ישמור על בטחונה של ישראל. יהירות, שעלתה לנו ביוקר ב־7 באוקטובר.

ההפגנות נגד הרפורמה המשפטית בתל אביב, צילום: יוסי זליגר

לא מפתיע שקואליציית הבלהות של נתניהו איבדה אמון ובכל הסקרים היא צונחת ל-45-47 מנדטים. הליכוד מתרסק. מהתאמה מרבית לראשות ממשלה, כעת כולם מתאימים יותר ממנו. ולמרות זאת, הוא, ממשיך להסית ולפלג. נותן לסמוטריץ' ומגבה את בן גביר. משמר את הקואליציה בכל מחיר, תרתי משמע, בעודו מזנב בבני גנץ שנחלץ לעזרתו עם פרוץ הקרבות.

זו השנה הטראומטית ביותר בתולדות המדינה ונתניהו אינו האיש שיוכל לתקן ולרפא. חייבת לקום ממשלה אחרת, שתזכה מחדש ובהקדם באמון העם, כדי שתוכל לקבל הכרעות לגבי היום שאחרי המלחמה. ממשלה שמדברת - ולא בלשון איומים - עם שכנינו הערבים: מצרים, סעודיה, האמירויות, ירדן ועם ארצות הברית.

עצרת בכיכר החטופים (ארכיון), צילום: Getty Images

ממשלה שתקבל החלטות קשות לגבי המחיר שיידרש להחזרת כל החטופים הביתה. לפתור מדינית, ואם לא אז צבאית, את המצב מול חיזבאללה. ממשלה שתוציא לפועל תוכניות לשיקום הישובים בעוטף ובגבול הצפון ותחזיר את הביטחון שאבד לאזרחים כולם.

נתניהו עדיין מאמין שהוא האיש הנכון לתפקיד. הוא לא. הוא וממשלתו חייבים ללכת. ממשלה שאיבדה את אמון העם, לא תוכל לשקם מכולת שכונתית.

טעינו? נתקן! אם מצאתם טעות בכתבה, נשמח שתשתפו אותנו

כדאי להכיר