לא נותקו היישובים החרדיים (ארכיון). צילום: טל כהן

הממשלה על חוק החשמל הכשר: "יביא לחיסכון לכלל הציבור", מומחה: "יגרום להתייקרות"

במשרד האנרגיה נימקו את העברת החוק שעורר סערה: "יאיץ את הקמת מתקני ייצור חשמל ואגירת אנרגיה בערים, ותחברם לרשת החלוקה הציבורית באזורים אורבנים צפופים - לטובת כלל הציבור בישראל" • ח"כ עקב אשר: "החלטה מבורכת שמסמלת כיצד ניתן לייצר שיתוף פעולה יעיל שיתרום גם למשק החשמל, גם לאיכות הסביבה וגם לצרכנים שומרי השבת"

ממשלת ישראל אישרה היום (ראשון) את השלב הראשון ב"תוכנית הלאומית לאגירת אנרגיה במרחב האורבני" המוכרת יותר לציבור הרחב בשם "החשמל הכשר".

בהודעה של משרד האנרגיה נכתב כי התכנית הינה "חלק ממדיניות אגירה לאומית רחבה שמקדם השר ישראל כ"ץ בימים אלו, שתאיץ את הקמת מתקני ייצור חשמל ואגירת אנרגיה בערים, ותחברם לרשת החלוקה הציבורית באזורים אורבנים צפופים - לטובת כלל הציבור בישראל".

הליכוד

ח"כ יעקב אשר אמר על ההחלטה: "החלטה מבורכת שמסמלת כיצד ניתן לייצר שיתוף פעולה יעיל שיתרום גם למשק החשמל, גם לאיכות הסביבה וגם לצרכנים שומרי השבת. מזה שנים רבות שחבריי ואני מסיעת דגל התורה פועלים לקדם את המתווה צעד אחר צעד, מול משרדי הממשלה ובוועדות הכנסת, כשהדרישה באה לידי ביטוי גם בהסכם הקואליציוני הנוכחי.

"מברך את יו"ר דגל התורה הרב משה גפני על שהביא לידי גמר את אישור ההחלטה, ואת השר ישראל כץ ומנכ"ל חברת החשמל מאיר שפיגלר על עבודה עניינית על החלטת הממשלה ללא מורא".

ח"כ יעקב אשר,

לא רק באזורים חרדים

חן הרצוג, הכלכלן הראשי של פירמת הייעוץ BDO ומומחה למשק החשמל, מביע ביקורת חריפה נגד החלטת הממשלה ואמר בשיחה עם "ישראל היום": "פרויקט החשמל הכשר יביא להתייקרות עלויות החשמל ולפגיעה ביעדים הסביבתיים. מוצג כפרויקט של אגירה ירוקה, אך לאמיתו של דבר מנוגד לתכלית הכלכלית והסביבתית של אגירת חשמל". כל המהות של אגירת חשמל הינה לאגור בשעות וימי השפל, כשהביקוש לחשמל נמוך והמחיר זול, ולמכור בזמני השיא כאשר מחיר החשמל יקר. חשמל כשר עובד בדיוק הפוך - קונים חשמל בימי השיא כדי לפרוק אותו בשבת כאשר מחיר החשמל זול. בעולם של אנרגיות מתחדשות בשבת בצהריים צריך להטעין כל סוללה אפשרית כדי לנצל את עודף היצור החשמל באנרגיית השמש, בניגוד גמור לפרויקט החשמל הכשר".

הרצוג הוסיף: "סדר העדיפויות הלאומי במשק האנרגיה חייב לתעדף קידום פיתוח משק החשמל לכלל האזרחים, שסובלים כבר היום מעליה במחירי החשמל בגלל אי עמידה ביעדי הממשלה. יש לתעדף את האצת השקעות בסגירת תחנות הפחם שמתעכבת, בפיתוח רשת החשמל, בקידום אנרגיות מתחדשות, ובאישור תוכנית הפיתוח של משק החשמל".

מנגד, בסביבת ראש הממשלה אמרו לנו כי "השם של התוכנית ("החשמל הכשר") זה כנראה מקור הטעות. מדובר בנכס אסטרטגי למדינה, שנועד לא רק לספק את החשמל לחרדים שלא רוצים להשתמש בחשמל שהופק בשבת, אלא לכלל האוכלוסיות. הפיילוט לא יהיה רק באזורים שבהם מתגוררת האוכלוסייה החרדית. זה יפתור את השימוש בגנרטורים המזהמים ובניגוד למה שאומרים זה לא ייקר בשקל אחד את התעריף לכלל הציבור. מדובר בעלות חד-פעמית, שבטווח הארוך תביא לחסכון לכלל הציבור".

טעינו? נתקן! אם מצאתם טעות בכתבה, נשמח שתשתפו אותנו