"היית כל כך צנוע שלא הבנת למה הצוות שלך הפך לאגדה": אלפים ליוו את סרן נתנאל סילברג בדרכו האחרונה

הובא למנוחות סרן נתנאל סילברג, בן 33, מהיישוב אלון שבות שבגוש עציון, שנפל בקרב בצפון רצועת עזה והיה מפקד צוות ביחידת יהל"ם • נתנאל הוא החלל הרביעי מאלון שבות מאז תחילת מלחמת חרבות ברזל • אביו ספד לו: "ביקשתי שתשמור על עצמך ולא להיות גיבור, אבל היית גיבור, שמענו על מה שעשית, שרצת קדימה להחליף חייל שנפגע, ואתה נפגעת גם"

הלוויתו של סרן (במיל') נתנאל סילברג. צילום: אורן בן חקון

אלפים ליוו היום (שלישי) את סרן נתנאל סילברג, בן 33, מהיישוב אלון שבות, שנפל בקרב בצפון רצועת עזה, בדרכו האחרונה. ההלוויה התקיימה בחלקה הצבאית בבית העלמין האזורי גוש עציון. סילברג היה בוגר ישיבת ההסדר בבית שאן, ומפקד צוות ביחידת יהל"ם.

הדס בת הזוג, ספדה בכאב: "אף פעם לא אהבתי ככה, 33 שנה חיכיתי שתבוא, ועכשיו הלכת" // יוני ריקנר

נתנאל הוא בנם של דב ואילת סילברג ונכדם של יהודה וצביה והב. הוא אח תאום ובכור. הותיר אחריו הורים, בת זוג וחמישה אחים ואחיות. "הרב נתנאל", צוין, "הוא החלל הרביעי מאלון שבות מאז תחילת מלחמת חרבות ברזל".

נתנאל סילברג ז"ל, צילום: ללא

אביו דב, נפרד ממנו: ""איזו גאווה גדולה חשתי כלפיך וכלפי האחים שלך, כשיצאת בשבת ההיא ללא צו גיוס ביד, ביקשתי שתשמור על עצמך ולא להיות גיבור, אבל כדרכך היית גיבור. שמענו מהמפקד שלך איך מיהרת להחליף חייל בצוות שנפצע ובהמשך נפל, ואז נפגעת גם. הפצרת בי לא לדאוג, שאתה לא בחזית הלחימה, אז לא דאגתי. ומה על חלומותיך? סוף סוף מצאת את בחירת ליבך וליבנו, החלטתם לדחות את האירוסין עד אחרי המלחמה. אתה לא יודע כמה תהיה חסר לנו, נוח בשלום על משכבך". לסיום ציין האב :"אנחנו רוצים שהמלחמה תסתיים אבל שמותך ומות הקדושים האחרים לא יהיה חלילה לשווא, רק אחרי שצה"ל יסיים את משימתו".

הדס, בת הזוג, ספדה בכאב: "שבוע שעבר לקחתי אותך לג'וליס אחרי שבת ראשונה ביחד מאז פרוץ המלחמה. ברדיו היו שירים והקדשות ודיברנו על איזה שיר אקדיש לך, כמובן בתיאוריה, כי לא היית מסכים לזה בחיים. חשבתי על 'אם תלך – מי יחבק אותי?' ואמרת לי – 'אבל זה לא נכתב עלי!', ואלוהים קרע את החיבוקים שלך ממני. ירדת מהרכב והבטחת לי שתשמור על עצמך. בדרך חזור החלטתי על השיר 'מלך העולם', כי זה מה שהיית בשבילי, כי בשבילי אתה יכול להיות הכל. אני אוהבת אותך, לעולם לא אהבתי ככה, 33 שנה חיכיתי שתבוא, ועכשיו הלכת ואין מי שיחבק אותי ככה. אני בהיסטריה ואתה לא פה להגיד לי שאני מגזימה. כל המתים הם תמיד הכי יפים והכי טובים והכי אמיצים, אבל באמת שאתה היית הכי. הכי טוב אבל גם הכי צנוע, ואני כל כך אוהבת אותך".

"כולנו המומים עדיין את נפילתך". סרן נתנאל סילברג מובא למנוחות, היום, צילום: אורן בן חקון

אחותו של נתנאל, רחלי, ספדה גם היא לאחיה: "נתנאל, אני לא מאמינה שאני כאן, שאני מחפשת מילים כיצד להיפרד ממך. הסיוטים והפחדים שלי התממשו, אבל מהצד השני, דרכך. תמיד דיברנו על צורת החיים שאני בחרתי כאשת קבע, שהנטל הצבאי הוא התפקיד שלי בבית כי אני נשואה אליו, ואתה, כמו אח גדול, לקחת אותו ממני והלכת. נתנאל אני כל כך מצטערת שלא יהיה לך עוד זמן להספיק לממש את כל החלומות והשאיפות שלך והיו לך הרבה. תמיד תישאר צעיר ויפה עכשיו. הם סיפרו לנו שרצת קדימה כי היית חייב לעשות דברים בדרך שלך, לעזור, להוביל ולהיות ראשון".

חברו, מפקד סיירת יהל, ספד לו בכאב: "הובלנו יחד עשרות מבצעים ביחד. למדתי על אדם מדהים, מלא ענווה, קשוב ואוהב. היית כל כך צנוע שלא הבנת למה צוות סילברג הפך לאגדה. בתחילת המלחמה לא היה לך שיבוץ, חיפשת איפה לעזור ולסייע. ביקשת ממני אישור להילחם, לא אישרתי ואתה לא הקשבת. גם באירוע המצער אתמול רצת קדימה, בחרת להסתער בראש הכוח. הפעם לא הצלחת. האובדן שלך עצום. אני נפרד ממך בכאב עצום, אני מרגיש שחלק מהלב שלי נשאר איתך,
אני אוהב אותך אהבת אמת".

"ביקשתי שתשמור על עצמך ולא להיות גיבור, אבל היית גיבור" נתנאל סילברג ז"ל, צילום: דובר צה"ל

רוני, גיסו של נתנאל הוסיף: "בשבילנו תמיד תהיה גיבור. תודה על מה שנתת לעם שלנו בתקופה כ"כ קשה, אני מבטיח לך שזה לא יהיה לחינם. לפני זמן מה הייתי עם הצוות שלי קרוב לבית הספר מול גן השעשועים שבו נפלת. זה האויב שלנו, ציני, אכזר וחסר בושה וכבוד. אויב פחדן שמתחבא מתחת לקרקע ושולח את ילדיו למות עבורו, אבל אני מבטיח לך שאנחנו נמחה אותו מעל פני האדם והעולם יהפוך לטוב יותר. אז נכון, עכשיו אנחנו בוכים ועצובים, אבל אנחנו חזקים. אני מבטיח לך, נתנאל, אנחנו ננצח וכבר נצחים אותו".

פלג, חבר צוות של נתנאל: "הספד לאגדה שהייתה באמת. נתנאל סילברג הוא הגיבור, ואנחנו דמויות משנה. הרבה סיפורים ואגדות סיפרו על הצוות. הצלחת לגעת בכל אחד ואחד מאיתנו, הפכת ממפקד מרוחק ומלחיץ לאחד מהחבר׳ה. תודה על מה שעשית בשבילנו. נמשיך לספר את האגדה על נתנאל סילברג".

נציג צה"ל נשא דברים: "כולנו המומים עדיין את נפילתך. לוחמי היחידה מובילים את הלחימה ברצועה. נתנאל, התגייסת להיות לוחם הנדסה קרבית והתנדבת לשירות ביהל"ם. בלטת כלוחם ומפקד מקצוען וערכי, הובלת אחריך את הצוות תמיד בשקט ובמסירות, במקצוענות בלתי מתפשרת וחתירה למגע. בעשרות הפעמים שנפגשנו בשבת השבעה באוקטובר התייצבת ללא היסוס".

הוא המשיך וסיפר על נתנאל: "טרם הכניסה הקרקעית ביקשת להצטרף לכוחות הלוחמים, לחמת בגבורה ובלטת במקצועיות. אתה לוחם ומפקד מהטובים ביותר שידעה היחידה. מעורר השראה, מקצוען וחדור מטרה, ומעל הכל בן אדם, צנוע וערכי. האמנת בעצמך, בצדקת הדרך ובאנשים שלך. חיילך הלכו אחריך בעיניים עצומות. נתנאל, חבר יקר, אנו ממשיכים להילחם ואני מצדיע לך בדרכך האחרונה. לעד נישאר חברים".

"גם באירוע המצער אתמול רצת קדימה, בחרת להסתער בראש הכוח", צילום: אורן בן חקון

ראש המועצה האזורית גוש עציון שלמה נאמן: "היום אנחנו מביאים את נתנאל הי"ד לקבורה בחלקה הצבאית של בית העלמין בכפר עציון והצטרף לחבורה של גיבורים, בבחורים יפים, אמיצי לב, מלאי ערכים מיוחדים של גוש עציון. הלב השבור מלא גאווה: 'אשרי העם שאלה גיבוריו'. אנחנו זוקפים ראש למרות הכאב הגדול כל כך. אנחנו נמלא אחר צוואתו של נתנאל, נמשיך להילחם באויב הפחדן, הבזוי והנקלה הזה עד הניצחון. תודה נתנאל על גבורתך בחייך ובמותך. תהי נשמתך צרורה בצרור החיים'".

ראש ישיבת ההסדר בית שאן הרב שלמה שושן, בה למד סילברג ציין: "במשך ארבע שנותיו בישיבה היית בן בית בבייתי. נתנאל היה מעמודי התווך של בית המדרש, בחור אציל וסמכותי כשהסמכותיות שלו נבעה מתוך מקום עמוק, עוצמתי ובשקט חודר. נתנאל היה בבחור מבריק ומיוחד שהגיע לישיבה מתוך רצון אמיתי דבר משמעותי ומדויק בחיים שלו כפי שפעל לאורך כל חייו. בחור יסודי שכל משימה אצלו חייבת להיגמר בשלמות; אם לומדים תורה אז זה חייב להיות עד הסוף ואם הוא קבע חברותא ללימוד אז הדקה שנקבעה חייבת להיות דקה על השעון. שום דבר לא יכל להסיט אותו מהדרך שבה צעד".

"מעורר השראה, מקצוען וחדור מטרה", צילום: אורן בן חקון

"אדם ששם לעצמו מטרות ומגשים אותן אחת אחת, וכל משימה שביקשת ממנו הייתי יכול לשכוח ממנה אחרי רגע וידעת שהיא תתבצע למופת. אדם סקרן שיודע לשאול שאלות קשות שואל שאלות ולא התבייש להביע דעות מאתגרות בצורה עדינה ונעימה. מדובר בבחור שהרבה לפני שראה רק את עצמו, הוא תמיד ראה קודם את הצרכים של המשפחה, הסביבה והחברים. אבדה עצומה למשפחה ולעם ישראל".

טעינו? נתקן! אם מצאתם טעות בכתבה, נשמח שתשתפו אותנו

כדאי להכיר