"יש לנו עוד מקום בבית - ובלב": כך הפך ילד צעיר שגדל בפנימייה לחלק מהמשפחה

לפני 13 שנה נתקלה גלי דגן במודעה של ארגון "אור שלום" ששינתה לה את החיים • המודעה הובילה את גלי לילד בן שבע שחי בפנימיית נוער • עם השנים הפכה משפחת דגן ממשפחה מארחת של הילד למשפחת האומנה שלו מה שהפך אותה לגדולה ומגובשת יותר • " גם כיום יש צורך אדיר במשפחות אומנה, ויש משפחות שיכולות להרשות לעצמן לקחת אליהן ילדים שזקוקים לכך", שיתפה

"קיבלנו הרבה יותר". משפחת דגן, צילום: באדיבות המשפחה

גלי דגן, אמא לשלושה ילדים, נתקלה לפני 13 שנים במודעה בעיתון של ארגון "אור שלום" המטפל בילדים ובנוער בסיכון שהוצאו מבתיהם. 

"המודעה הזו גרמה לי להבין שיש לנו עוד מקום בלב ובבית לילד נוסף", מספרת גלי ל"ישראל היום". "פניתי לארגון, הם חיברו אותי לפנימייה לילדים בכפר סבא, ונבחרנו להיות משפחה מארחת לילד בן שבע. לקחנו אותו אלינו בסופי שבוע ובשבתות הביתה. השתדלנו לתת לו את המיטב ולהעניק לו, לפחות בזמן שהוא אצלנו, חוויה של משפחה רגילה. עם הזמן התקשינו להחזיר אותו בכל מוצאי שבת לפנימייה ולראות את הנשמה שלו נקרעת בין העולמות, בלי שהייתה לנו שום אפשרות לקבל החלטות הנוגעות לחיים שלו. רצינו לעשות יותר".

"זו היתה חוויה כל כך מרגשת, שקשה להסביר אותה במילים". השבעת חיילים, אילוסטרציה, צילום: דודי ועקנין

ערב אחד, כשכבר מלאו לילד 13, הם חזרו לפנימייה כמו בכל מוצאי שבת, והילד התחיל לדבר על הקשיים. "הסתכלתי עליו ואמרתי לו 'אתה יודע, עוברת בי איזו מחשבה', והוא אמר 'וואו, אם זה מה שאני חושב אז זכיתי'". כך, יחד עם ארגון "אור שלום" והרווחה, הם עשו הליך תקדימי והפכו למשפחת אומנה. "מבחינתנו זה היה צעד טבעי, אך התמיכה החשובה והמשמעותית של הארגון תרמה מאוד לחיבור הזה".

היום הילד כבר בן 20, הוא לוחם בצבא וחלק בלתי נפרד מהמשפחה. "האתגר הגדול ביותר היה לגרום לו להוציא את הנער המתבגר שבו", אומרת גלי. "החיים בפנימייה ובמסגרות הרווחה הרגילו אותו להיות ילד מרצה כדי שכולם יאהבו אותו. אין דבר ששימח אותי יותר מלראות את החדר שלו מבולגן ואת זה שהוא חוזר מאוחר בלילה. כל כך שמחתי שאנחנו מצליחים להפוך אותו לילד ככל הילדים".

בחירה משותפת

"כשהיינו בטקס ההשבעה שלו בצבא, חיבקתי אותו לאחר הטקס. זו היתה חוויה כל כך מרגשת, שקשה להסביר אותה במילים. זו לא אותה חוויה כמו עם ילד ביולוגי, כי כאן יש בחירה משותפת שהיא לא מובנת מאליה". כל משפחות האומנה, מלוות על ידי גופי אומנה המפוקחים על ידי משרד הרווחה והביטחון החברתי.

גלי מוסיפה: "יש צורך אדיר במשפחות אומנה, ויש משפחות שיכולות להרשות לעצמן לקחת אליהן ילדים שזקוקים לכך. חשוב לי להגיד לאותן המשפחות שיידעו שהמשחק הזה הוא דו־כיווני - קיבלנו הרבה יותר משנתנו. זה הפך אותנו למשפחה טובה ומלוכדת יותר, ועשה את הילדים שלי אנשים טובים יותר. חשוב לי גם להגיד לאותן המשפחות שיידעו שתמיד תהיה להן את התמיכה של אור שלום. גם אחרי שהילד מסיים את בית הספר, התמיכה לא נעצרת. התפיסה של הארגון, וכך גם אני חושבת, היא שמאוד חשוב לתת למשפחה הביולוגית של הילד את המקום שלה, ולא לשפוט אותה על המציאות שאליה נקלעה. אם תגיע לארגון אור שלום אפילו משפחה אחת דרך הכתבה הזאת - עשיתי את שלי".

"אנו זקוקים בדחיפות למצוא לילדים אלו מסגרת משפחתית יציבה, חמה ואוהבת". טלי חלף, צילום: סיוון שחור

טלי חלף, מנכ"לית אור שלום: "אנו זקוקים בדחיפות למצוא לילדים אלו מסגרת משפחתית יציבה, חמה ואוהבת, שתאפשר להם להשתקם ולזכות בהזדמנות לצאת ממעגל המצוקה. יש לנו מאות סיפורי הצלחה של בוגרי אומנה שיצאו לעצמאות ושחיים חיים מיטיבים ונורמטיביים, הודות להזדמנות השנייה שקיבלו".

ממשרד הרווחה נמסר כי כל משפחות האומנה, מלוות על ידי גופי אומנה המפוקחים על ידי משרד הרווחה והביטחון החברתי.

משפחות המעוניינות לקבל מידע מוזמנות לקבל פרטים באתר של אור שלום, בטלפון 8936* או בווטסאפ 051-2400312.

טעינו? נתקן! אם מצאתם טעות בכתבה, נשמח שתשתפו אותנו

כדאי להכיר