בכיר במשטרה: "נדרשות פה מדיניות ממשלתית והצבת מטרות"

משטרת ישראל אמנם פתחה במבצע למיגור תופעת השוהים הבלתי חוקיים, אך הדרך עוד ארוכה • "אין היום במדינת ישראל גורם אחד שמתכלל את כל הנושא הזה"

פועל פלשתיני מול גדר ההפרדה, צילום: אי.אף.פי

"אם רוצים לטפל בתופעת השוהים הבלתי חוקיים, נדרשת מדיניות ממשלתית, וממנה יש לגזור מטרות, משימות ואחריות. כיום אין במדינת ישראל גורם אחד שמתכלל את כל הנושא הזה", כך אומר ל"ישראל היום" בכיר במשטרה.

עד לפני חודש וחצי, טרם ההסלמה במצב הביטחוני, התופעה התבטאה בכ-20 עד 30 אלף שב"חים שנכנסים מדי יום דרך הפרצות בגדר. נוסף על כך, בין 100 ל-110 אלף פלשתינים עם היתרי עבודה נכנסים מדי יום לעבודה בישראל דרך 34 מעברים מפוקחים.

יצוין כי פלשתינים מועסקים בישראל מאז תום מלחמת ששת הימים, ומספר ההיתרים בכל ענף מוגבל במכסה שקובע הדרג המדיני בהתאם למצב הביטחוני, הכלכלי והמדיני במדינת ישראל. ההיתרים מונפקים על ידי צה"ל באמצעות מינהלת התיאום והקישור. לאור זאת, שב"ח אינו בהכרח פלשתיני שכניסתו אסורה בעקבות מעורבות פלילית או קשר לפיגועים, אלא במקרים רבים מדובר בפלשתינים שכניסתם נאסרה משום שאינם עומדים במכסת ההיתרים המותרת.

יודגש כי מי שביצעו את הפיגועים באריאל, בדיזנגוף ובאלעד נחשבו אמנם לשב"חים, אך לא היו מפוקחים, משום שלא עברו קודם לכן עבירה פלילית כלשהי שחייבה את גורמי הביטחון לפקח על תנועותיהם. "לכן אין משמעות לכניסה שלהם דרך הפרצות בגדר", אומר גורם ביטחוני בכיר, "מי שרוצה לעשות פיגוע יכול להיכנס לארץ גם דרך המעברים המפוקחים, והיו כבר מקרים כאלה בעבר".

הפיגוע באלעד // צילום: דוברות מד"א

אלפי מעצרים

בעקבות הפיגוע באלעד ולאור ריבוי התרעות לפיגועים, פתחה המשטרה במבצע רחב היקף לאיתור שוהים בלתי חוקיים. עד סוף השבוע נעצרו כ-16,000 שב"חים. מתוכם כ-600 נחקרו ונפתחו להם תיקים פליליים, ונכלאו כ-200. על פי מדיניות התביעה המשטרתית, הליכים נגד שוהה בלתי חוקי מתבצעים רק כלפי פושעים מועדים או אנשים החוזרים על המעשה שוב ושוב (רצידיביסטים). שוהה בלתי חוקי שנעצר בפעם הראשונה נחקר, מתועד ומוחזר לשטחים. לעיתים הדבר חוזר על עצמו גם בפעם השנייה, אך רק בפעם השלישית הוא נעצר, נכלא ומוגש נגדו כתב אישום בגין שהייה בלתי חוקית.

על פי החוק, אם שוהה בלתי חוקי נתפס בטווח של כ-50 עד 100 מטר מכל צד מגדר ההפרדה, הטיפול בו מתבצע על ידי התביעה הצבאית. מנתונים שהגיעו ל"ישראל היום" עולה כי בשנת 2021 טופלו על ידי המשטרה 40,010 שוהים בלתי חוקיים, מסיעים ומלינים. 7,405 שוהים בלתי חוקיים נעצרו ול-19,533 נפתח תיק פלילי.

מספר המעסיקים, מסיעים ומלינים שטופלו על ידי המשטרה בשנת 2021 היה 6,537. 469 נעצרו, ול-5,640 נפתחו תיקים פליליים. "היסודות של תופעת השב"חים לא תלויים במשטרה, לא בצה"ל, לא בחברה הישראלית ולא בחברה הפלשתינית. הם תלויים בגורמים אחרים", אומר בכיר במערכת אכיפת החוק. "כדי לטפל בתופעה יש לעקר את המוטיבציה שלהם לצאת לעבוד בישראל, ובצד הישראלי צריך לגבות מהם מחיר שימנע מהם לחצות את הגדר. גורמים המעורבים בנושא טוענים כי אי גביית המחיר נובעת בין היתר מחוסר במקומות כליאה ובעובדה שהמעצרים מתבצעים רק כשיש עבירות נלוות או שמדובר ברצידיביסט.

גורמים משפטיים טוענים כי ההחלטה לגבות מחיר משב"ח רק החל ממעצרו השלישי התקבלה בין היתר גם משום שבתי המשפט אינם יכולים להתמודד עם מספר המעצרים המתבצעים מדי יום. "מי שיבדוק גם את הענישה, יגלה שהיא לא מרתיעה".

ישנה מורכבות גדולה

"שב"ח", אומר גורם משטרתי, "הוא אדם מורכב. הוא יכול להיות אב למשפחה שנכנס לארץ לעבוד כדי להרוויח כמה שקלים ולחזור. זו הפלטפורמה הבסיסית, ועליה מתלבשים המון סוגים של שב"חים שנכנסים לתוך הארץ כדי לבצע עבירות פליליות או פיגועים".

שב"ח יכול להיות בגיר או קטין. בעבר נתפסו על ידי המשטרה שוהים בלתי חוקיים בני 16 ואפילו ילדים בני 8 ו-10 נשלחים על ידי הוריהם לצמתים בכבישים, כדי להרוויח כמה שקלים מדי יום מנהגים. "זה גם הופך את העניין למורכב, כי במקרים כאלה אנחנו צריכים להביא את ההורים ולהגיש נגדם כתב אישום על הזנחה", אומר קצין משטרה בכיר.

מרבית הפלשתינים מועסקים בישראל בעבודות כפיים. החריג ביותר אלו עבודות חשמל או עבודות בניין מתקדמות. בעבר היו גם רשויות מקומיות שהעסיקו שב"חים בפינוי אשפה, בעיקר בצפון.

מתוך 34 מעברים, ישנם כ-18 מעברים מרכזיים. ישנם מעברים של כלי רכב וסחורות, יש מעברים שעוברים דרכם רק אנשים ויש מעברים שהם גם וגם. כל המעברים מפוקחים על ידי צה"ל ורשות המעברים. את השב"חים מסיעים לתוך הארץ בדרך כלל נהגים פרטיים, שכן מדובר בכסף קל.

"יש כאלה שעושים זאת לפרנסתם ויש כנופיות שהעיסוק המרכזי שלהן זה הסעת שב"חים" אומר בכיר במשטרה, "בדרך כלל מרביתם הם ערבים ישראלים, שמדברים את אותה שפה ומתכתבים איתם. זה יכול להגיע ל-100 שקלים עד 300 שקלים לאדם. חברות רשומות לא עוסקות בזה, מכיוון שאם החברה תיתפס, דינה להיסגר".

במשטרה מדגישים שבתנאים מסוימים, הסעת שב"ח יכולה להיחשב לעבירה. "נהג מונית שעובד עם רישיונות בהתאם לרישוי וביטוחים, שאוסף פלשתינים בנקודות מסודרות ובשעות קבועות, כולל הזמנה מסודרת, לא עובר על החוק" אומר בכיר במשטרה, "מי שיודע שהוא מסיע שב"ח, בדרך כלל אוסף אותם באישון לילה בנקודות מסתור, כולל הורדה בנקודות נסתרות. לרוב החבר'ה האלה מסיעים עם רכב מצ'וקמק כי הם יודעים שנחרים להם את הרכב אז הם מעדיפים לנסוע ברכב ישן".

טעינו? נתקן! אם מצאתם טעות בכתבה, נשמח שתשתפו אותנו

כדאי להכירi