ההבדל שבין ציוץ לעדות

למרות הציפיות, מוקדם להעריך את משקל העדות של מומו פילבר • אם יוכרז כעד עוין עשויה להפוך את הקערה על פיה, ולהציב את עדותו של פילבר במסגרת חקירתו במשטרה כראיה מרכזית שאין עליה עוררין • השאלה המרכזית: האם פילבר פעל כבובה חסרת אונים ושיקול דעת או כמנכ"ל בר דעת ועצמאי

שלמה פילבר בבית המשפט המחוזי בירושלים, צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

היתה או לא היתה הנחיה - זו השאלה. זה העיקר, וכל השאר הוא פרפראות.

היום הראשון בעדות עד המדינה שלמה פילבר עורר ציפיות רבות, אבל בפועל עדות זו רחוקה מרחק רב מקו הסיום של המשפט. כל מי שציפה כי העדות ה"דרמטית" תכריע כבר היום את גורל המשפט - התבדה. למשמע אוזן, רבות מן האמירות שנשמעו במהלך יום עדותו הראשון של פילבר מקוממות ולעיתים מטרידות ממש. כך, למשל, הדיבורים על "חוקרים שנועצים שיניהם בנחקר" משל היו כלב רוטוויילר מורעב, או הרמיזות העבות לקיום "ברית של גנבים" בין עובד ציבור בכיר לבין שותפיו - הגלויים והסמויים - שמשפיעים על דרך קבלת ההחלטות ועל תוכנן.

אכן, במישור המהותי, ובסופו של יום, לא אלה יקבעו את גורל המשפט. כך גם אמירתו של פילבר כי הוא "אוהב את נתניהו והוא מושא להערצתו", או ציוצים שהשמיע בחודשים האחרונים בעניין דעתו על התיק. לכל אלה אין רלוונטיות של ממש להשלכות המשפטיות.

נתניהו באולם הדיונים, צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

בסופו של יום, השאלה איננה אם פילבר רצה להצליח בתפקידו (ברור שכן), ביקש לרצות את הבוס נתניהו (ברור שכן), רצה לסגור את נושא חברת "בזק" ותוך כדי כך ניתנו לה הטבות שונות (ברור שכן). השאלה המרכזית היא אם פילבר פעל כבובה חסרת אונים ושיקול דעת, המופעלת בשלט רחוק על ידי נתניהו, או כמנכ"ל בר דעת ועצמאי שאמנם מונע - וביודעין - גם מרצון עז הצליח ולרצות את השר הממונה, אבל בפועל מקבל החלטות ענייניות שאינן מושפעות מההנחיות שניתנו לו. ובקיצור: אם מדובר בעצמאי, או בעבד צייתן וכנוע הפועל בשירות אדוניו וממלא כל הנחיה שניתנת לו.

פילבר הוא אכן אחד מעדי המפתח במשפט נתניהו. הכרזה עליו בהמשך העדות כעל "עד עוין" עשויה להטות את המטוטלת מהמסלול שנקבע לה בראשונה. זה לא קרה. למרות ציוציו האינטנסיביים של עד המדינה, צייצן בלתי נלאה, אין לדעת אם כך יקרה בהמשך. הכרזה כזו, אם תינתן, עשויה להפוך את הקערה על פיה, ולהציב את עדותו של פילבר במסגרת חקירתו במשטרה כראיה מרכזית שאין עליה עוררין.

סובב סחור־סחור

בחקירתו אתמול, ניסה פילבר באופן בולט להתנער מדברים שאמר במסגרת עדותו במשטרה. כך, באמצעות מתן פרשנויות והסברים מפולפלים לאמירות שנשמעו מפיו בחדר החקירות, וכך באמצעות העלאת טענות ולפיהן דברים שנאמרו במשטרה, ולפחות חלקם, אינם משקפים את האמת.

ברגעים מסוימים בחקירה של פילבר נדמה היה שהוא סובב סחור־סחור מסביב לנקודה העיקרית, אך אינו מגיע אליה. ימים יגידו, לאחר שהסביבון ייפול על צידו, אם הנאשמים יוכלו לומר בקול גדול "נס גדול היה פה", או שמא אסון ראייתי שעשוי להשפיע - אם לא להכריע - את גורל המשפט כולו.

טעינו? נתקן! אם מצאתם טעות בכתבה, נשמח שתשתפו אותנו

כדאי להכיר