העיר הפלשתינית במדבר יהודה: ממשיכים לבנות בכל הכוח

בניית העיר החדשה נחשפה לפני כשנה ב"ישראל היום" • מאז, למרות ההצהרות, דבר לא נעשה והבנייה נמשכת ללא התערבות גורמי האכיפה • ראש מועצת גוש עציון, ירון רוזנטל: "מדינת ישראל צריכה להתעורר - זו סכנה ביטחונית"

בלב מדבר: העיר הנסתרת שבונים הפלשתינים // רגבים

הרשות הפלשתינית ממשיכה לקבוע עובדות בשטח ולבנות בקצב מהיר עיר חדשה ובלתי חוקית בשמורה ההסכמית במדבר יהודה – זאת בחסות מלחמת חרבות ברזל. ראש מועצת גוש עציון ירון רוזנטל מכנה את המצב "מחדל חמור" ודורש מהממשלה לפעול מייד בנושא.

המיקום המשוער של העיר שנבנית במדבר יהודה, צילום: מתוך Google Maps

בניית העיר החדשה נחשפה לפני כשנה בתחקיר ב"ישראל השבוע" בשיתוף עם ארגון "רגבים". מהכתבה עולה כי הבנייה פוגעת אנושות בשמורת הטבע הנדירה.

ראש מועצת גוש עציון ירון רוזנטל, צילום: אורן-בן-חקון

על פי הסכמי אוסלו חל איסור חמור לבנות בשמורה. "הצד הפלשתיני ישמור ויגן על שמורות הטבע בהתאם לאמות מידע מדעיות מבוססות", צוין במפורש. גם בהסכמי Y, לאחר שהשטחים הוגדרו רשמית כשטח B - בשליטה אזרחית פלשתינית וביטחונית ישראלית - נכתב: "הצד הפלשתיני הודיע כי יפעל על פי הסטנדרטים המדעיים שנקבעו, וכי לא יחולו שינויים במעמדם של אזורים אלו. בעוד תקנים אלו אינם מאפשרים בנייה חדשה, כבישים ומבנים קיימים עשויים להישמר".

לחץ על הממשלה

אחרי הפרסום התעוררה סערה. ראש מועצת גוש עציון הקודם, שלמה נאמן, אף הביא משפיענים כדי לסייע ולחשוף את הבעיה בפני הציבור – ולהפעיל לחץ על הממשלה לעשות משהו בנושא. לפני ראש השנה ערכה מועצת יש"ע הרמת כוסית במקום, בנוכחות שרת ההתיישבות אורית סטרוק. האירוע הפך לזירת עימות עם פלשתינים.

השרה אורית סטרוק, צילום: אורן בן חקון

ואולם, כיוון שחרף ההצהרות של גורמים בממשלה דבר לא נעשה, העבודות מתקדמות בקצב מואץ ללא כל התערבות גורמי האכיפה. מאז נבנו לא מעט כבישים ובניינים חדשים המפוזרים ומרוחקים אחד מהשני ברדיוס כולל של כשישה קילומטרים.

צעד נוסף שמובילים כעת מתכנני העיר הוא בניית מתחם צימרים לתיירות פלשתינית. הפרויקט והכבישים אליו נבנים במהירות. בגוש עציון מתריעים כי הבנייה פוגעת במדבר יהודה ומהווה סכנה ביטחונית חמורה כיוון שהיא מבודדת את יישובי גוש הרודיון שיהפכו למובלעת בין ערים וכפרים ערביים. כבר עכשיו הגישה לאזור קשה.

העיר אלמלחה הולכת ונבנית, צילום: נעמה שטרן

רוזנטל: "בעוד שחלקנו התפכחנו מהקונספציה בעזה, טמינת הראש בחול בכל הנוגע ליהודה ושומרון נמשכת. אם לא נעצור את הבנייה הבלתי חוקית המשתוללת בשמורה היום, בעוד מספר שנים נתמודד כאן עם אירוע ביטחוני מהחמורים ביותר. המחדל החמור הזה הוא סכנה ביטחונית למדינת ישראל, תתעוררו".

טעינו? נתקן! אם מצאתם טעות בכתבה, נשמח שתשתפו אותנו

כדאי להכיר