סרן איתי סייף, רס"ן יפתח שחר. צילום: דובר צה"ל/ללא

דיווח: הרוגים מקרב אנשי חיזבאללה בתקיפה בדמשק; צה"ל תקף את המשגר ממנו בוצעו שיגורים לעבר קריית שמונה

מצב השיחות בדוחא: גורם מדיני דוחה את דברי בכיר חמאס כי "הארגון התגמש" • מחלקת המדינה של ארה"ב ממשיכה להאיץ בישראל להקל על הגישה של מתפללים להר הבית בחודש הרמדאן • שלוחת חמאס בלבנון לקחה אחריות על שיגור 40 רקטות גראד לעבר בסיס צה''ל בצפון • רס"ן יפתח שחר וסרן איתי סייף נפלו בקרבות • בהודעה משותפת אמיר קטאר ונשיא צרפת התחייבו לסייע ב-200 מיליון דולר לפלשתינים

היום ה-145 למלחמה: הטלוויזיה הסורית: מערכות ההגנה הופעלו נגד תקיפה באזור דמשק, באופוזיציה הסורית דיווחו כי מדובר בתקיפה ישראלית, עוד דווח כי בתקיפה חוסלו מחבלים של חיזבאללה. מטח כבד לצפון - אזעקות בקריית שמונה והסביבה, צה"ל תקף את המשגר ממנו בוצעוה שיגורים. הותר לפרסום כי רס"ן יפתח שחר וסרן איתי סייף, שני קצינים בחטיבת גבעתי, נפלו בקרבות בצפון הרצועה. 

עדכונים שוטפים:

02:40: הפלשתינים מדווחים על הפגזות ארטילריה מתמשכות באזורים המערביים של חאן יונס.

01:40: הפלשתינים מדווחים על הרוג מאש צה"ל במהלך עימותים בכפר בית פוריק השוכן מזרחית לשכם.

00:50: המרכז הסורי דיווח הלילה על "8 הרוגים ופצועים" בתקיפה בדמשק: שני אנשי חיזבאללה עם אזרחות סורית שנהרגו ועוד 6 אחרים שנפצעו. כמו כן נטען כי יש נעדרים. לפי הדיווח הותקפו בין היתר מחנה אימונים וחווה של המיליציות הפרו-איראניות.

23:50: ראש הממשלה בנימין נתניהו נפגש היום (ד') עם סיגריד קאג, סגנית ראש ממשלת הולנד לשעבר והמתאמת הנוכחית של האו"ם לסיוע הומניטרי לעזה, בלשכת רה"מ בירושלים. הפגישה הייתה מועילה. השניים דנו בכמה מהאתגרים הנוכחיים באזור ובמדיניות האפשרית להתמודד איתם.

22:57: דובר צה"ל: צה״ל תקף תשתיות צבאיות של ארגון הטרור חיזבאללה בשטח לבנון. מטוסי קרב תקפו לפני זמן קצר תשתיות צבאיות של ארגון הטרור חיזבאללה במרחבים כפרא וצדיקין שבדרום לבנון. בנוסף, צה״ל תקף בשעות האחרונות בירי ארטילרי במרחב חולה.

תיעוד: צה״ל תקף תשתיות צבאיות של חיזבאללה בשטח לבנון // דובר צה"ל

22:39: מקורות לרשת אל-חדת': בתקיפה באזור דמשק נהרגו גם קצינים איראנים. (שחר קליימן)

21:55: משרד ההגנה הסורי הודיע כי בסביבות השעה 21:35 (שעון מקומי) ישראל תקפה אווירית מכיוון רמת הגולן נגד כמה מטרות באזור דמשק. לפי ההודעה, מערכות ההגנה האווירית הופעלו והפילו את רוב הטילים. עוד דווח על הרס בזירות התקיפה. (שחר קליימן)

21:38: בסוריה מדווחים על שריפה שפרצה במחנה הפליטים הפלשתיני אל-ירמוכ שבדרום דמשק. לא ברור אם מדובר ברסיס של טיל נ"מ או תוצאה של התקיפה עצמה. (שחר קליימן)

שריפה בדמשק אחרי התקיפה // צילום: רשתות ערביות

21:33: באופוזיציה הסורית דיווחו על הרוגים מקרב אנשי חיזבאללה בתקיפה בדמשק. (שחר קליימן)

20:40: הטלוויזיה הסורית: מערכות ההגנה הופעלו נגד תקיפה באזור דמשק. באופוזיציה הסורית דיווחו כי מדובר בתקיפה ישראלית. רשת אל-מיאדין דיווחה על פיצוץ גדול באזור א-סיידה זיינב שבמערב דמשק. (שחר קליימן)

20:39: דיווחים סורים על תקיפה במרחב דמשק, מערכות ההגנה האווירית הופעלו. 

20:14: מחלקת המדינה של ארה"ב ממשיכה להאיץ בישראל להקל על הגישה של מתפללים להר הבית בחודש הרמדאן. 

20:00: מצב השיחות בדוחא: גורם מדיני דוחה את דברי בכיר חמאס, חאלד משעל, כאילו הארגון התגמש. לדבריו, בישראל לא מוכרת התגמשות כזו ולא הורגשה כזו בשיחות היום. הגורם המדיני מוסיף כי השיחות בקטאר לא נתקעו ועל כן יימשכו לפי שעה. עם זאת, גם היום לא הייתה פריצת דרך והפערים שיש לסגור כדי להגיע להסכם עדיין גדולים מאוד. הגורם המדיני הזכיר כי בעבר, כאשר השיחות הגיעו למבוי סתום, ראש הממשלה נתניהו הורה למשלחת הישראלית לחזור לישראל. (אריאל כהנא)

18:56: בהודעה משותפת אמיר קטאר ונשיא צרפת התחייבו לסייע ב-200 מיליון דולר לפלשתינים. (שחר קליימן)

18:34: ההודעה של ישראל כי בכוונה לבנות 3,000 דירות בהתיישבות הובילה להכרזה של ממשל בדיין כי הבנייה "לא עולה בקנה אחד עם החוק הבינלאומי", כך דיווחו מקורות לרויטרס. בלינקן אמר לכתבים: "זו עמדת ארה"ב מזה שנים רבות, כי בנייה בהתנחלויות אינה תורמת להשגת שלום מתמשך". 

18:14: צה"ל תקף משגר ממנו בוצעו שיגורים לעבר קריית שמונה; הותקפו תשתיות צבאיות נוספות בדרום לבנון. מטוסי קרב תקפו מוקדם יותר היום (רביעי) משגר ממנו בוצעו שיגורים לעבר מרחב קריית שמונה הבוקר. בנוסף, הותקפו מספר תשתיות צבאיות של ארגון הטרור חיזבאללה במרחבים א-סקי, בינת ג'בל ויארין. בהמשך להתרעות במרחב הגליל המערבי, זוהו מספר שיגורים מלבנון לעבר שטח ישראל, חלקם נפלו בשטח לבנון והשאר בשטחים פתוחים בשטח ישראל, אין נפגעים. (לילך שובל, עידן אבני)

תיעוד: צה"ל תקף משגר ממנו בוצעו שיגורים לעבר קריית שמונה // דובר צה"ל

17:55: רה"מ לשעבר בראיון לבלומברג האמריקני מזהיר מפני תקיפה ישראלית ברפיח: "מדובר בסיכון שאנחנו לא יכולים לקחת". בדבריו אמר אולמרט כי על נתניהו להפסיק את המלחמה נגד חמאס ולהתמקד בתוכנית שתוציא את צה"ל מהרצועה על מנת שכוח בינלאומי יוכל לשלוט בה. עוד אמר כי "הסבלנות של הקהילה הבינלאומית הגיעה לנקודה שלא נוכל לחזור ממנה". עוד הוסיף כי הסכנה העיקרית היא כי מצרים, שהזהירה את ישראל ממבצע ישראלי ברפיח, תפר את הסכם השלום בן ה-45 שנים. לבסוף אמר כי "יש מידה של זעם חסר תקדים כלפי נתניהו בישראל, השנאה נגדו מצטברת, ולבסוף זה יתפרץ". 

17:26: בהמשך לאזעקות בגליל המערבי, זוהו שני שיגורים. (עידן אבני)

17:02: אזעקות בגליל המערבי. 

14:32: כלי טיס תקף הלילה מחבל חמוש בג׳נין, ולוחמי צה"ל, שב"כ ומג"ב עצרו עשרה מבוקשים ברחבי יהודה ושומרון. בג'נין שבמנשה, הלוחמים עצרו מבוקש בהכוונה מודיעינית של שב״כ ופעלו לחישוף מטענים שהוטמנו מתחת לצירים במטרה לפגוע בכוחות. כמו כן, כלי טיס תקף מחבל חמוש שזוהה במרחב. ביטא, בקלקיליה ובאבו קש שבבנימין עצרו מבוקשים, תחקרו חשודים רבים והחרימו אמצעי לחימה, שהוחרמו והועברו להמשך טיפול כוחות הביטחון. (לילך שובל)

פעילות כוחות צה"ל באוגדת יהודה ושומרון // דובר צה"ל

13:39: נשיא מצרים עבד אל־פתאח א־סיסי: "אנחנו מקווים להגיע להפסקת אש בתוך כמה ימים ולהתחיל בסיוע אמיתי לעזה". (שחר קליימן)

12:28: במהלך נאומו, הנייה קרא "לאנשינו בירושלים ובגדה ובפנים הכבוש ללכת לאל-אקצא ביום הראשון לרמדאן. המוני עמנו צריכים להגיע לחצרות מסגד אל־אקצא ולהתבצר בהן". (שחר קליימן)

12:16: המשלחת הישראלית לדוחא חזרה אמש לישראל לאחר יומיים של דיונים בנושא המתווה ההומניטרי והרחבתו. יש לציין כי ההכנות והנכונות מצד ישראל לקדם את העסקה, כולל ההיענות להגעה לקטאר לדיונים ההומניטריים, נתקלים בבלוק חמאסי. כרגע אין כל התקדמות לעסקה. (שירית אביטן כהן)

12:15: מנהיג חמאס הניה: "העולם הערבי חייב לפעול כדי למנוע רעב בעזה", עוד הוא הוסיף: "העולם ובמיוחד מדינות ערב חייבים למנוע פלישה לרפיח. כל גמישות שאנחנו מגלים במשא ומתן נעשית כדי לשים קץ לכאב עמנו". (נטע בר, שחר קליימן)

12:12: תיעוד בדרום לבנון: חיל האוויר תקף בית בבינת ג'בייל, אין דיווח על נפגעים. (שחר קליימן)

12:10: תיעוד רגע הפגיעה בבניין בקריית שמונה:

רגע הפגיעה בבניין בקריית שמונה

12:07: לוחם צה״ל נפצע הבוקר באורח בינוני כתוצאה מהתהפכות כלי רכב צבאי במרחב החרמון. שני לוחמים נוספים נפצעו באורח קל. הלוחמים פונו לקבלת טיפול רפואי בבית חולים ומשפחותיהם עודכנו.

12:01: הקבינט המלחמה צפוי להתכנס מחר בערב, ואחריו המורחב. (שירית אביטן כהן)

12:00: צוות הקרב של חטיבת הצנחנים נלחם במערב חאן יונס: הלוחמים פושטים על יעדי טרור ומחסלים מחבלים רבים מטווח קרוב באמצעות ירי והכוונת אש מהאוויר ומהיבשה. באחת הפשיטות על תשתית טרור איתרו הלוחמים RPG, לבנות חבלה, דגלי חמאס ואמצעי קשר ששימשו את המחבלים. בתוך יממה אחת, חיסלו הלוחמים עשרות מחבלים שזוהו במרחב. לכתבה המלאה (לילך שובל)

משמידים מבנים ממולכדים ומחסלים מחבלי חמאס: תיעוד פעילות לוחמי חטיבת הצנחנים בחאן יונס // דובר צה"ל

11:30: דיווח: הנייה ינאם בצהריים.

11:19: על פי משרד הבריאות בעזה שבשליטת חמאס: מספר ההרוגים ברצועה עלה ל־29,954 איש מתחילת המלחמה. 70 אלף פצועים בדרגות שונות.

10:59: צה"ל תקף מטרות של חיזבאללה בשטח לבנון, ביניהן מחסן אמל"ח ואתר לייצור אמצעי לחימה של הארגון. מטוסי קרב תקפו לפני זמן קצר מחסן אמצעי לחימה ומבנים צבאיים במרחב רמיה שבדרום לבנון. במהלך הלילה, צה"ל תקף אתר לייצור אמצעי לחימה במרחב ח'רבת סלם. (לילך שובל)

צה"ל תוקף מטרות חיזבאללה בשטח לבנון, ביניהן מחסן אמל"ח ואתר לייצור אמצעי לחימה של הארגון // דובר צה"ל

10:46: שלוחת חמאס בלבנון לקחה אחריות על שיגור 40 רקטות גראד לעבר בסיס צה''ל בצפון. לפי ההודעה - המטחים שוגרו בתגובה למלחמה בעזה ולחיסול בביירות של בכיר חמאס, סאלח עארורי, ומפקדים אחרים בשלוחה. (שחר קליימן)

10:35: בחמאס טוענים: ירינו שני מטחי טילים מדרום לבנון לישראל, עם 40 טילי גראד, גם לבסיס צבאי. בסוכנות הידיעות רויטרס פורסם כי גדודי אל-קסאם אמרו בהצהרה בערוץ הטלגרם שלהם כי הפציצו את מפקדת חטיבה 769 המזרחית ואת צריף נמל התעופה בבית הילאל.

10:31: זירת הפגיעה הישירה מהמטח האחרון אל קריית שמונה:

זירת הפגיעה הישירה מהמטח האחרון אל קריית שמונה // ארז בן סימון/TPS

09:39: דוברות המשטרה: המשטרה מטפלת כעת במספר זירות נפילה של פריטי רקטה בסביבת העיר קרית שמונה, נזק נגרם לרכוש ואין דיווח על נפגעים בשלב זה. שוטרים וחבלנים של מחוז צפון מבודדים כעת את זירות הנפילה וסורקים אחר שרידים נוספים, לשם הסרת סיכון נוסף לציבור. (עידן אבני)

09:29: דיווח: נציגי חמאס ופת"ח ייפגשו במוסקבה כדי לדון בהקמת ממשלת פלשתין המאוחדת ובנייה מחדש של עזה.

09:27: במטח האחרון: זוהו עשרה שיגורים לאצבע הגליל, חלקם יורטו. פגיעה ישירה בבניין בקריית שמונה, ופגיעה בבית הילל. (עידן אבני)

יירוטים באצבע הגליל, הבוקר // ללא

09:18: דיווח ראשוני: פגיעה במבנה בקריית שמונה. (עידן אבני)

09:07: שוב מטח כבד לצפון - אזעקות נשמעות בבית הלל, תל חי, כפר יובל, מעיין ברוך, וקריית שמונה.

08:57: המטח לצפון - זוהו ארבעה שיגורים, אחד יורט. (עידן אבני)

08:47: אזעקות בקריית שמונה והסביבה - הגושרים, בית הלל, תל חי, קריית שמונה, מעיין ברוך, כפר יובל.

08:43: כוחות צה"ל חיסלו בלחימה ביממה האחרונה עשרות מחבלים: כוחות אוגדה 98 איתרו אמצעי לחימה בחאן יונס, כוחות אוגדה 162 פועלים בשכונת זיתון, ולוחמי יחידה 414 סגרו מעגל והכווינו כלי טיס שחיסל מחבל שירה לעבר כוחותינו בחאן יונס. בנוסף, מרכז האש של פיקוד הדרום וחיל האוויר, תקפו שמונה מטרות משמעותיות באזור ממנו שוגר תמ"ס לאשקלון אמש ובהמשך, פירים ותשתיות טרור מהם יצאו מחבלים לביצוע פעולות טרור ברצועה. (לילך שובל)

חיסול המחבל שירה לעבר כוחותינו, ותיעוד מפעילות כוחות צה"ל בשטח הרצועה // דובר צה"ל

06:00: הותר לפרסום: רס״ן יפתח שחר, בן 25, ממושב פארן, מפקד פלוגה בגדוד צבר (432), חטיבת גבעתי, קצין לוחם בשלדג, נפל בקרב בצפון רצועת עזה. לידיעה המלאה

סרן איתי סייף, בן 24 מירוחם, מפקד מחלקה בגדוד צבר (432), חטיבת גבעתי, נפל בקרב בצפון רצועת עזה. לידיעה המלאה

22:54: בלבנון מדווחים על סדרת תקיפות של צה''ל בדרום המדינה.

21:32: בהמשך להתרעות בצפון הארץ מוקדם יותר היום, זוהו כ-20 שיגורים שחצו משטח לבנון למרחב צפון הארץ, מתוכם מספר יורטו בהצלחה על ידי לוחמי ההגנה האווירית והיתר נפלו על פי מדיניות. בנוסף, זוהה טיל נ״ט שחצה משטח לבנון לעבר מרחב מירון. זוהתה פגיעה במרחב יחידת הבקרה האווירית של חיל האוויר. אין פגיעה בכשירות המתקן. צה"ל תוקף כעת מטרות טרור של ארגון הטרור חיזבאללה בשטח לבנון.

בהכנת הידיעה השתתפו: לילך שובל, עידן אבני, דנה בן שמעון, שחר קליימן, אריאל כהנא, שירית אביטן כהן, יואב לימור, חנן גרינווד, נטעאל בנדל, רן רזניק, איליה יגורוב, אבי כהן, מישל מכול, מיטל יסעור בית-אור, איציק סבן, אפרת פורשר, יהודה שלזינגר, ירון דורון, נטע בר, אסף גולן, רונית זילברשטיין, סוניה גורודיסקי, שמעון יעיש, היאלי יעקבי-הנדלסמן, יורי ילון, נועם (דבול) דביר, אייל לוי, טל אריאל יקיר, דוד ברון, מרב סבר, דור מלול ומתי טוכפלד.

טעינו? נתקן! אם מצאתם טעות בכתבה, נשמח שתשתפו אותנו