ספיר כהן, ששוחררה משבי חמאס, בראיון מיוחד מכיכר החטופים בתל אביב // כתבת: טל אריאל יקיר // צילום: גיל קרמר // עורכת וידאו: סיון שוסטר

"היה רגע שבו הבנתי - אני נמצאת בשבי למען אחת המטרות הכי קדושות שיש"

ספיר כהן, שנחטפה בשבת השחורה מקיבוץ ניר עוז וחזרה אחרי 55 ימים, משחזרת באומץ בראיון וידיאו מכיכר החטופים בתל אביב את הרגעים הקשים בשבי - וגם את אלה שהעניקו לה שביבי תקווה • כעת היא במאבק לשחרורו של בן זוגה סשה טרופנוב, שנחטף גם הוא, ושל כל החטופים שעדיין בעזה • הראיון המלא - בסוף השבוע במוסף "שישבת" ובאתר "ישראל היום"

"המנהרות בעזה הרבה יותר צרות ואפלות והכל מלא טחב, עובש וסירחון, אי אפשר לקבל פה את התחושה של המנהרות שם", אומרת ספיר כהן, שנחטפה בשבת השחורה ביחד עם בן זוגה סשה טרופנוב מקיבוץ ניר עוז, והשתחררה מהשבי אחרי 55 יום, בפעימה האחרונה של עסקת החטופים.

בראיון מיוחד בכיכר החטופים בתל אביב, שיפורסם במלואו בסוף השבוע במוסף "שישבת" ובאתר "ישראל היום", היא משחזרת את הימים הארוכים בשבי חמאס.

ספיר בזמן חטיפתה לעזה, מוחזקת על אופנוע בין מחבלי חמאס, צילום: מתוך סרטון חמאס

"ההתחלה היתה מאוד קשה, כל הזמן שאלתי את עצמי אלוהים, למה עשית לי את זה?", היא אומרת. "היו רגעים שבהם הייתי צריכה לאסוף שאריות של אוכל מהרצפה, או לישון עם 10 מחבלים באותו חדר. פחדתי שהם יפגעו בי ופחדתי מהפיצוצים הרבים ששמעתי, שלא ידעתי מאיפה הם מגיעים.

"במשך כל הזמן הזה גם לא ידעתי אם סשה חי או מת, כי הפעם האחרונה שבה ראיתי אותו היתה ב-7 באוקטובר בקיבוץ, רגע לפני שנחטפנו. עשיתי כל מה שאני יכולה כדי לקבל עליו מידע, אבל בתקופה שם לא הצלחתי בכך. כשיצא הסרטון שלו בסוף חודש מאי זה היה אות החיים הראשון שקיבלתי ממנו ומאוד התרגשתי. אני חושבת שצריך לעשות הכל כדי להחזיר אותו ואת כולם מהתופת שם בעזה".

"חייבים להחזיר את סשה - ואת כולם". ספיר כהן, צילום: אפרת אשל

באופן מצמרר, ספיר נזכרת ברגע אחד מהשבי, שבו הבינה משהו שהיה גדול ממנה ומלווה אותה עד היום. "אחד המחבלים קרא לי לראות באל-ג'זירה עצרת גדולה שהתקיימה בכיכר החטופים. ראיתי איך כולם, כל עם ישראל מכל המגזרים, פשוט נלחמים עלינו.

"כל כך התרגשתי לראות את זה, שהבנתי שאני נמצאת בשבי למען אחת המטרות הכי קדושות שיש - האחדות של עם ישראל. לא רק זה, אפילו המחבל שקרא לי לראות את זה אמר לי ש'כשאתם היאהוד (היהודים) ככה, זה חזק חזק חזק'. מאז שחזרתי אני פועלת למען חיזוק והמשך האחדות הזו, שאנחנו פשוט לא יכולים להתקיים בלעדיה".

טעינו? נתקן! אם מצאתם טעות בכתבה, נשמח שתשתפו אותנו

כדאי להכיר