פירוק לגורמים

רה"מ בנט טוען שאין מו"מ על מדינה פלשתינית, אז למה השרים פריג' וגנץ פועלים לגיוס כספים לטובת הרש"פ? • מיום ליום, מתאדים הישגי המאבק של נתניהו וטראמפ לכיווץ תשתיות הטרור

ממציא עלילות דם על ישראל. רה"מ הפלשתיני א־שתייה עם עמיתו הנורבגי, יונס גר סטיורה, השבוע באוסלו // צילום: רויטרס

בשבוע שעבר עלה ראש הממשלה נפתלי בנט לדוכן הנואמים בכנסת והכריז: "אין כל משא ומתן מדיני להקמת מדינת טרור בלב הארץ". בנט נדרש למסור את ההודעה משום שחברי האופוזיציה מתעקשים שמתקיים מו"מ על מדינה פלשתינית. על פי סמוטריץ', ממשלתו של בנט מקימה מדינה פלשתינית טרוריסטית בלב הארץ.


כדאי לבדוק מי צודק. ביום רביעי נפתחה באוסלו ועידת התורמים לרשות הפלשתינית. הוועידה הוקמה לאחר החתימה הראשונית על הסכם אוסלו ב־1993, היא מתכנסת פעמיים בשנה ותכליתה כפולה. ראשית היא מיועדת לממן את ההקמה והתפעול של מנגנונים ומוסדות ברש"פ שיהוו את הבסיס למדינה פלשתינית. ושנית, היא אמורה לממן פרויקטים שיביאו לפיתוח הכלכלה הפלשתינית.
בשנים האחרונות צנחו התרומות לרש"פ ביותר מ־80 אחוז. ב־2011 נתרמו 1.3 מיליארד דולר, ואילו בשנה שעברה רק 500 מיליון. השנה הסכום שיועבר יסתכם ב־184 מיליון דולר בלבד. מרבית הסיוע האירופי לרש"פ מוקפא עקב חקירות של שלטונות האיחוד והמדינות החברות בו. חקירות אלה הוכיחו שכ־40 אחוזים מהכספים לא הגיעו ליעדם, וחקירות אחרות הוכיחו קשר ישיר בין תרומות אירופיות למימון טרור פלשתיני.
גם מדינות ערב צמצמו עד מאוד את התרומות. בשנה שעברה עצרו מדינות ערב כליל את העברת התקציבים שלהן לרש"פ. מתחילת 2021, סך התרומות ממדינות ערב הסתכם ב־32 מיליון דולר, בעוד בתקופה המקבילה ב־2019 - הועברו 265 מיליון.


ממשל טראמפ ביטל את התרומות האמריקניות לרש"פ לאחר חקיקת חוק טיילור פורס ב־2018, האוסר העברת כספים כל עוד היא ממשיכה לשלם משכורות למחבלים בבתי סוהר ולמשפחות מחבלים הרוגים. צמצום התרומות האירופיות והאמריקניות לרש"פ לא התרחש במקרה. במשך עשור, ממשלות נתניהו פעלו בהתמדה לצמצם את התרומות הללו.
הטענה המרכזית של השמאל, שעמדה בלב הסכמי אוסלו משנות ה־90, הינה שניתן לתמוך באש"ף על זרועותיו ולהילחם בטרור בו בזמן. הגברת הטרור הפלשתיני בעקבות העצמת אש"ף על זרועותיו במסגרת אוסלו הוכיחה כי ההפך הוא הנכון. אם רוצים למנוע טרור פלשתיני, אסור לתת כסף ולגיטימציה לאש"ף, אדריכל הטרור הפלשתיני.
כמו כן, אם רוצים למנוע הקמת מדינת טרור, אסור לתת כסף לאש"ף שמשקיע את הכספים המועברים אליו בבניית תשתיות צבאיות, פוליטיות וכלכליות של מדינה כזאת. ממשלות נתניהו פעלו ישירות מול הקונגרס, מול ממשל אובאמה וממשל טראמפ, כדי לשכנע את האמריקנים להפסיק לממן את הרש"פ. הן גם פעלו מול ממשלות אירופה והוכיחו להן - גם כשלא רצו לשמוע - שהרשות מושחתת וגונבת להן את כספי התרומות, ונוסף על כך, מממנת באמצעים הכספיים האלה טרור.


לא לבוא בטענות לוושינגטון


כיום, במסגרת ה"אין תהליך מדיני", ממשלת בנט־לפיד מפרקת את כל ההישגים שהיו לממשלה בשנים שעברו, במסגרת המערכה למניעת העצמת הטרור הפלשתיני מחד וחסימת מדינה פלשתינית מאידך. השר לשיתוף פעולה אזורי עיסאווי פריג' עומד בראש משלחת ישראל באוסלו. הוא הגיע לשם עוד לפני הפתיחה הרשמית של הוועידה כדי לעבוד עם ראש ממשלת הרש"פ מוחמד א־שתייה לשדל את האירופאים, את מדינות ערב ואת האמריקנים להתחייב להעביר מענקים לרש"פ בסך מיליארד דולר לשנה - לא כולל סיוע החירום למשטר חמאס בעזה.
ופריג' לא לבד. שר הביטחון בני גנץ מוביל את קמפיין הגיוס. על פי דיווח ב"הארץ", גנץ שיגר את ראש האגף המדיני־ביטחוני במשרד הביטחון זהר פלטי לוושינגטון, לבקש מאנשי הממשל ללחוץ על ממשלות ערב ואירופה להגביר את התרומות שלהן לרש"פ ולקדם פרויקטים גדולים למען הכלכלה הפלשתינית.


המאמצים הללו לא רק מעצימים את הרש"פ התומכת והמממנת טרור, הם גם משמיטים את הקרקע מתחת לכל טענה ישראלית עתידית נגד העברת כספים למחבלים פלשתינים.
ישראל לא תוכל לבוא בטענות לחברי קונגרס אנטי־ישראלים שמקדמים היום הצעת חוק שתאפשר פתיחה מחודשת של נציגות אש"ף בוושינגטון (שנסגרה במסגרת יישום חוק טיילור פורס) וחידוש מימון הרש"פ על אף תמיכתה בטרור; זאת משום שישראל מבקשת מהאמריקנים להזרים כספים לרש"פ התומכת בטרור בניגוד לחוק פורס.


סיוע בפועל להקמת מדינה


גם בשטח, הממשלה מקדמת הקמת מדינת טרור פלשתינית. משמעות מתן היתרי בנייה לפלשתינים בשטחי סי היא הפיכת כל היישובים הישראליים ביו"ש למובלעות החשופות ברגע נתון לתקיפה. הבנייה גם הופכת את ירושלים, כפר סבא וכפר יונה לעוטף עזה החדש.


רה"מ א־שתייה, הזוכה לגיבוי מוחלט מגנץ ומפריג' באוסלו, אמר בקיץ לצירי פת"ח שהיהודים אינם קשורים לעם ישראל, הם כוזרים. בוועידת גלזגו הוא המציא עלילת דם חדשה, המתאימה לאירוע, והאשים את ההתיישבות הישראלית ביו"ש בהרס סביבתי. בשיחה עם כתבים ערבים־ישראלים בספטמבר אמר א־שתייה שאם ישראל לא תתכופף לכל דרישות אש"ף, הרש"פ תתאחד עם ערביי ישראל במאבק מאוחד להשמדת מדינת ישראל כולה. הבוס שלו, מחמוד עבאס, אמר בוועידת האו"ם בספטמבר שלישראל יש שנה אחת לפנות את יו"ש וירושלים המאוחדת כדי להקים מדינה פלשתינית; ואם לא, הרש"פ תסיר את ההכרה שלה בקיום ישראל. תמסרו לנו את יו"ש וירושלים, או שנצא למלחמה כדי להשמיד אתכם.


נטישת המאבק נגד הקמת מדינה פלשתינית והושטת סיוע בפועל להקמת מדינה שכזאת על ידי בנט וחבריו בממשלה - לא מביאות לתמורה מדינית כלשהי. אמנם ממשל ביידן שמח להתעלם מחוק פורס ולממן את הרש"פ על זרועותיה הטרוריסטיות, אבל הממשל לא מצנן את העוינות שלו לישראל בעקבות הפליק־פלאק המדיני של לפיד, בנט וגנץ. להפך. בשבוע שעבר המשלחת האמריקנית לאו"ם נמנעה בהצבעה בהחלטת העצרת הכללית לתמוך ב"זכות השיבה" של הפלשתינים לתחומי מדינת ישראל. אז בזמן שממשלת ישראל תומכת בתשתיות למדינה פלשתינית, הממשל האמריקני מתלבט אם הוא תומך בהמשך קיומה של מדינת ישראל.


תהליך מדיני אינו רק מפגשים נוצצים של משלחות רמות דרג בבתי מלון מפוארים. הוא גם מה שקורה כעת. ממשלת בנט מקדמת הקמת מדינה פלשתינית בלב הארץ באמצעות מימון, בנייה ולגיטימציה, תוך פירוק כל ההישגים המדיניים נגד הרש"פ, שממשלות ישראל הקודמות השיגו במאמץ סיזיפי שנמשך 12 שנים.


ההישג העיקרי היה צמצום הנזק שנגרם בתהליך אוסלו הקטסטרופלי. יידרשו שנים רבות מאוד לבטל את הנסיגות המדיניות והכלכליות שגורמת ממשלת בנט־לפיד בתוך כמה חודשים. 

טעינו? נתקן! אם מצאתם טעות בכתבה, נשמח שתשתפו אותנו

כדאי להכירi