פרופ' אש לפני ביטול חובת המסכות בחוץ: "עוד לא הגענו לחסינות עדר" | ישראל היום

קורונה

פרופ' אש לפני ביטול חובת המסכות בחוץ: "עוד לא הגענו לחסינות עדר"

ממונה הקורונה הסביר כי "צריך להגיע לכ-75% מחוסנים ומחלימים בשביל להגיע לחסינות עדר" • על המוטציה ההודית שהתגלתה לראשונה בארץ: "ייתכן והיא עמידה לחיסון" • וגם: התחזית המדויקת של פרופ' אש מדצמבר
פורסם ב: עודכן ב:
0
  • פרופ' נחמן אש // צילום: יהודה פרץ
    פרופ' נחמן אש
    צילום: 
    יהודה פרץ
לפני הסרת המסכות וחזרת מערכת החינוך לשגרה מלאה – פרויקטור הקורונה לא שקט: פרופ' נחמן אש אמר הערב (שבת) כי ישראל עדיין לא נמצאת במצב של חסינות עדר וייתכן כי המוטציה ההודית, ששבעה מקרים ממנה אותרו לראשונה בארץ, עמידה לחיסון.
בריאיון לתוכנית פגוש את "העיתונות בחדשות 12" פרופ' אש השיב לשאלה האם ישראל הגיעה למצב של חסינות עדר, לאור הירידה בתחלואה: "עדיין לא, אנחנו נמצאים על כ-5 מיליון מחוסנים ועוד כמיליון מחלימים. זה לא מספיק. אנחנו צריכים להגיע לכ-75% מחוסנים ומחלימים כדי להגיע לחסינות עדר, אבל אנחנו כן רואים את העדויות בשטח - נתוני רמת התחלואה הנמוכים".
צילום ארכיון: לע"מ
על הווריאנט ההודי, שהתגלה כאמור לראשונה בישראל אמר: "זיהינו לפני כמה ימים את המוטציה אצל אנשים שחזרו מחו"ל. מרביתם זוהו בשדה התעופה והם נכנסו לבידוד, וחלק זוהו במהלך ימי הבידוד שלאחר חזרתם ארצה. אני מקווה שלא הייתה חשיפה משמעותית מעבר לכך, ואנחנו בודקים את כל המגעים שלהם. אנחנו לא יודעים הרבה על המוטציה הזאת, אבל יש לגביה כמה סימנים לא טובים. אנו משווים את הממצאים בריצוף הגנטי למה שאנחנו מכירים ויש לה מספר דברים המעידים על כך שיכול להיות שהיא עמידה בפני החיסון".
למרות כל אלה כאמור, ממחר מערכת החינוך תחזור לפעילות רגילה ללא קפסולות וכן תבוטל חובת עטיית המסכות בחוץ. על ההקלות האלו אמר הפרויקטור: "הסיכון להדבקה בחוץ הוא לא גדול כשנמצאים במקום לא צפוף. האתגר הגדול הוא לשאת את המסכה בכיס ולעטות אותה בכל פעם שמגיעים למקום סגור או צפוף".
לגבי מערכת החינוך אמר: "עדיין יש מגבלות התקהלות בתוך החדרים ובחוץ ויש עדיין מגבלות התקהלות בכל הקשור לתו הירוק. יש תחומים, למשל ילדים ואירועי התרבות של הילדים, שעדיין לא הצלחנו לפתוח כי הם לא מחוסנים. אני מקווה שנוכל להתקדם עם הבדיקות שיהיו יותר זמינות ויוכלו להתאים גם לילדים".
כבר בחודש דצמבר האחרון, על רקע תחילת מבצע החיסונים ובמקביל העלייה בתחלואה, העריך פרופ' אש בריאיון ל"ישראל היום" כי "ניפטר מהמסכות במאי". כמו כן, העריך כי "במרץ נחיה חיים פשוטים יותר".

הצו נחתם

מנכ"ל משרד הבריאות, פרופ' חזי לוי, חתם על הצו שמאפשר הקלה בעטיית מסכות החל ממחר בשטחים פתוחים שבהם לא מתקיימת התקהלות ובשטח המגורים האישי.
במשרד הבריאות מדגישים כי בשטחים שאינם פתוחים יש לעטות מסכה, ומזכירים שחשוב להצטייד במסכה בכל יציאה מהבית למקרים שבהם תדרש שהייה בחללים סגורים, ולשמור על ההנחיות - מסכה, ריחוק חברתי והיגיינה.
 
 

outbrain-article-desktop-side