זיכרון ופרח: המחווה המרגשת לניצולי השואה

רשת ZER4U תעניק פרחי חמניות לניצולים לרגל יום הזיכרון לשואה • "במיוחד בימי בידוד - נראה שלא שכחנו"

ניצולת השואה ראיסה סורבוי // צילום: שי לזר

לא שוכחים את הניצולים: לקראת יום השואה והגבורה, תחלק ZER4U בהתנדבות 25 אלף פרחי חמניות לניצולי שואה בכל הארץ. הרשת תפעל בשיתוף עם מיזם "מגשימים חלומות קטנים לאנשים גדולים", של אל"מ במיל' רונית לב ופיקוד העורף, ולפי כל ההנחיות של משרד הבריאות, יחלקו שליחי ZER4U את הפרחים לניצולים בכל רחבי ישראל.  

לדברי יוסי כהן, מנכ"ל רשת ZER4U: "במיוחד בימים אלה, כשכל האוכלוסיה הבוגרת שלנו מצויה בבידוד חברתי וממשפחתם במיוחד, החלטנו להרים את הכפפה ולנסות לשמח את כל ניצולי השואה בישראל. לתת להם כתף תומכת וחיבוק אוהב ולהראות להם שלא שכחנו". 

בישראל מציינים היום את יום הזיכרון לשואה ולגבורה באופן שונה ועצוב יותר, בזמן ששורדי שואה מוצאים את מותם מווירוס הקורונה ואחרים נאלצים לשהות לבדם מחשש להידבקות. בישראל חיים כיום 189,500 שורדי שואה ונפגעי התנכלויות אנטישמיות, 77% מהם מעל גיל 80, כך שהם נמצאים בסיכון הגבוה ביותר. גילם הממוצע של שורדי השואה הוא 83.9. 16% מהם (31 אלף) חצו את גיל 90, ויותר מ־800 עברו את גיל 100. 

מרבית המוכרים ברשות לזכויות ניצולי שואה במשרד האוצר הן נשים - 60%. בשנה האחרונה הלכו לעולמם 15,170 ניצולים וניצולות - יותר מ־41 ניצולים וניצולות בממוצע בכל יום. עוד על פי הרשות לזכויות ניצולי שואה במשרד האוצר, כ־64% משורדי השואה ילידי אירופה, מתוכם הקבוצה הגדולה ביותר הם ילידי בריה"מ לשעבר - 36%, ילידי רומניה - 12% ואחריהם ילידי פולין (כ־6%), בולגריה (3%), הונגריה (2%), גרמניה (1%) וצ'כוסלובקיה (1%).

עוד בנושא:

בהתאם לזמנים: "זיכרון בסלון" ייערך בזום

יום השואה בצל הקורונה: "הדליקו נר זיכרון במרפסות"

לראשונה: "מצעד למען החיים" וירטואלי

36% הם ילידי אסיה וצפון אפריקה. מתוכם, מחצית הם ילידי מרוקו ואלג'יריה, שסבלו מהתנכלויות על רקע אנטישמי ומהגבלות שונות בתקופת משטר וישי. 11% הם יהודי בגדד אשר ניצלו מפרעות הפרהוד בעיראק בתחילת יוני 1941. כ־7% נוספים הם יוצאי תוניסיה ולוב, אשר סבלו מרדיפות הנאצים.

תמיכה נפשית לניצולים

בימים אלו הרשות לזכויות ניצולי שואה מעמידה מערך טיפול ותמיכה נפשית לכ־7,000 ניצולים. השירות ניתן על ידי אנשי מקצוע בשיחות טלפון ווידאו, והרשות מזמינה ניצולים נוספים להיעזר בשירות זה. לכל בקשה לבדיקת זכויות וסיוע לניצולי שואה אפשר לפנות למרכז המידע של הרשות בטלפון 5105*. שורדי שואה אשר חברות הסיעוד אינן מוצאות עבורם מטפלים בעת הנוכחית, יכולים להמיר את שעות הסיעוד הנוספות שהרשות מעניקה לסכום כספי. ב־2019 העבירה הרשות כ־5.5 מיליארד שקלים בתגמולים ובהטבות. 

אילוסטרציה // צילום: Getty Images
אילוסטרציה // צילום: Getty Images

במסגרת אירועי יום השואה יתקיים מיזם הצדעה לשורדי השואה שכותרתו "זוכרים את הנספים - מחבקים את הניצולים מהמרפסות". מדובר ביוזמה של עמותת אביב לניצולי השואה בשיתוף הערים חדרה ונתניה. ביום השואה מחרתיים, בשעה 10:00, מתבקשים האזרחים לצאת החוצה לחצרות ולמרפסות ולעמוד דקת דומייה לזכר הנספים בשואה, ובתום הצפירה לשיר יחד את "התקווה", כאות לסולידריות חברתית עם הגיבורים ששרדו את התופת ומתמודדים לבדם בגבורה גם בעת הזו.

גם בקרן לרווחת נפגעי השואה הגבירו את הפעילות בתקופה מורכבת זו. הקרן, שמעניקה סיוע בהיבטים שונים לעשרות אלפי ניצולי שואה, הרחיבה את מערך המתנדבים ומסייעת לניצולים בהפגת בדידות, במתן מענה רגשי־נפשי, באספקת מזון, ברכישת תרופות ובסיוע מיידי. 

לימור לבנת, יו"ר בהתנדבות של הקרן לרווחת נפגעי השואה: "מוטלת על כתפי כולנו החובה המוסרית להבטיח לניצולי השואה, אלה שחוו את התופת, והחיים עדיין בקרבנו - חיים בכבוד". במסגרת שלל המיזמים למען שורדי שואה, נפתח גיוס המונים של עמותת "לחיות בכבוד" אשר מחלקת כ־400 אלף ארוחות בשנה לניצולי השואה. לתרומה לעמותה >> 

טעינו? נתקן! אם מצאתם טעות בכתבה, נשמח שתשתפו אותנו

כדאי להכיר