בקרוב: הגבלות על רכישת אקמול ודקסמול // בקרוב: הגבלות על רכישת אקמול ודקסמול

בקרוב: הגבלות על רכישת אקמול ודקסמול

משרד הבריאות בצעד נוסף למאבק בהתאבדויות • רוקח יורשה למכור עד 50 כדורים בלבד • מנהל אגף הרוקחות: "המהלך יקטין את השימוש לרעה"

משרד הבריאות יטיל מגבלות על מכירת משככי כאבים כגון אקמול ודקסמול כחלק מתוכנית לאומית למלחמה בהתאבדויות. לפי ההנחיות החדשות, אפשר יהיה לקנות בבית המרקחת מרוקח עד 50 כדורים, ובמכירה מהמדף אפשר יהיה לקנות עד אריזה אחת המכילה 16 כדורים. כך פורסם ב"חדשות ערוץ 2".

רוצים לקבל עוד עדכונים? הצטרפו לישראל היום בפייסבוק

"ההנחיות מתייחסות רק לתרופות מסוג זה. יש אמנם הרבה תרופות מסוכנות, אבל זו תרופה שיש בה פוטנציאל לשימוש לרעה כשזה נוגע לאובדנות משום שהיא נגישה יותר", הסביר ד"ר אייל שוורצברג, מנהל אגף הרוקחות במשרד הבריאות, "במדינות אחרות בעולם כמו בריטניה, ברגע שהגבילו את המכירה והקטינו את גודל האריזות ראינו שיש פחות שימוש לרעה בתרופה". ההחלטה התקבלה במשותף עם ועדת ההיגוי של התוכנית הלאומית למניעת אובדנות.

במהלך תשאול המטופל הרוקחים יתבקשו להקדיש תשומת לב מיוחדת לסימנים שעלולים לעורר חשד לשימוש לצרכים אובדניים, דוגמת תדירות רכישה גבוהה מהמקובל, בקשה לרכישת כמות של יותר מ־50 כדורים, היעדר תסמינים שעבורם נדרש טיפול במשככי הכאבים, מטופל עצבני או חסר מנוחה, מתן תשובות שנראה כי המטופל שינן אותן, מטופל חסר סבלנות או אגרסיבי שמעוניין להשלים את הקנייה במהירות. אם עולה חשש שהמטופל מתכוון להשתמש בתרופה שלא למטרה עבורה היא מיועדת, הוא רשאי לסרב למכור לו אותה.

ד"ר אבשלום אדרת, יו"ר עמותת בשביל החיים, אמר: "הפחתת מספר הכדורים במארזי תרופות ללא מרשם נועדה להפחית את הנגישות והקלות לפגיעה עצמית. עמותת בשביל החיים ובכלל זאת אנשי בריאות הנפש הפועלים בה, המליצו כי במסגרת התוכנית הלאומית למניעת התאבדויות בישראל תשולב הפחתה שכזו. אנו מקווים כי המהלך יהיה כלי נוסף בסיוע להפחתת מספר האנשים הפוגעים בעצמם ובהפחתת מספר המתאבדים מדי שנה בישראל, העומד כיום על כ־500 איש בשנה".

לפני כחצי שנה אישרה הממשלה את הפעלתה של תוכנית לאומית למניעת אובדנות, בעלות של 55 מיליון שקלים לשלוש שנים. מטרת התוכנית לצמצם ב־20% את מספר המתאבדים ולתת סיוע למשפחות שיקיריהן שמו קץ לחייהם. 

התוכנית כוללת הקטנת נגישות לכלי נשק ולאמצעים קטלניים, הגבלת נגישות לגשרים ומגדלים שמהם נעשים ניסיונות אובדניים, והכשרת מורים, עובדים סוציאליים, אנשי רפואה וסיעוד כ"שומרי סף", שיידעו לאתר ולשוחח עם אנשים שמביעים כוונות אובדניות.

עוד כוללת התוכנית הגברת המודעות הציבורית לתופעה ולדרכים לצמצומה, הקמת מאגר מידע בנושא, ייזום מחקרים וקביעת יעדים ומדדים לקידום הנושא.

מי שזקוק לסיוע מוזמן לפנות למוקדים הבאים: ער"ן 1201; עמותת בשביל החיים - סיוע למשפחות שיקיריהן התאבדו 03-9640222; סה"ר - סיוע והקשבה ברשת sahar.org.il.

טעינו? נתקן! אם מצאתם טעות בכתבה, נשמח שתשתפו אותנו