ארגוני זכויות אדם סירבו לסייע לפלשתינים נפגעי הרשות | ישראל היום

ארגוני זכויות אדם סירבו לסייע לפלשתינים נפגעי הרשות

בפסק דין תקדימי נקבע כי הרשות הפלשתינית אחראית להתעללות קשה ב־52 איש • כשהתובעים פנו לארגונים לקבלת סיוע עבור חוות דעת רפואיות, הם נתקלו בהתעלמות או בסירוב • הסיבה: הנתבעת היא הרשות ולא ישראל
פורסם ב: עודכן ב:
0
  • שוטרים פלשתינים // צילום: EPA
    שוטרים פלשתינים // צילום: EPA
לאחר שבית המשפט המחוזי בירושלים פסק באופן תקדימי כי הרשות הפלשתינית אחראית להתעללות קשה ב־52 ערבים ישראלים ופלשתינים מיו"ש, הבינו התובעים כי כדי לממש את הפיצויים המגיעים להם, עליהם לספק חוות דעת רפואיות שונות - הליך שעלותו גבוהה מאוד. בשל כך הם פנו ל־15 ארגוני זכויות אדם, שמרביתם התעלמו מהפנייה או סירבו, ושניים מהם אף ציינו כי הם מסייעים רק למי שתובע את מדינת ישראל.
באוגוסט האחרון פסק השופט משה דרורי כי הרשות הפלשתינית אחראית לרצח, לחטיפה, לכליאה, לעינוי ולאונס בקרב 52 בני אדם - ערבים אזרחי ישראל ופלשתינים תושבי יהודה ושומרון, בהתייחס לעבירות מהשנים 1995-2002. לפי פסק הדין, העינויים כללו מכות חשמל, תלייה ממושכת כשהראש למטה, שפיכת פלסטיק רותח על הגוף, עקירת ציפורניים ושיניים, עיקור, מניעת שינה, מניעת מזון, רצח ואונס של בני משפחה ואף הוצאת פגה בת יומה מהאינקובטור, ועוד מעשים נוראים.
בפסק הדין, המשתרע על פני יותר מ־8,000 עמודים, קבע השופט דרורי כי הרשות צריכה לשאת באחריות הנזיקית כלפי אותם פלשתינים. החלטת ביהמ"ש היתה ניצחון עצום עבור התובעים, אך התברר להם כי כדי לממש את הפיצויים עליהם לספק חוות דעת של מומחים רפואיים ממגוון תחומים - הליך יקר מאוד. 
"מדובר בבני אדם שבורים בגופם ובנפשם". תמונת המחשה // צילום: רויטרס
כדי לסייע לתובעים, פנו עורכי הדין ברק קדם ואריה ארבוס ל־15 ארגוני זכויות אדם, העומדים בחזית המאבק בנושאי הכיבוש, ערביי ישראל, הריסת בתים וכדומה והמחזיקים בתקציבי עתק במימון מדינות זרות והקרן החדשה לישראל. "מדובר בבני אדם שבורים בגופם ובנפשם שברחו חסרי כל מתחומי שליטת הרש"פ, חיים בישראל כפליטים ואין בידם אפשרות לשלם עבור חוות דעת מקצועיות, שעלותן מאמירה לאלפי שקלים עבור כל חוות דעת", הסבירו עורכי הדין בפנייה לארגונים.
ואולם, מבין 15 הארגונים, רק "רופאים לזכויות אדם" ו"הוועד למניעת עינויים" סייעו לפונים. השאר הגיבו בשלילה או התעלמו. בארגון "יש דין" הביעו "תחושות כעס וכאב", אך הסבירו כי הם לא יכולים לעזור משום שהם "מייצגים נפגעי הפרות כאשר הפוגעים בהם אלו רשויות ישראליות או אזרחים ישראלים". סירוב דומה התקבל גם מ"עדאלה", שמסר כי הארגון "מסייע רק לפלשתינים שתובעים את מדינת ישראל". ב"אמנסטי" השיבו כי "לארגון אין הכלים המקצועיים לתת מענה לצרכים של הפליטים".
השבוע - כחצי שנה לאחר בקשת הסיוע - פנינו שוב לארגונים שהתעלמו או סירבו לסייע. רבים מהם שוב בחרו שלא להגיב. ארגונים מעטים בלבד הסבירו מדוע המקרה אינו "במנדט" שלהם. כך, למשל, מ"המוקד להגנת הפרט" נמסר כי זהו "ארגון זכויות אדם המעניק סיוע משפטי. איננו מעסיקים רופאים ואין באפשרותנו לממן חוות דעת רפואיות"; מ"רבנים לזכויות אדם" נמסר: "לא מוכרת לנו פנייה כזו"; ואילו ב"עדאלה" וב"קרן החדשה לישראל" סירבו להגיב. היו גם עמותות שהתעלמו, כגון "בצלם" ו"האגודה לזכויות האזרח".
"מסייעים רק לפלשתינים שתובעים את מדינת ישראל". שוטרים פלשתינים בחברון // צילום: EPA
עורכי הדין ברק קדם ואריה ארבוס ממשרד רום ארבוס קדם צור אמרו בתגובה: צר לנו שארגונים החורטים על דגלם את זכויות האדם נמנעים לעזור לפלסטינים שעברו עינויים רק משום שאלה נעשו על ידי הרשות הפלסטינית. מדובר על בני אדם שעברו עינויי גהינום במרתפי הרשות הפלסטינים והפכו לשברי אדם עם נכויות קשות מאוד.  
"קיווינו כי ארגוני זכויות האדם ישושו לסייע להם אך נכזבנו. האם בני אדם אלו לא זוכים לסיוע בגלל ששיתפו פעולה עם ישראל?! האם בגלל שהם מעזים לתבוע את הרשות הפלסטינית?! אנחנו סבורים כי שיקולים פוליטיים לא אמורים למנוע סיוע מאנשים הזקוקים לה באופן נואש. כך או כך משרדנו ימשיך לעשות הכל על מנת להעניק למשתפי הפעולה טיפול מסור".
עו"ד נתי רום מסר בתגובה: "אמנם לא זאת הייתה כוונתנו אך ההתעלמות המוחלטת ממצוקת משתפי הפעולה חשפה את פניהם האמתיות של העמותות המקפידות לכנות עצמן "עמותות לזכויות אדם" ובפועל מתעלמות מזכויות אדם כל עוד הדבר לא משרת את האג'נדה בשמה הם פועלים".
באופן מפתיע, דווקא ארגונים המזוהים עם הימין נרתמו לסייע בהם רגבים וחוננו - להגנה משפטית לאומית שתמך כספית בעניין "ברור לנו שזו חלק מהעבודה שלקחנו על עצמנו בחוננו. הפקרת בני אדם שמסייעים לעם ישראל היא מעשה נבלה שלא יסולח. זכות היא לנו לסייע במשימה זו." אומר מנכ"ל חוננו שמואל (זנגי) מידד.
מתנועת רגבים נמסר: "התנועה עוסקת שנים רבות בשמירת קרקעות פיתוח ההתיישבות ומנהל תקין. ולכן היה זה אך טבעי מצידנו לסייע ככל הניתן לאותם אנשים שעונו באופן מחריד על ידי הרשות הפלשתינית רק בשל העובדה שמכרו קרקעות ליהודים", אמר אברהם בנימין, דובר רגבים. "לאחר מעשה, התפלאנו לגלות שארגוני השמאל המתהדרים בכתר של 'זכויות אדם' לא מצאו לנכון להושיט יד לקרבנות. עובדה זו בהחלט מעוררת שאלות קשות על מידת היושרה של אותם ארגונים".
עו"ד ברק קדם // צילום: מירי צחי
עו"ד אריה ארבוס // צילום: מירי צחי

TABOOLA-LEFT