מי שמפחד למשול - עובר לשמאל

פחדנותו של סער הצטרפה לשיגעון הגדלות של בנט • הימניות, היהדות והלאומיות של שניהם חלולות באותה המידה • יחד קיבלו על עצמם עיוורון מרצון לתוכנית השמאל הגדולה

ח"כ גדעון סער // צילום: אורן בן חקון

באיחור אך בבטחה הגיע גדעון סער למצב הנפשי שאליו הגיעו כל נסיכי הליכוד לפניו: הפחד הנורא מפני השלטון. קדמו לו אריאל שרון, ציפי לבני, בני בגין, דן מרידור, אהוד אולמרט, לימור לבנת - קצרה היריעה.

כדי לשלוט מצד ימין יש להתייצב מול חבטות התקשורת, מול בית המשפט, צמרת הפרקליטות וצמרת המשטרה. וכל זה יום־יום ושעה־שעה. והרי לא לתכלית זו נוצרו הנסיכים. אלה, כמו סחלבי חממה, נועדו לנוי, לברכת השלום "בית"ר", לטקס לקריאת רחוב על שם מנחם בגין ולהשתדלות בלתי פוסקת להתחבב על בני דמותם משמאל: משכילים כמותם, חילונים כמותם, עירוניים כמותם, אשכנזים כמותם.סער נבדל מבנט בכמה תחומים זוטרים, ואחד חשוב: המוטיבציה. בנט מונע על ידי מגלומניה ורצון לפתור אחת ולתמיד את רגשי הנחיתות של המגזר הדתי־לאומי. האיכות האישית של בני המגזר לא היתרגמה לכוח פוליטי. אין להתפלא על כך שיש מהם שמוחאים כפיים לנציגם, שביצע תרגיל מרהיב של גניבת ראשות ממשלה עם שישה מנדטים.

חבל שבתוך שמחת הניצחון הם לא שמו לב שיחד איתם מוחאים כפיים גם מי שרק לפני שתי דקות כינו אותו פשיסט.
אצל סער המצב שונה: כיוון שבפריימריז בליכוד הוא זכה להישגים יפים, הסתמן שאולי, מתישהו, ימצא סער את עצמו מועמד לראשות ממשלה ומנהיג גוש הימין רבתי. זו מחשבה שעלולה לצקת חרדת אלוהים בארזי הלבנון, לא כל שכן בנסיך ליכוד מן המניין.

כמו כל אזרח, הבין סער שמוסדות השלטון האנטי־דמוקרטיים התאגדו מאז ומתמיד לסכל כל שלטון ימני ויהודי שמבטא את רצון רוב העם. אמנם, במקרה של נתניהו הם נתקלו בקשיים לא צפויים, אך המשפט מתנהל ועוד היד נטויה לקראת חקיקה פרסונלית. אדם אינטליגנטי כמו סער מבין היטב את משמעות הרדיפה שעבר גדול מנהיגי הימין בשנים האחרונות. לאדם מסוגו של סער התגובה ההגיונית היחידה היא חבירה לשמאל. שהם ישברו את הראש עם ראשות ממשלה, וממילא אף אחד לא שילם מחיר על שמאלנות־יתר.

פחדנותו של סער הצטרפה לשיגעון הגדלות של בנט. הימניות, היהדות והלאומיות של שניהם חלולות באותה המידה. יחד קיבלו על עצמם עיוורון מרצון לתוכנית השמאל הגדולה.

והתוכנית הזו לא כוללת אנשי ימין או מדיניות ימין או ערכי ימין. סער, כדרכם של פחדנים, אפילו לא נזקק לרמאות מהסוג שהפגינו בנט ושקד בתיאטרון ההתלבטות שהציגו בחודשים האחרונים.

הוא נאחז במזבח הרק־לא־ביבי האופנתי, למעט כמה פעיות חלושות בטוויטר הוא לא אומר הרבה, וברוך השם אף אחד לא מציק לו בשאלות מביכות. אבל כן - ב"ידיעות" עשו ראיון גדול ומחמיא עם בתו השחקנית, שהיא גם כוכבת סדרה ב"כאן" וגם מפגינת בלפור מסורה.
הנסיך סער יודע שיכול להיות גרוע יותר. אולי חס וחלילה הוא היה נשאר בליכוד, נבחר לראשות המפלגה ואז וואי וואי וואי מה היו עושים לו. מזל שהספיק לברוח בזמן.

כדאי להכירi