רה"מ בנט | צילום: אורן בן חקון

רע"מ זרקה לממשלה חבל הצלה

ההכרזה של רע"מ משדרת למצביעים המוסלמים את המסר שלפיו הממשלה מרכינה את ראשה בפניה • זו נקודת חולשה שבאמצעותה ניתן לתמרן את הממשלה לעבר מקומות בלתי צפויים

ישראל במשבר. בנקודת החולשה הרגישה ביותר, החליטה מועצת השורא של רע"מ לזרוק לממשלת ישראל חבל הצלה, בדיוק משום שהיא מזהה את חולשתה. ההכרזה אתמול מול המיקרופונים בכנסת, שלכאורה סותרת את המצופה ממפלגה אסלאמית, מעבירה את המסר למצביעים המוסלמים: הנה, ממשלת ישראל מרכינה ראש בפנינו. הם קיימים בזכותנו. זה מסר חזק שצריך לקוות שחודר גם לתודעת הצמרת הפוליטית בישראל.

בנקודת החולשה הזו אפשר לתמרן את הממשלה למקומות בלתי צפויים. כל הכוחות שישראל נתמכת בהם, או תלויה בהם, כמו ארה"ב, ינצלו את המצב. ישראל הגיעה לשפל הזה בגלל הפעילות הביטחונית העקרה בחודשיים האחרונים. עיתונאית ערבייה־אמריקנית מאל־ג'זירה שנהרגה בג'נין זעזעה את ההנהגה הפוליטית הזחוחה, בליווי רקדני להקת העידוד בתקשורת, יותר מאשר 19 הנרצחים בתקופת הטרור האחרונה שישראל נתונה בה.

בעבר היו מתקבלות מסקנות טבעיות ומיידיות; היתה מתבצעת טריפת קלפים פוליטית כוללת. הנוסחה המופרכת שביסוד הממשלה הנוכחית הייתה מתפוררת, ובמקומה היתה מוקמת ממשלה לאומית מוצקה בראשות התנועה הלאומית המרכזית במדינה, הליכוד. במפלגה ציפו השבוע שאנשים כמו זאב אלקין או שרן השכל יסייעו במהלך של הפלת הממשלה, אבל לפי נאומו של אלקין בכנסת שלשום, אין לכך סיכוי. אבל בכל זאת, כולם מתארגנים לבחירות.

כולם מתארגנים לבחירות. ח"כ עבאס, צילום: אורן בן חקון

בחירתה אתמול של רע"מ להעניק ארכה לממשלה בראשות בנט, אומרת שעבאס ואנשיו היו מעדיפים שהוא זה שישכון בלשכת רה"מ עד הבחירות, ולא יאיר לפיד. האינטרס של בנט ושקד ברור: זה יכול להיות עניין קיומי מבחינה פוליטית. כראש ממשלה, בנט יכול להוביל את ימינה לתוצאה שהיא בין הישרדות מעל אחוז החסימה ועד 10 מושבים.

מחוץ ללשכת רה"מ, זו יכולה להיות התרסקות אלקטורלית סופנית. אבל ימינה עצמה מעורערת, וישנה סבירות גבוהה שנפילת הממשלה יכולה לבוא משם ולהבטיח ללפיד כמה חודשים בלשכת רה"מ - עד הבחירות. זה תרחיש טוב לשר החוץ: יש לו יועץ קרוב בשם אהוד אולמרט שכיהן במשך 100 ימים כממלא מקום ראש ממשלה אריאל שרון, לפני שניצח בבחירות של מארס 2006.

הבעיה עם הליכה לבחירות חדשות היא התוהו ובוהו שמתחולל בימין הדתי, וזה כולל גם את ימינה ואת מפלגת הציונות הדתית. מסתובבות שם כמויות גדולות של בוחרים מבולבלים, שהאדמו"רים הפוליטיים שלהם מבולבלים לא פחות מהם, זאת בהשוואה לאחריות ולמשמעת הפנימית המאפיינות את מפלגות השמאל. בינתיים צפויים עוד שני ימי זעם, "יום הנכבה" ויום ירושלים. תפקידה של רע"מ הוא להעניק חסינות למסיתים מחד, ולשתק את ממשלת ישראל מצד שני. הריבונות היהודית נמצאת במדרון חלקלק מאוד.

טעינו? נתקן! אם מצאתם טעות בכתבה, נשמח שתשתפו אותנו