השמעה
זירת האסון במירון ביום שאחרי | צילום: דוד כהן, ג'יני

המהנדסים מאשימים: "האחריות - של המשטרה"

לאחר שעוכבו לחקירה, מהנדס ויועץ הבטיחות בהילולת מירון טענו: "התרענו על צפיפות - גורמי המקצוע התעלמו" • באי כוחם: "ההמלצות נמסרו לפני חודשים"

"האחריות לאסון - של המשטרה", כך אמרו, בין היתר, מהנדס הבטיחות של הילולת מירון ויועץ הבטיחות לחוקרי המשטרה. על פי הנוהל החדש שגיבש היועץ המשפטי לממשלה, חקירתם של השניים תועבר למחלקה לחקירת שוטרים.

חוקרי היחידה הכלכלית בלהב 433 התייצבו בביתם של השניים ועיכבו אותם לחקירה. מדובר במשרד פרטי שבו השתמשה המשטרה להסדרת ליקויי הבטיחות בהר מירון. בחקירתם פירטו השניים את חלקם בהכנות להילולה במירון, ולדברי מקור הבקיא בחקירה, הם גלגלו את האשמה לפתחה של המשטרה.

"האסון לא נגרם בגלל ליקויי בטיחות שהיו ידועים לכל וגם לא בגלל התרשלות מצידנו. האסון נגרם אך ורק משום שהמשטרה התעלמה מאנשי מקצוע, שהיא בעצמה חייבה על פי חוק את המארגנים להשתמש בשירותים שלהם".

עו"ד שרון, אסף מירון

השניים סיפרו כי העבירו למשטרה את דו"ח הליקויים שנמצאו כבר ב־25 באפריל. על פי מסמכים שנחשפים כאן לראשונה, כבר בחודש ינואר דרש מהנדס הבטיחות לקיים את ההדלקות על ההר בו בזמן, כדי למנוע מעבר של אנשים ממקום למקום - כדי שלא יווצרו דוחק וצפיפות. בפועל, כך עולה, דרישתם לא קוימה. "התרענו על דוחק וצפיפות ללא קשר לקורונה - אלא בגלל השבת. הערכנו שהמוני בני אדם יגיעו בבת אחת וזה מה שקרה", אמרו.

זאת ועוד, במכתב שנשלח לקצין רישוי ואבטחה במחוז הצפוני של המשטרה ב־26 באפריל, בעקבות סיור בטיחות שערך בהר מהנדס הבטיחות, ביחד עם אחד מרכזי הרישוי של המשטרה, נטען כי בעקבות מרפסת שהקימה אחת המשפחות "צומצם פתח יציאת החירום המוביל לתולדות אברהם (מדרגות), בחירום מכשול זה מהווה סכנה ולצוואר בקבוק".

עו"ד כרמל,

עוד התריע מהנדס הבטיחות במכתב כי "בשל כמות הקהל הצפויה יש לשמור על כל יציאות החירום פנויות". בפועל כאמור, על פי עדויות, מסיבה שטרם הובררה אחת היציאות נחסמה. פרקליטיהם של מהנדס הבטיחות ויועץ הבטיחות, עורכי הדין מיכאל כרמל ושלומי שרון, אמרו בתגובה: "מצער מאוד שבמקום בדק בית מחפשת המשטרה שעירים לעזאזל.

הלקוחות שלנו המליצו בכתובים בפני שלל גורמים על ביצוע פעולות שנועדו כולן להפחית סיכון. ההמלצות הכתובות נמסרו חודשים קודם לארוע. בסופו של יום נדמה כי הן נדחו אל מול לחץ של גורמים אינטרסנטיים שאז היו קולניים והיום קולם נאלם. לא היה מעולם דופי בהתנהלות מרשינו, מדובר באנשים מקצועיים ומנוסים שעשו את עבודתם בצורה הטובה ביותר, אך לא זכו לאוזן קשבת".

בתוך כך, משפחות ההרוגים קוראות להעדיף הפקת לקחים על פני עריפת ראשים. ישראל דיסקינד, אחיו של שמחה ז"ל שנהרג באסון, אמר: "אני לא בטוח שהאסון בהר תלוי בשני המהנדסים שנעצרו, אבל גם אם הם אשמים במשהו הרי שזה אולי בכשל נקודתי. הבעיה היא שיש כאן מחדל לאומי. אחרי האסון אני בעצמי התחלתי לסייע לחלק מהמשפחות ולארגן אותן בבתים ולא פעל איתי אף גוף ממשלתי. ציפיתי לראות עו"ס או גורמים מטפלים אחרים, ולא היו כאלו".

"המתים לא ישובו"

ארל'ה וינגרטן, מנהל עמותת החסד דרכי מרים, קרוב משפחתו של מנחם אשר זקבך ז"ל שנספה במירון, הוסיף: "המתים לא ישובו בגלל שאדם כזה או אחר ייעצר ואף ייכנס לכלא, זו לא השאיפה להערכתי של אף אחת מהמשפחות. צריך להבין איך מתקנים את מירון ועוד מתחמים מסוכנים". גם אחיינו של מנחם אשר זקבך ז"ל, יצחק בינר, אמר: "אין לנו עניין לבוא חשבון עם אנשים, אלא לתקן לאירועים הבאים".

מהמשטרה נמסר: "במסגרת חקירת אירוע מירון, שוטרי היחידה הארצית בלהב 433, עיכבו לחקירה לבדיקת נסיבות האירוע שני בעלי משרה בתחום הבטיחות מטעם המרכז הארצי לפיתוח המקומות הקדושים.
בסיומה, שוחררו השניים למעצר בית למשך חמישה ימים בתנאים מגבילים".
בלעדי
עו"ד שרון // צילום: אסף מירון