כך הופך בנט לפוליטיקאי שמתעסק בתככים | ישראל היום

כך הופך בנט לפוליטיקאי שמתעסק בתככים

ליו"ר ימינה הייתה תדמית ציבורית של אדם אידיאליסט וישר • הוא עומד לאבד אותה בשל המהלכים שאיתם הוא מתכנן לפגוע, ואף להפיל, ראש ממשלה • דעה
פורסם ב: עודכן ב:
0
לפי דיווחים של אנשים שדיברו בשבוע האחרון עם נפתלי בנט או עם איילת שקד, השניים נעולים. הם הולכים להרכיב ממשלה, ואף אחד לא ישנה את דעתם.
ח"כ בנט, בשבוע שעבר: "אפעל להקמת ממשלת אחדות" // צילום: ערוץ הכנסת
גם על רקע חזרת ארה"ב להסכם הגרעין, עולה ניחוח קל של הפיכה מהתרגיל הפרלמנטרי שהופך זוג פוליטיקאים שהציבור דחה את מנהיגותם בבחירות, לראשי ממשלה. עיוות בוטה כל כך של רצון הבוחר אינו עובר בקלות. העובדה שהסנאטורית אליזבת וורן מרוצה אינה מכשירה את המהלך.
מה שהיה לנפתלי בנט כנכס ציבורי בתדמית שלו זה גרעין של אידיאליזם ויושר. את זה הוא מאבד בימים אלה לטובת תדמיתו החדשה כפוליטיקאי העוסק בתככים פוליטיים. כמי שמלווה את דרכו בפוליטיקה לא ממש מקרוב מאז נבחר לכנסת, שמתי לב שהוא מתכנן מהלכים שנועדו לפגוע בראש הממשלה ואף להפילו.
האירוע הבוטה שזכור לי היה באביב 2014, כשאמרתי לו בשיחת טלפון שזה נראה כאילו הוא רוצה להגיש את ראשו של נתניהו לנשיא אובמה ולנוני מוזס. לאחר השבעתו של ג'ו ביידן לנשיא, אמר בנט בראיון לערוץ 20: "הוא אוהב ישראל אמיתי. הסוגיה האיראנית, יש פה הזדמנות מאוד גדולה... יש עוצמה מטורפת של סנקציות שטראמפ הטיל. וזה כאילו לדרוך להם על הרגל. אנחנו צריכים לעבוד עם הממשל כדי לעצב את התנאים לחזרה לעסקה...".
ח"כ נפתלי בנט, בשבוע שעבר // צילום: יונתן זינדל, פלאש 90
מאחר שבנט, כמו גדעון סער, גם הוא מעין נספח קבוע לפעילויות ה-INSS, במבט לאחור נראה שהדברים שאמר משדרים יישור קו עם ממשל ביידן. הוא שולל את האסטרטגיה שהובילו הנשיא טראמפ ונתניהו. כל זה די נסתר מהציבור, משום שבנט לא דיבר על שום עמדה עקרונית. הוא נשמע כמי שאינו מודע לכך שאין עסקה שהמשטר האיראני יקבל מלבד הסרת הסנקציות במלואן. הבעיה היא במשטר האייתוללות, ולא בכמות האורניום המועשר.
עמדתו של ראש ה-INSS היוצא אחרי הפיצוץ בנתנז היתה כאילו התרחש מגה-פיגוע ברחוב דיזנגוף. מה שהם מנסים להסתיר זה שבשונה מהעבר, ישראל כבר הוכיחה שביכולתה לעכב את מיזם הגרעין האיראני או להשמידו בחלקים גדולים שלו. בנט לא בעניין.
הח"כים בנט ושקד, בכנסת, לפני כשבועיים // צילום: אורן בן חקון
בנושא עזה, תוכניתו של בנט היא לפנות את תושבי הדרום ולתת לחיל האוויר לפעול במשך שלושה ימים. קשה להאמין שלפני כשלוש שנים הוא טרפד תוכנית של נתניהו לגירוש כ-16 אלף מסתננים מדרום תל אביב. עכשיו בנט ושקד רוצים להצטרף למפלגות השמאל שחובקות את המסתננים. במבט לטווח רחוק יותר, בנט ושקד נדחקים עכשיו לעבר השמאל. יועצים אסטרטגיים בוודאי אומרים להם: הבחירות הבאות עלולות בכל מקרה לבוא די מהר - זה יתרון גדול להגיע אליהן מעמדת ראש הממשלה. אך ספק גדול אם יש לכך היתכנות.
אפשר להניח שהאלוף יאיר גולן, שעכשיו מתנגד לבנט, יתגמש. ערב כניסתו לפוליטיקה הוא האשים את בנט שמייד עם כניסתו לקבינט הביטחוני הוא חולל בו פוליטיזציה. בנט, לטענת גולן, השחית את הדיונים בקבינט הביטחוני, הדליף וגרם למצב חסר תקדים, שבו השרים התחילו לדבר לכותרות של השבוע הבא או לפרוטוקולים של ועדות החקירה.
 
 

outbrain-article-desktop-side