טבעת האש: ליקוי חמה מדהים בחצי הכדור הצפוני

הירח חסם באופן חלקי את השמש והביא למופע מרשים של אור וצל בעשרות מדינות • אלפים צפו בליקוי בארה"ב • שיא ליקוי החמה נצפה במחוז נונאבוט הארקטי בקנדה

ליקוי החמה מעל העיר טורונטו בקנדה // צילום: איי.פי

טבעת בוערת של אש הופיעה היום (חמישי) מעל שמי העיר טורנטו, ומאו תאלפי תושבים יצאו מבתיהם ומקומות העבודה על מנת לחזות בפלא. טבעת האש האדומה שהציתה את שמי העיר בעצם ליקוי חמה נדיר בו הירח מסתיר את פני השמש, אך נשארת "טבעת" גדולה שמוסיפה להאיר, דבר המביא למשחק יפיפה של אור וצל.

ליקוי חמה חלקי עולה מאחורי הקפיטול האמריקני, אי.אף.פי

 

מי שזכה ליהנות מהתופעה השמימית הם תושבי חלקו הצפוני של כדור הארץ, בדגש על אלו המתגוררים בסמיכות לחוג הארקטי, שם נצפה הליקוי באופן הברור ביותר.

תושבי העיר טורנטו זכו לראות את הליקוי ב-80 אחוזים של כיסוי פני השמש ואילו תושבי מחוז נואבוט בצפונה הארקטי של המדינה זכו לחזות בליקוי של 90 אחוזים מפני השמש. גם תושבי גרינלנד, איסלנד ואיי שטלנד בצפון סקוטלנד זכו להופעה מרשימה במיוחד.  עם זאת, הליקוי נראה היטב גם במקומות צפוניים הרבה פחות כמו לונדון, שם נראה הליקוי רק בעשרים אחוזים מעוצמתו המקורית.  

ליקוי החמה מעל בלגיה, אי.אף.פי

 

לא כל ליקוי חמה יכול להיות מוחלט, כלומר, בו הירח יכסה את כל פניה של השמש. מסלולו של הירח סביב כדור הארץ איננו מעוגל לגמרי מה גם שמרחקו של הירח מכדור הארץ משתנה בעשרות אלפי קילומטרים.

ליקוי החמה מעל פיטסבורג, אי.פי
ליקוי החמה בניו יורק, אי.פי

 

אם הירח חוסם את השמש בצד הקרוב של מסלולה, הוא יחסום לגמרי את האור המגיע מהכוכב. אך אם הירח מכסה את פני השמש בצד המרוחק של מסלולה, כמו בליקוי הנוכחי, פני השמש לא יכוסו במלואם ותישאר "טבעת".

צופים בליקוי החמה בלונדון // צילום: איי.אף.פי,

 

צופים בליקוי החמה בהולנד, אי.פי.אי

כדאי להכירi