השמעה
שנוי במחלוקת. פרויקט המדרכות של אמזון | צילום: ללא קרדיט

שנוי במחלוקת: הפרויקט הבעייתי של אמזון

ענקית המסחר השיקה את "סיידווק", שמטרתו לחבר לרשת שכונות שלמות • המיזם יכול להיות שימושי במקרה של כלב אבוד, אך גם עלול להוות חדירה לפרטיות ומדאיג חלק גדול מהציבור • וזה עוד לפני שדיברנו על האקרים

השכונה החכמה של אמזון יוצאת לדרך: מיזם Amazon Sidewalk של ענקית המסחר והטכנולוגיה הושק בארה"ב, ומטרתו לרשת שכונות מגורים שלמות. הרעיון הכללי פשוט למדי: גאדג'טים חדשים של אמזון שתומכים ב-Sidewalk, דוגמת רמקולים מסדרת Echo ומוצרי אבטחה מסדרת Ring (מצלמות, חיישנים, מנעולים חכמים ועוד), מתחברים לרשת האינטרנט הביתית של תושבי השכונה והופכים למעין תחנות ממסר, שמרחיבות את טווח הרשת האלחוטית של הבית בכ-800 מטרים, וכך מגיעה הרשת עד למדרכת הרחוב ומחברת את כל השכונה. עוברים ושבים הנושאים עליהם מוצרים תומכי Sidewalk מתחברים אוטומטית לרשת על ידי בלוטוס או גלי רדיו והחיים יפים. האמנם?

אין ספק ש-Sidewalk יכול להיות שימושי מאוד במקרים מסוימים. למשל, כלב עם צ'יפ מעקב שיוצא מהבית ולא מתרחק יותר מדי, יימצא בקלות. כנ"ל לגבי ארנק שאבד או נשכח בחנות המצרכים. חברה בשם Carebrand, למשל, המספקת מוצרים ושירותים להשגחה על חולי אלצהיימר ודמנציה, היא בין הראשונות להכריז על שיתוף פעולה מבורך עם Sidewalk.

אבל מה עם החסרונות? ובכן, אמזון מיהרה להכריז שהאנשים שיעברו מחוץ לבית שלכם אמנם יתחברו לרשת האלחוטית שאתם מציעים לכל דיכפין, אך לא יוכלו לעשות בה כלום חוץ מלהשתמש במוצרים תומכי ה-Sidewalk שלהם, שכן השירות מאובטח מאוד. אמזון משווה את Sidewalk לשירות דואר. היא אמנם מפעילה את הדוורים ואת בית הדואר עצמו, אך לא קוראת את המכתבים. ומה לגבי ניצול רוחב פס? גם פה אמזון מרגיעה וטוענת שהשימוש ברוחב פס הוא מינימלי, ושכל תחנת ממסר מוגבלת להעברת 500 מגהבייט לחודש - נפח השווה ל-10 דקות של הזרמת וידאו באיכות גבוהה.

חודרת לפרטיות? אמזון, אילוסטרציה, EPA

ובכל זאת, רבים עדיין רואים ב-Sidewalk איום על הפרטיות, ועוד צעד בדרכה של אמזון להפוך לתאגיד-על ששולט בחיינו. אז נכון שהשירות יאתר את הכלב שלנו בקלות, אבל לצורך העניין הוא גם ילמד את מסלולי וזמני הטיולים הקבועים. מעבר לכך, Sidewalk מופעל כברירת מחדל בכל המכשירים התומכים של אמזון. אם תרצו לבטל אותו, תצטרכו להיכנס לאפליקציה ולכבות את הפונקציה. למה זה לא הפוך? מדוע כופים את השירות על מי שכלל אינו מודע לו?

ויש, כמובן, את עניין ההאקרים. נכון, סביר להניח שאמזון לא תשתמש במידע שלכם למטרות זדוניות, לפחות לא עד שהבינה המלאכותית שלה תרצה להשמיד את המין האנושי ותשלח אנדרואידים אחורה בזמן, אבל מה לגבי פצחנים? "האקרים יחגגו ויחפשו ב-Sidewalk פרצות אבטחה", התוודה מומחה האבטחה כריס הדנגי בסמוך להשקת הפרויקט. "כאיש אבטחה, אני חייב להודות שקשה לי עם הרעיון שמישהו שעומד על המדרכה מחוץ לבית מסוגל לפרוץ למצלמות שלי ולראות את בני המשפחה". הדנגי הוסיף כי למרות שאמזון מתגאה בשלוש שכבות ההצפנה של Sidewalk, הוא ממליץ לאנשים להימנע מלהשתמש בשירות, לפחות בתקופת ההשקה שלו: "עדיין יש פה הרבה נעלמים, אל תעמידו את סבתא שלכם בסכנה".