השמעה
גלידת בן אנד ג'ריס | צילום: לירון מולדובן

המרד נגד החרם

בבגרותו, הבין גם הציבור הישראלי שחרם עכשווי יפגע דווקא בחברה הישראלית, ולכן הפסיק בשיא וחיבק בעוצמה את אבי זינגר ועובדיו. אותו ציבור גם יידע לפקוח עין על זכייני עתיד, שלא יעזו להסכים לתנאי המפלה של חברת הגלידות

כחלוף 48 שעות מאז יצאה ההודעה של חברת בן אנד ג'ריס העולמית על החרמת יהודים ביהודה ושומרון, אפשר לעשות סיכום ביניים על הטוב, הרע והמכוער. נתחיל מהרע. החרם הזה מגיע מהמקום הכי רע. הוא חלק מאותו קמפיין גזעני ואנטישמי שמתנגד לקיומה של מדינה אחת בעולם - מדינת היהודים. את מובילי ה־BDS לא מעניין השלום או הכיבוש, לא צדק ולא זכויות אדם. די להציץ בהתבטאויותיהם של עומר ברגותי או עלי אבונימה כדי להבין שהם לא מעוניינים בפתרון של שתי מדינות, ולעולם לא יסכימו לקיומה של מדינה יהודית. כל עניינם ומטרתם הוא למחוק את ישראל מהמפה תוך דה־לגיטימציה אלימה.

המכוער הוא החברה העולמית של הגלידה הפופולרית. תחת מעטה של מדיניות חברתית וערכית, הם חשפו פרצוף צבוע שנוהג בסטנדרט כפול. הם נפלו כפרי בשל לידי קמפיין ה־BDS, כי הם לא רואים בעצמם רק חברת גלידות, אלא גלידה עם מסר. ככזו הם אימצו מדיניות פרוגרסיבית כבר מזמן, ועכשיו היא מצליפה בישראל. לא מעניינות אותם זכויות אדם, לא שלום ולא צדק. עובדה: לסין, לאיראן ולסוריה הם ממשיכים לשווק.

אבל לא עליהם באתי לדבר. עליכם אני רוצה לדבר. אני רוצה לדבר על הטוב באירוע הזה. הטוב הוא אבי זינגר, הזכיין הישראלי של בן אנד ג'ריס. הוא גלגל את החברה העולמית מכל המדרגות כשזו החליטה להציב תנאים לחידוש החוזה בעוד כשנה וחצי. ברגע שראה את התנאי המפלה הוא סירב לחתום על ההסכם, למרות העלות הכספית הכרוכה בכך. זה לא היה צעד פופוליסטי, אלא אמיתי. הוא נעשה לפני הר הגעש הציבורי שהתפוצץ כאן. הוא נעשה בשקט ובאומץ. יש גיבורים חדשים בשדה המאבק ב־BDS ובאנטישמיות החדשה, ואבי הוא אחד מהם.

הטובים הם גם אותם יהודים ולא־יהודים מעבר לים, שמקננת בהם תחושת צדק בסיסית ואהבת ישראל ושלום. אותם בעלי מרכולים, רשתות סופרמרקטים, רבנים, קהילות, פעילים, והיד עוד נטויה. כל אלה החליטו שהם נוקטים סנקציות נגד בן אנד ג'ריס, שם, בארה"ב. ראש עיריית ניו יורק התבטא נגד צעד האנטי־שלום הזה של החברה, ובעלי המרכולים הורידו את המוצרים של החברה מהמדפים והכריזו בקול גדול ולא מתבייש שהם עומדים עם ישראל. אלה האחים שלנו.

הטובים הם גם את ואתה, הציבור הישראלי, שלא שתק, וכשירקו עליו הוא לא ניגב והמשיך לצעוד, אלא ניגב וחזר להילחם. בבגרותו, הבין גם הציבור הישראלי שחרם עכשווי יפגע דווקא בחברה הישראלית, ולכן הפסיק בשיא וחיבק בעוצמה את אבי זינגר ועובדיו. אותו ציבור גם יידע לפקוח עין על זכייני עתיד, שלא יעזו להסכים לתנאי המפלה של חברת הגלידות.

הציבור הישראלי ברובו, להוציא קצוות שמאל קיצוני, יכול להיות גאה בעצמו השבוע על תגובה בריאה לצעד הרע והמכוער הזה, על תגובה מתפרצת וטבעית שהראתה שיש פה ציבור ישראלי חי, תוסס, נלחם וגאה. מול אנטישמיות לא מספיק לחייך בנימוס או להתעלם, מולם צריך אגרוף שיודע להתאחד ולהשיב מלחמה.