דעה | למה השמאל שונא את טים סקוט? | ישראל היום

ראשון, מאי 2, 2021 - 22:28

למה השמאל שונא את טים סקוט?

"אמריקה אינה מדינה גזענית". משפט בודד זה הפך את הסנאטור טים סקוט לאויב האליטות והשמאל בארה"ב - בדגש על "התקשורת המרכזית". סקוט, נצר למשפחת עבדים ("מהכותנה לקונגרס", מתמצת סקוט את שושלת משפחתו), מייצג את דרום קרוליינה, והוא הסנאטור השחור הראשון ממדינה דרומית מתום מלחמת האזרחים. הוא נחשב גם לאחד השמות החזקים בבורסת המועמדים של המפלגה הרפובליקנית לקראת הבחירות לנשיאות ב־2024. 
בליל חמישי נשא סקוט נאום תגובה לביידן - שהכריז כי ארה"ב נגועה ב"גזענות ממסדית". סקוט, שנמנע מלהזכיר את העבר הגזעני של ביידן (בתקופת הסגרגציה התנגד לשילוב שחורים במוסדות חינוך, מחשש שילדיו ילמדו ב"ג'ונגל גזעי"), מדבר בכנות על תקריות גזעניות שחווה כשחור (בדגש על בדיקות משטרה תכופות) - אך עם זאת מסרב ליפול בפח פוליטיקת הזהויות ולהפוך את אמריקה לאם כל חטאת.
עמדותיו השמרניות מזכות את סקוט במטר של הכפשות גזעניות מהשמאל האמריקני: "דווקא אלו המכנים עצמם 'פרוגרסיבים' ו'ליברלים' מכנים אותי 'הדוד תום' (כינוי גנאי לשחור המתרפס בפני לבנים) ומשתמשים נגדי במילת ה־N (קיצור של Nigger)". בשמאל מיהרו להוכיח את טענתו, ומייד לאחר הנאום הפך ההאשטאג הגזעני "הדוד טים" (שיבוש מכוון של "הדוד תום") לפופולרי ביותר בטוויטר. רק כעבור שעות ארוכות, ובעקבות מחאה עזה, הוסר ההאשטאג מהרשת החברתית. בתוך כך, חבר קונגרס דמוקרטי מטקסס כינה את סקוט "אוראו" (על שם העוגייה השחורה מבחוץ, ולבנה מבפנים) - כינוי גנאי גזעני נוסף לשחורים הנתפסים כמתרפסים בפני לבנים.

סקוט הביע "אכזבה עמוקה" מהמתקפה הגזענית נגדו - שלא זכתה, אגב, לגינוי מצד הנשיא ביידן. הוא תקף את הנשיא על אמירותיו בנוגע לחוקי הבחירות החדשים בג'ורג'יה ("ג'ים קרואו על סטרואידים"), שלפיהם בוחרים שלא בקלפיות (שיצביעו בדואר, למשל) יידרשו להוכיח את זהותם. שומו שמיים. סקוט, ששיבח בנאומו את טראמפ, ביקר את יוזמת הממשל לקדם הצעת חוק שתכפיף את כלל מדינות ארה"ב לחוקי בחירות חדשים שיקשו מאוד לברר את זהותם של המצביעים, וכפועל יוצא יקלו מאוד לפגוע בטוהר הבחירות. לדבריו, אין מדובר ב"צדק חברתי" למען מיעוטים, אלא בניסיון ציני של הדמוקרטים "להישאר בעמדת כוח" בוושינגטון.
נאומו של סקוט מתכתב עם הצהרתו לאחרונה של הסנאטור מטקסס טד קרוז, כי יסרב לקבל תרומות מתאגידים המתמסרים לשמאל הקיצוני. קרוז, שקיבל בעשור האחרון 2.6 מיליון דולר מתאגידים, התייחס למשל לגינוי של קוקה־קולה ודלתא איירליינס את חוקי הבחירות החדשים בג'ורג'יה - שבגינם גם החליטה ליגת הבייסבול להעביר במחאה את משחק האול־סטאר של הליגה מאטלנטה (הגדולה בג'ורג'יה) לדנבר: "באטלנטה 51% מהתושבים אפרו־אמריקנים, בדנבר רק 9%", ציין קרוז. "אז כל הכבוד לכם בליגת הבייסבול - כל כך אכפת לכם משוויון גזעי, שלקחתם 100 מיליון דולר מבעלי עסקים קטנים שחורים באטלנטה והעברתם אותם לחבורה של אנשי עסקים לבנים בדנבר". 
סקוט, קרוז ואחרים מוכיחים שאפשר להוציא את טראמפ מהבית הלבן, אך הטראמפיזם חי ונושם במפלגה הרפובליקנית. השאלה היא אם רוח הלחימה תספיק לקראת הבחירות לקונגרס בשנה הבאה, ולנשיאות ב־2024.

לדעות נוספות של גלעד צוויק