על ישראל לדרוש הבהרות: יוניצ"ף נלחמת בצה"ל | ישראל היום

על ישראל לדרוש הבהרות: יוניצ"ף נלחמת בצה"ל

פעילות אנטי־ישראלית של סוכנויות האו"ם מזוהה לרוב עם אונר"א ועם אונסק"ו, האחת בעלת מוניטין של הסתה לאלימות ושימור מעמד הפליטות, והשנייה מכחישה דרך קבע את הזיקה היהודית לירושלים. אך בעוד ישראל עוקבת אחרי ההודעות בדבר הקפאת המימון האמריקני לאונר"א, סוכנות האו"ם לילדים (יוניצ"ף) - תורמת חלקה למאמץ הדה־לגיטימציה. מחקר חדש של NGO Monitor חושף כי "יוניצ"ף־פלשתין" וארגונים לא־ממשלתיים מובילים מהלך לצירוף צה"ל לרשימה השחורה של האו"ם בנושא הפרות חמורות של זכויות ילדים. רשימה זו מורכבת ברובה מארגוני טרור כמו דאעש, אל־קאעידה, בוקו חארם והטליבאן.

מדי שנה מפרסם מזכ"ל האו"ם דו"ח על "ילדים ועימות מזוין", עם נספח המציין גופים שמבצעים הפרות חמורות נגד ילדים (שימוש בילדים חיילים, אחריות לדפוסי הרג ופציעת ילדים, אלימות מינית נגד ילדים ועוד). החל מ־2007 מובילה יוניצ"ף "קבוצת עבודה" של ארגונים שתפקידה לתעד הפרות לכאורה נגד ילדים פלשתינים. ממצאיהם מוזנים למסד נתונים ביוניצ"ף ומשם מצוטטים בדו"חות שונים, כולל בדו"ח מזכ"ל האו"ם. יוניצ"ף מזרימה מיליוני דולרים  לצורך מעקב ודיווח. הקווים המנחים של יוניצ"ף קובעים שעל חברי קבוצת העבודה להיות "ניטרליים, חסרי פניות ועצמאיים מכל הצדדים לסכסוך". למרות זאת, השותפים של "יוניצ"ף־פלשתין" אינם עומדים בקריטריונים וכוללים ארגונים פוליטיים קיצוניים. 

בקבוצה ניתן למצוא את המרכז הפלשתיני לזכויות אדם, שמאז 2015 הגיש עם ארגונים נוספים ארבע תביעות לביה"ד הפלילי הבינלאומי, המאשימות את ישראל בפשעי מלחמה ופשעים נגד האנושות. את הפיגוע בהר אדר, שבו נרצחו שלושה ישראלים, תיאר כך: "כוחות הביטחון הישראליים הרגו את נימר מחמוד ג'אמל... 4 שוטרי מג"ב בכניסה להתנחלות 'הר אדר' פתחו עליו באש. כמו כן, נהרגו שלושה חיילים ישראלים והרביעי נפצע". ארגון נוסף הוא האגודה הבינלאומית לזכויות הילד־פלשתין, המוביל קמפיין בצפון אמריקה שמטרתו "לאתגר את הכיבוש הצבאי הישראלי הממושך על פלשתין, ע"י חשיפת התעללות נרחבת ושיטתית בילדים פלשתינים במערכת הכליאה של הצבא הישראלי".

ארגון לא פחות בעייתי המקבל מימון הוא אדאמיר, שמטרתו תמיכה באסירים פלשתינים שהורשעו בפעילות טרור, המכונים "אסירים פוליטיים". את הפיגוע בחלמיש שבו נרצחו בני משפחת סלומון תיאר הארגון כ"מבצע חלמיש שהסתיים בהרג של שלושה מתנחלים ישראלים". התבטאות לא מפתיעה, שכן למספר חברים בארגון קשרים לחזית העממית. האירוניה היא שיוניצ"ף קובעת שיש להיזהר שכן "הטענות בדבר הפרות של זכויות אדם יכולות לשמש ככלי תעמולה כדי להכפיש אחרים או שהדו"חות עשויים להיות מוטים כלפי צד אחד".

חשוב לציין שדו"חות "יוניצ"ף־פלשתין" משמשים מצע לקמפיין נרחב יותר שעיקרו האשמת ישראל בהפרת זכויותיהם של ילדים פלשתינים. הקמפיין צובר תאוצה כבר בצפון אמריקה, אוסטרליה ובריטניה ונראה שהוא צפוי השנה להתעצם לאחד מנושאי הרוחב של ארגוני הדה־לגיטימציה נגד ישראל.

תחת מעטה אובייקטיבי, יוניצ"ף משתפת פעולה עם שחקנים שמקדמים אג'נדה קיצונית, בעיקר בזכות המימון הממשלתי הזר. ממשלת ישראל צריכה לדרוש מנציגי הממשלות המממנות ומסוכנות יוניצ"ף הבהרות בנוגע לקשרים עם אותם ארגונים קיצוניים המובילים קמפיינים נגד ישראל, ובכלל זה הקמפיין לשים את צה"ל באותה רשימה עם דאעש. 

ליאורה כהן היא חוקרת במכון המחקר NGO Monitor

טעינו? נתקן! אם מצאתם טעות בכתבה, נשמח שתשתפו אותנו

כדאי להכיר