דעה | זרוע הסייבר: בתוך הזירה החדשה | ישראל היום

רביעי, יוני 17, 2015 - 02:50

זרוע הסייבר: בתוך הזירה החדשה

אחד הביטויים הראשונים לכניסת גורמים ממשלתיים עולמיים לזירה הדיגיטלית, או ה־Cyberspace, היה הצהרתו של נשיא ארה"ב ברק אובאמה ב־2009 כי הזירה הדיגיטלית היא נכס לאומי אסטרטגי בעיני הממשל האמריקני. "נכס לאומי" פירושו תקציבים, כוח אדם ותשומות אחרות לצד ההבנה כי פגיעה בנכס יכולה להתפתח לפגיעה משמעותית במדינה, וכי היא עלולה גם להוביל לפתיחה במלחמה. דברי אובאמה יוחסו לחשיבות שמעניקה ארה"ב לעולם הווירטואלי, אך כמובן אפשר להניח כי ככל שהזמן עובר, כל מדינה מתקדמת הולכת ומייחסת לזירה הווירטואלית חשיבות רבה יותר ויותר. 
בדיוק כמו שכלל הפעילויות הבין־יבשתיות המוכרות לנו - ממסחר וכלכלה ועד ניהול יחסי חוץ ודיפלומטיה - עוברות לזירה הדיגיטלית, כך גם ההרתעה ובניית הכוח הצבאי עוברות לרשת. בסוף 2014, לדוגמה, כבר הכריזה צפון קוריאה כי "צבאנו מוכן למלחמת סייבר עם ארה"ב". לכן, היה זה בלתי נמנע שגם ישראל תבחן את יחסה לזירה החדשה ותמצא לנכון להמשיך להשקיע משאבים בזירה המתחדשת. והדבר מתבטא ביתר שאת בהחלטה שפורסמה אתמול על אודות הקמת זרוע חדשה בצה"ל, זרוע הסייבר. 
אין משתמע מכך שהפעילות הצה"לית בתחום לא היתה ענפה, מוצלחת ובעלת השפעה אדירה עד כה. אלא שהאיומים, האתגרים והזירה המשתכללת מיום ליום וללא הרף, אכן מחייבים את צה"ל להקים גוף אחד משמעותי חזק ומתכלל, ולא רק בשמירה, בטיפוח ובהרחבה של יחידות בודדות המבוזרות בקרב החילות המוכרים.
סביר להניח שגם במלחמה הבאה ייעשה שימוש בכלי הנשק ה"רגילים", קרי כוח האש. אולם ראינו ניצנים ברורים כבר במלחמת צוק איתן: כוחות מיוחדים ברשת, לצד הגברת מודעות בקרב הלוחמים והעורף, מסוגלים להפחית את הפגיעה בנפש, לספק מודיעין יקר ערך ואף להכריע את המערכה. לעיתים קרובות גם במימד נסתר לחלוטין המתנהל במקביל לקרבות, לאש ולהפגזות.
לעיתים קרובות מדי ההיכרות שלנו עם עולם הסייבר היא מסרטים הוליוודיים שבהם האקר פורץ באופן מתוחכם וגאוני למערכות מידע אדירות ורגישות. עם זאת, יש להדגיש כי חשוב שפעילות זרוע הסייבר החדשה תכלול לא רק התקפה והשגת מידע, אלא גם הגנה על מערכות המידע ופעילות נמרצת הכוללת את העלאת המודעות של חיילים והעורף לאופן שבו אנו משתמשים ברשת ולמידע שאותו אנו משתפים. אפילו נושא שנראה זניח, לכאורה, כגון ניהול חכם של סיסמאות לשירותים שונים ברשת, הוא בעל חשיבות קריטית ביותר לעמידות העורף והצבא בפני מתקפות סייבר המתרחשות אחת לתקופה.
אנו חיים בתקופה טכנולוגית המתקדמת בקצב מהיר ופוגעת באיזון הכוחות המוכר לנו. ממזל"טים אזרחיים שניתן לקנות בכל חנות, מצב שהוביל לכך שלפני חודש הטיס אזרח אמריקני מזל"ט לתוך מדשאות הבית הלבן, וכלה ברשתות החברתיות המוכרות לנו, שבהן ניתן בקלות ליצור קשר ולשאוב מידע על כל אזרח או חייל. לפיכך, ההחלטה של צה"ל להקים זרוע אחת מתקדמת, כזו שתוביל את פעילויות ההגנה על ישראל ואזרחיה גם בטריטוריות ללא גבולות, וללא מחסומים, היא החלטה חשובה ונכונה ביותר.
הכותב הוא מנהל פיתוח עסקי וחדשנות באיגוד האינטרנט הישראלי
לדעות נוספות של מורד שטרן