פעילות חמאס בירושלים מעלה זיכרונות מכשלי השב"כ באינתיפאדה הראשונה

ארגון הטרור הפלשתיני פועל בבירה ללא הפרעה באמצעות תמיכה טורקית רחבת היקף, הן מארגונים ממשלתיים והן מארגונים פרטיים • בשב"כ מוכרחים ללמוד מטעויותיהם בשנות ה-80 - ולעצור את חגיגת הכספים החמאסית • אחרת, עלולים לשוב מראות הפיגועים הקשים שאפיינו את האינתיפאדה הראשונה

ראש הלשכה המדינית של חמאס אסמעיל הנייה עם מנהיג ארגון הטרור בעזה יחיא סינוואר

פיגוע הירי שביצע אתמול (ראשון) איש הדת והמורה ממזרח ירושלים פאדי אבו שחידם, שהתברר גם כמי שהיה מוכר למשטרה והשב"כ כפעיל חמאס בולט ומשפיע - הוא סימפטום לתופעה חמורה יותר שמתרחשת במזרח העיר בשנים האחרונות ומקבלת ביטוי ביתר שאת מאז מבצע שומר החומות.

מדובר בחדירת חמאס למזרח ירושלים ובהתעלמות המחפירה של ממשלת ישראל ושל כוחות הביטחון מההשתלטות המתמדת של ארגון הטרור על ההקדשים האסלאמיים במזרח העיר ככלל ובהר בפרט. לרוב, זה מתבצע באמצעות עמותות חוקיות, לכאורה, שממומנות באמצעות כספי תרומות מטורקיה בסך עשרות מיליוני דולרים.

פעילות כוחות המשטרה זמן קצר לאחר פיגוע הירי הבוקר בעיר העתיקה / צילום: דוברות המשטרה

את הסכומים הבלתי מבוטלים מנתבים בכירי חמאס, ובמיוחד סגן יו"ר הלשכה המדינית של הארגון סלאח אל-עארורי שעומד בראש "מטה הגדה" של חמאס ואנשיו, דממוקמים בטורקיה ונהנים מכר פעולה נרחב שמעניקה להם ממשלתו של ארדואן. לצד זאת, מי שעוד מסייעים הם אנשי האחים המוסלמים העולמית על זרועותיה שסימנו את מזרח ירושלים בכלל והר הבית בפרט כאסטרטגיה לאומית, דתית ואידיאולוגית.

די לראות מיהם האנשים שקובעים ונותנים את הטון בהקדשים האיסלאמיים למיניהם בהר הבית ובשכונות הערביות במזרח העיר כדי להבין עד כמה איתנה אחיזת ארגון הטרור הפלשתיני במזרח ירושלים. לא זו בלבד שהארגון מציב את אנשיו בכל התפקידים האפשריים במפעלים האיסלאמיים במזרח העיר, אלא הם נוכחים גם במערכת החינוך במזרח ירושלים שרבים מעובדיה מקבלים את משכורתם מעריית ירושלים או ממשרד החינוך.

בין אותן הדמויות ניתן למצוא פעילי חמאס רבים בעלי דעות קיצוניות, שמשמשים כמורים וכמחנכים - ומפיצים את משנתם האיסלאמית קיצונית, האנטישמית והאנטי-ציונית בפני התלמידים הפלשתינים בבתי הספר במזרח העיר. אחד מהם היה אותו מחבל נתעב פאדי אבו-שחידם שדאג מבעוד מועד למלט לירדן את אשתו ואת ילדיו בעוד שהוא התכונן לביצוע פיגוע הירי הקטלני.

פאדי אבו שחידם סמוך לכיפת הסלע,

בה בעת, אף שדעותיו הקיצוניות של אבו שחידם היו ידועות ומוכרות למשטרה ולגופי הביטחון והמודיעין, האיש המשיך להפיץ את משנתו הקיצונית והטרוריסטית - ולקבל את משכורתו החודשים מעיריית ירושלים. אדרבא, הוא יצא שוב ושוב להשתלמויות מקצועיות שמומנו בחלקן על ידי מעסיקיו במשרד החינוך ועיריית ירושלים.

בביטחון רב ניתן לומר כי השב"כ וגופי המודיעין השונים של משטרת ישראל וצה"ל מצליחים לסכל התארגנויות טרור ותשתיות פח"ע מבעוד מועד, בדומה לגל המעצרים שביצעו השב"כ וזרועות הביטחון ביהודה ושומרון ובמזרח ירושלים והותר היום לפרסום. אולם, פעילות זו אינה אלא טיפה בים ושקולה לכוסות רוח למת מול המערך המשומן שמפעילים חמאס והעמותות הטורקיות במזרח ירושלים תוך כרסום מתמיד ותדיר של הריבונות הישראלית במזרח העיר. בד בבד, מה שנפגם באופן מתמשך הוא כושר ההרתעה של גופי הביטחון והמודיעין, ומערכת אכיפת החוק הישראלי שלמעשה כמעט ואינה קיימת במזרח העיר.

בחמאס כבר מזמן השכילו להבין כי את אחיזת הארגון במזרח ירושלים אי אפשר יהיה לתחזק באמצעות אמונה אסלאמיסטית קיצונית בלבד, אלא נדרש גם מימון כספי רב. ובהיעדר אפשרויות חוקיות להעביר כספים מעזה, מהגדה או נירדן למפעלי חמאס במזרח ירושלים, נכנסו הטורקים לוואקום שנוצר. באמצעות מיליוני דולרים שמוזרמים לעמותות חוקיות, לכאורה, שפועלות במזרח העיר בחסות ארגונים טורקים ממשלתיים ולא ממשלתיים, מעצים חמאס את נוכחותו במזרח העיר. והכל באופן גלוי, ללא חשש וללא מורא.

פעילות ארגון "מורשתנו" הטורקי, שמטרתו לחזק את ההשפעה הטורקית בירושלים - תוך התעלמות מהיותה בירת ישראל,

כאשר פרצה האינתיפאדה הראשונה בשלהי שנות ה-80, בשב"כ ובמערכת הביטחון התקשו להתחקות אחר נתיבי הכספים שמימנו ותדלקו את ההפגנות שהביאו להתקוממות האלימה ולפיגועים הרצחניים שביצעו פעילי ארגוני הטרור הפלשתינים. ייבוש המקורות הכספיים שהזינו את ארגוני הטרור הפלשתינים צלח רק לאחר שבשב"כ השכילו להבין כיצד פועלת השיטה - ועשו סוף לחגיגת הכספים הפלשתינית.

מהלך דומה נדרש כעת גם במזרח ירושלים, שכן ללא פעולה נחושה מצד הרשויות הרלוונטיות בישראל - תוך שיתוף פעולה של כל הגורמים המודיעיניים, הביטחוניים והכלכליים שתביא לייבוש המקורות הכספיים המממנים את פעילות חמאס במזרח העיר - נמצא עצמנו במוקדם או במאוחר עם שליטה על הנייר בהר הבית בפרט ובמזרח ירושלים בכלל. זאת, כאשר בפועל מי ששולט בשטח הוא ארגון חמאס.

יתרה מכך, יש לא מעט אנשים במזרח ירושלים שטוענים שבפועל זה כבר המצב כיום, והוא עוד עלול להחמיר כאשר חלק מהכספים הקואליציונים שהובטחו למפלגת רע"מ יגיעו גם לעמותות ומפעלי הצדקה של התנועה האסלאמית במזרח ירושלים שאינה מסתירה את קשריה עם העמותות הטורקיות הפועלות במזרח העיר.

יו"ר רע"מ, מנסור עבאס, צילום: דוברות הכנסת/נועם מושקוביץ'

באופן רשמי, ישראל היא הריבון, אולם מתחת לפני השטח מי שבאמת מנהל בפועל את הדברים אלו פעילי חמאס באמצעות אותן עמותות ומפעלי צדקה שמנוהלים ברובם על ידי גורמים אסלאמיים קיצוניים כמו אותו מחבל, פאדי אבו שחידם, שהוגדר על ידי השר לביטחון פנים עמר בר לב "פעיל הזרוע המדינית של חמאס". כאילו שמדובר בעוד איש ציבור או דמות פוליטית לגיטימית.

בישראל נוהגים לזלזל ולהמעיט בערכו של אבו מאזן, אך כדאי להעיף מבט לרשות הפלשתינית ולראות כיצד פועלים מנגנוני הביטחון של רמאללה נגד פעילות חמאס בגדה המערבית. מנגנוני הביטחון הפלשתינים פועלים בנחישות נגד חמאס ופעיליו בגדה המערבית. כל ניסיון התארגנות של חמאס ואף הג'יהאד האיסלאמי הפלשתיני בשטחי הרשות הפלשתינית מדוכאים ביד קשה. פעילי חמאס נעצרים ומושלכים לבתי הכלא של הרשות הפלשתינית, וכל מקור כספי של חמאס וארגוני הפרוקסי שלו בגדה מעוקלים ומחולטים על ידי הרשות הפלשתינית.

היד הקשה שמפעילים מנגנוני הביטחון של הרשות הפלשתינית נגד פעילי חמאס בגדה המערבית הולידה לא מעט ציניות והומור שחור בקרב הפעילים הפלשתינים שמודים בלי שום היסוס כי בין מעצר וחקירה במרתפי חדרי החקירות של המודיעין המסכל הפלשתיני (המוחבראת; ד.ס) או השב"כ הישראלי, בחמאס מעדיפים, בגדול, את התנאים המפנקים בחקירות של השב"כ. אם זה לא היה עצוב, זה באמת יכול היה להצחיק.

טעינו? נתקן! אם מצאתם טעות בכתבה, נשמח שתשתפו אותנו

כדאי להכירi