מתנת פרידה: כוכבי מתכוון לפרסם את ספרו בקרוב ולחלקו לקציני צה"ל

הרמטכ"ל שיסיים את כהונתו כבר ביקש לפרסם את הספר אשתקד אך לא קיבל את אישור ועדת השרים • כעת כוכבי יגדיר את הספר, שיודפס על חשבון הצבא, כ"חוברת הדרכה" - וכך לא יצטרך את אישור השרים • המהלך עורר ביקור בצה"ל: "מדובר בבזבוז כספי ציבור"

הרמטכ"ל כוכבי, צילום: יוסי זליגר

הרמטכ"ל, אביב כוכבי, מתכוון לפרסם בקרוב את הספר שכתב, ולחלקו לקציני צה"ל. הפרסום מעורר ביקורת פנימית בצה"ל, ונטען כי "מדובר בבזבוז כספי ציבור", שנעשה "כחלק מבניית מורשתו של הרמטכ"ל".

כוכבי התעתד לפרסם את הספר כבר בשנה שעברה. הוא אף הגיש עותק ממנו לוועדת השרים המאשרת פרסומים של עובדי ציבור בכירים, אך נסוג בו לאחר שהנושא פורסם על-ידי כתבת "כאן", גילי כהן. צה"ל טען אז כי הספר לא נערך, וכי לא ברור כלל אם ומתי ייצא לאור.

אולם כעת מסתבר שכוכבי מתעתד לפרסם את הספר כבר בתקופה הקרובה, לקראת חגי תשרי, עוד בטרם יסיים את תפקידו כרמטכ"ל ב-1 בינואר בשנה הבאה. הספר יודפס על-חשבון צה"ל ויחולק לכלל המפקדים, ככל הנראה מרמת מפקדי פלוגות ומעלה.

העובדה שהספר יתפרסם בתוך צה"ל ויחולק למפקדיו חוסכת מכוכבי את הצורך לקבל את אישורה של ועדת השרים, שספק אם היה ניתן לעובד ציבור בכיר כמותו. בניסיון לעקר ביקורת ציבורית או משפטית גם מקפידים בצה"ל להגדיר את הפרסום של הרמטכ"ל לא כספר אלא כ"חוברת הדרכה", שכוללת דברים שכתב כוכבי במהלך 40 שנות שירותו. זאת, למרות שכוכבי עצמו אמר בשנה שעברה כי מדובר בספר שנכתב ברובו במהלך שנות כהונתו כרמטכ"ל, ועוסק במנהיגות ובפיקוד צבאי.

הספר המיועד מעורר ביקורת פנימית בצה"ל. "כוכבי יכול היה לחכות לשחרור, ואז לכתוב ספר", אמר גורם בכיר. "מה בוער לו לעשות את זה דווקא עכשיו, על-חשבון הצבא? זה נראה כמו ניסיון לעצב בכוח מורשת". גורם אחר תהה "מי אישר את ההוצאה שכרוכה בעריכה ובהדפסה של ספר באלפים רבים של עותקים", ו"מדוע הרמטכ"ל פועל בסתר – שנה אחרי שגנז את הספר, הוא ממהר להוציא אותו בחטף רגע לפני שהוא מסיים את תפקידו".

כוכבי הוא אחד הקצינים המשכילים והמעמיקים ששירתו בצה"ל בעשורים האחרונים. עצם כתיבת הספר אינה מפתיעה: הוא נהג לכתוב בכל תפקידיו, ולערב את פקודיו במחשבותיו. נדמה שכך הוא מבקש לעשות גם כעת, אולם כפי שקרה לא פעם במהלך כהונתו – הדרך שבה הוא פועל מעוררת כלפיו ביקורת רבה.

תגובת דובר צה"ל: "כתב היד מצוי בשלבי עריכה אחרונים, ויופץ למשרתי צה"ל בשבועות הקרובים. כתב היד הינו ספר הדרכה בנושא צבאי פיקודי, העוסק במנהיגות צבאית, בהנעת אנשים וטיפוחם. כתב היד מבוסס על הרצאות, שיחות ודפי מפקד שכתב הרמטכ"ל לאורך 40 שנות שירותו".

טעינו? נתקן! אם מצאתם טעות בכתבה, נשמח שתשתפו אותנו

כדאי להכיר