משפחת הקצין שמת בכלא נגד צה"ל: "מפרים סיכומים"

בצבא אומרים כי קרוביו של קצין המודיעין מתנגדים לפרסום פרטיו, וכי אין מניעה ביטחונית בשיתוף שמו ותמונתו • במשפחה זועמים: "הודעה לא אחראית"

קברו של קצין המודיעין, צילום: מישל דוט קום

צה"ל אישר היום (חמישי) כי אין מניעה ביטחונית לפרסום שמו ותמונתו של הקצין שמת בכלא, המשפחה היא זאת שמתנגדת לכך. כמו כן, נודע כי צו איסור הפרסום על שמו הוא לבקשת המשפחה.

עו"ד בני קוזניץ המייצג את המשפחה מסר בתגובה: "צה"ל שכח שאנחנו לא בשנות ה-80' וכמו שאי אפשר להעלים אף אדם כך אי אפשר לתדרך עיתונאים ולפרסם הודעות בלתי אחראיות. תוכן ההודעה מנוגד לסיכומים עם הפרקליטות שכן הסיכונים הבטחוניים שבפירסום עדיין לא נבחנו על ידי אגף המבצעים".

לפי צה"ל, הקצין היה עצור בבסיסי כליאה צבאיים. הוא נכלא בשמו, עמד בקשר עם סגל הכליאה והיה בסביבת כלואים אחרים. הוא שהה בתא עם כלואים נוספים ולא בתנאי בידוד. בצה"ל הבהירו כי במהלך שהותו בכלא זכה לזכויות כנדרש. ככל כלוא, קיבל באופן שוטף טיפול רפואי וליווי של גורמי בריאות הנפש.

בני משפחתו ביקרו אותו בבסיס הכליאה והיו עמו בקשר שוטף. בנוסף, הוא עמד בקשר עם שתיים מידידותיו, וגורמים מאגף המודיעין ביקרו אותו מספר פעמים.

החקירה העלתה כי הקצין היה מודע לפוטנציאל הנזק לביטחון המדינה כתוצאה ממעשיו, ואף ניסה להסתירם. מטבע הדברים נסיבות ביצוע העבירות אינן מותרות לפרסום מטעמים ביטחוניים.

מותו הטראגי נבחן בימים אלו בחקירה ייעודית של היחידה לחקירות פנים (היחק"פ) באגף כח האדם. היחק"פ היא המקבילה הצבאית למח"ש, אשר פועלת באופן עצמאי ובראשה עומד משרת מילואים בכיר. באגף כוח האדם מונה צוות מומחים, בראשותו של תא"ל (מיל') מיקי לוריא, שיבחן בראייה מערכתית ורחבה את מערך הכליאה בצה"ל, בדגש על כליאה של כלואים בעלי מאפיינים ייחודיים.

כדאי להכירi