מהם הטעויות שדיירים עושים בדרך להתחדשות עירונית?

התחדשות עירונית נתפשת ככזו כמשרתת את כל הצדדים המעורבים בה – הדיירים בבניינים הישנים זוכים בחידוש והגדלת דירתם ושכונת מגוריהם, הרשות המקומית נהנית משיפור התשתיות והשכונות בתחומה והיזם זוכה ברווח נאה • עם זאת, מסתבר שההליך עלול להסתבך ולהתעכב ולגרום להרבה עוגמת נפש בגלל טעויות שלכם - הדיירים • להלן הטעויות הנפוצות של דיירים

קריסת רצפת מבנה בתהליך תמ"א בראשון לציון , צילום: קוקו

טעות מס' 1: לפנות ליזמים מבלי לקבל נתונים מהעירייה

הטעות הראשונה של הדיירים היא לפנות ליזמים לקבלת הצעות - מבלי לדעת מה ניתן לקבל בתמורה או ללא היכולת לבחון את ההצעות לעומק. רוב היזמים יגישו לדיירים הצעה כללית ולא מדויקת, לעתים מבלי לבחון אם יש לבניין זכויות או אפשרות לקבל היתר בנייה.

טעות מס' 2: לחתום ליזם על בלעדיות

לעיתים הדיירים נחפזים לחתום על התחייבות ליזם שנקראת "נון שופ", שמעניק לו בלעדיות של חצי שנה-שנה, זאת על מנת לבדוק את הזכויות של הבניין במוסדות התכנון. ואולם, זכויות הבניין פתוחות לכל - ואין צורך לחתום על בלעדיות לשם כך. על היזם והחברה שאותה הוא מייצג לבדוק תחילה את זכויות הבניין - ורק אז להגיש הצעה בהתאם וגם אז לא מומלץ לחתום אלא לערוך מכרז יזמים.

טעות מס' 3: לנהל מו"מ לא שקוף עם היזם

במקרים רבים, מנהל היזם עם הדיירים מו"מ באופן שאינו גלוי ושקוף. כך, לדוגמא, באחד הפרויקטים במרכז הארץ פנה יזם לכל אחד מדיירי הבניין באופן אישי והציע טובות שאחרים לא ידעו עליהם. דרך זו היא פסולה ומובילה לכישלון של הפרויקט. ישנם גם מקרים הפוכים, בהם למשל נציג הבניין או אחד הדיירים מנסה לדרוש מהיזם סכום כספי או הטבה אחרת, מבלי ששאר הדיירים יידעו על כך.

טעות מס' 4: לא להיות מעורב - לתת לנציגות סמכויות מעבר למה שנדרש

במקרים מסוימים נציגות ועד הבית המשותף היא הקובעת והיא המחליטה על הכל, בעוד שיתר הדיירים פסיביים ולעיתים גם לא מודעים לכל התהליכים שקורים, עד אשר כעבור כמה שנים הנציגות שיזמה ואירגנה הכל מחליטה שיש יזם וחייבים לחתום לו. יש לשים לב לכתב מנוי של הנציגות - למה הם מוסמכים ועל מה.

טעות מס' 5: לסמוך על היזם בעיניים עצומות

יש לבדוק את ההסכם המשפטי היטב, ואם נדרש לקבל חוו"ד משפטית נוספת. ההסכם הוא מה שישמור עליכם במהלך הפרויקט, וכל סעיף שלא כתוב – ככל הנראה יחול על הדיירים. לדוגמא, אם כתוב בפרק הפינוי "רק הובלות" ולא מפורט פירוק והרכבה + תיווך + אריזות + מנוף + הוצאות מעבר נוספות, ככל שתידרשו לפנות את הדירה השכורה לדירה שכורה נוספת כי היא הדירה החדשה לא מוכנה - הדיירים ישלמו זאת מכיסם.

טעות מס' 6: להסתכל מה השכן מקבל

בכל הפרויקטים של התחדשות עירונית, הדייר מרוויח דירה חדשה וגדולה יותר במיקום טוב יותר, אולם אם יוצא שהשכן מקבל קצת יותר ממנו (עקב פיצוי מוצדק בגין שיפוץ או חניה שיש לו בטאבו) - הוא לא יסכים להתקדם עם הפרויקט.

טעות מס' 7: לא לדרוש ערבות להוצאות משפטיות

העובדה שהיזם משלם לעו"ד של הדיירים, מביא לעיתים רבות את המצב שאם עורך הדין לא מקבל תשלום - הדיירים למעשה אינם מיוצגים! או במקרים רבים - היזם מפר את ההסכם, אולם עו"ד מטעם הדיירים אינו יכול לתבוע אותו, שכן הדיירים לא ישלמו מכיסם ולכן נוצרות סיטואציות בהן היזם למרות ההפרה מתקדם בפרויקט והדיירים נאצלים לוותר לו כי אין להם כסף לתבוע אותו. ערבות להוצאות משפטיות מצילות את הדיירים ומקנה לעו"ד הדיירים תשלום למקרים אלו.

טעות מס' 8: להתעלם מהמחיר שמוכן היזם לשלם ליועצים מטעם הבעלים

אחת הטעויות שעושים הדיירים היא לבחון בהצעה שמגיש היזם רק את הצעתו לגבי גודל הדירה החדשה בבניין, אך הם מתעלמים מההסכם המשפטי, שכוללים סעיפים שעולים עשרות מונים לדייר שעליו יהיה לשלם.

טעינו? נתקן! אם מצאתם טעות בכתבה, נשמח שתשתפו אותנו

כדאי להכיר