תמונת המחשה (למצולמים אין קשר לידיעה) // צילום: AP // תמונת המחשה (למצולמים אין קשר לידיעה)

הצעת חוק: הלומי קרב יוכרו אוטומטית כנכי צה"ל

ח"כ מיקי זוהר מציע: פגועי נפש שהיו לוחמים יקבלו 20 אחוזי נכות • שפרה שחר, מנכ"לית "בית חם לכל חייל": "פצועי צה"ל חווים תחושת בגידה מהצבא"

בבתי המשפט ברחבי הארץ נידונים בימים אלו לא מעט מקרים של לוחמים לשעבר שנפגעו בנפשם ובגופם כתוצאה מהיחשפות לאירועים קשים, אך לא מוכרים כנכי צה"ל, זאת מכיוון שבמשרד הביטחון לא מכירים בקשר בין האירוע המבצעי לפגיעה בהם.

הצעת חוק מהפכנית שיזם חבר הכנסת מיקי זוהר (הליכוד), מבקשת לקבוע כי הלומי קרב יזכו להכרה כנכי צה"ל באופן כמעט אוטומטי, ולא כפי שמתרחש היום, שכל נכה צריך להגיע לוועדה מטעם משרד הביטחון ולהוכיח כי הוא נפגע בקרב. מי שרתמה לנושא את ח"כ זוהר היא שפרה שחר, מנכ"לית עמותת "בית חם לכל חייל", שמסייעת זה שנים למאות הלומי קרב שקובלים על כך שהמערכת בגדה בהם.

על פי ההצעה, מי שנפצע בנפשו בשל השתתפות בקרב, בפעילות מבצעית, בהתקלות או באירוע חבלני שהייתה בו סכנה של ממש, ועבר אבחון רפואי שקובע כי הוא סובל מחבלת נפש, יראו את פציעתו כאילו נגרמה בזמן השירות ועקב השירות, זאת אם מפקדו בדרגת מ"פ ומעלה אישר כי הוא השתתף באירוע.  האבחון יעשה ביחידה לתגובות קרב, במכון הקבע או על ידי גורם שיקבע שר הביטחון, המשמעות היא כי חייל שנפגע נפשית יזכה לחזקה לפיה הפגיעה קשורה לשירותו.

ח"כ מיקי זוהר // צילום: אורן כהן
ח"כ מיקי זוהר // צילום: אורן כהן

עוד קובעת ההצעה כי כל מי שנפצע בנפשו יהיה זכאי באופן אוטומטי, ללא קביעת ועדה רפואית, לכל ההטבות והזכויות המוענקות לפי חוק הנכים לנכה שדרגת נכותו 20 אחוזים וכי הדרך פתוחה בפני החייל הנכה לפנות לוועדה רפואית לקביעת אחוזי נכות גבוהים יותר.

"מדינת ישראל חייבת ללוחמיה שמסכנים את גופם ואת נפשם ולא יתכן להפקיר את הלומי הקרב שגם כך חייהם אינם חיים", אמר ח"כ זוהר. "הצעת החוק באה לתקן עוול נורא ולסייע ללוחמים לנסות ולשקם את חייהם אחרי הטראומה והפגיעה שספגו בעת שירותם".

שפרה שחר // צילום: שי-לי צילום
שפרה שחר // צילום: שי-לי צילום

מנכ"לית עמותת "בית חם לכל חייל" שפרה שחר ציינה כי העובדה שלוחמים שנפגעו נאלצים כיום לשכור עו"ד על מנת לקבל את המגיע להם, היא כשל של המערכת. לדבריה "כדי לברר את טענות הלוחמים, לצה"ל לוקח שנים ארוכות ובאגף השיקום אף מתנהגים בזדון ובכוונת מכוון נגד הלוחמים, תחושת הבגידה שהחיילים סופגים מהצבא פוגעת בנפשם לא פחות מהפגיעה בקרב".

טעינו? נתקן! אם מצאתם טעות בכתבה, נשמח שתשתפו אותנו