תביעת נזיקין עקב תאונת דרכים: כל מה שצריך לדעת | ישראל היום

תביעת נזיקין עקב תאונת דרכים: כל מה שצריך לדעת

תאונות דרכים הפכו מזמן לשגרה רעה במדינת ישראל. טלפונים ניידים, חוסר תשומת לב, תשתיות רעועות, כל אלו ועוד גורמים לתושבי מדינת ישראל לחוסר ביטחון אישי בין אם הם נוסעים ברכב ובין אם הם הולכים רגל. איך מתמודדים עם הפגיעה מבחינה משפטית?
פורסם ב: עודכן ב:
0
  • צילום: 

מאת: עורך דין און רונן

מנתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה עולה כי ב-12 החודשים בין ינואר לדצמבר אשתקד נהרגו בכבישי הארץ 316 בני אדם. סך הכול, בתאונות דרכים ב-2018 נפגעו 22,349 בני אדם, ב-12,167 תאונות דרכים שהתרחשו בכבישי הארץ. עוד עולה מהנתונים כי 1,962 בני אדם נפצעו באורח קשה בתאונות וקצת יותר מ-20 אלף איש נפצעו באורח קל בתאונות הדרכים.

כל פציעה ולו הקטנה ביותר עשויה להשליך על הנפגע במישורים רבים ולכן בתביעת נזקי גוף בגין תאונת דרכים ישנן מספר נקודות אותן חייב הנפגע לדעת בכדי למצות את זכויותיו עד תום.

עו”ד און רונן

לפנייה ישירה אל עורך הדין און רונן לחץ/י כאן

פעולות שחשוב לעשות מיד לאחר תאונת דרכים

גם אם אתם מרגישים שאתם יכולים להימנע מקבלת טיפול רפואי מיידי, זה הזמן לדאוג שיזמינו עבורכם אמבולנס או לפנות לבדיקה רפואית בכוחות עצמכם. בנוסף, נסו לדאוג במידת האפשר לאיסוף של פרטים מהזירה. מספר רכב פוגע, פרטי נהג הכוללים תעודת זהות, טלפון, כתובת ופרטי פוליסת ביטוח.

ישנה חשיבות להחתמת הנהג הפוגע על הודאה, שכן פעמים רבות הנהג יודה באשמתו בתאונת הדרכים אך לאחר שיקבל עצות מסביבתו הקרובה יחזור בו מהודאתו. לכן, במידה והנהג מודה, החתימו אותו במקום על הצהרה או הודאה.

בנוסף, חשוב לאסוף פרטים של עדים שראו את התאונה. דבר זה יעזור לכם אחר כך לבסס את תביעתכם הן כנגד חברת הביטוח והן כנגד הנהג האשם. גם צילום הזירה יכול לסייע לכך בכך, ולכן, אם אתם מסוגלים לצלם את זירת התאונה, צלמו. יש לתת דגש בצילום על מיקום הרכבים על הכביש, על הפגיעות ברכב וכמובן על פגיעות הגוף.

אם ישנה פגיעה גופנית, עליכם לפנות לקבלת טיפול רפואי ולציין בפני הרופאים כי עברתם תאונת דרכים. בנוסף, עליכם לפרט באוזניהם על כל כאב שאתם חשים ועל כל איבר שלדעתכם נפגע כתוצאה מהתאונה, שכן הכל מתועד.

התיעוד הרפואי והקבלות השונות הם המפתח לתביעת הנזיקין. לכן, יש לשמור את כל המסמכים הרפואיים המעידים על מצבכם, וכן את כל הקבלות על כספים שהוצאתם בגין התאונה (תרופות, ציוד נלווה, אביזרים רפואיים, העסקת עזרה של צד ג’ בשכר). בנוסף, עליכם לשמור אסמכתאות המעידות על הפסדי שכר.

נפגעתי בתאונת דרכים, את מי אני יכול לתבוע?

במקרה שבו מדובר בתאונה בין שני רכבים, על הנפגע לתבוע את חברת הביטוח שביטחה אותו ללא קשר לשאלה מי היה אשם בתאונה. במקרה של תאונה בין רכב להולך רגל, יתבע הולך הרגל את הביטוח של נהג הרכב הפוגע. במקרה שבו אין לנהג הרכב ביטוח או שמדובר בתאונת פגע וברח, הנתבעת תהיה קרנית – הקרן לפיצוי נפגעי תאונות דרכים.

תאונת דרכים בדרך לעבודה, במסגרת העבודה או בחזרה הבית מהעבודה הינה גם תאונת דרכים וגם תאונת עבודה. לכן ניתן להגיש תביעה גם כנגד חברת הביטוח שביטחה את הרכב בגין תאונת דרכים וגם נגד הביטוח הלאומי בגין תאונת עבודה.

ייחודה של תאונת אופניים

הסוגייה של רוכבי אופניים המעורבים בתאונות דרכים הינה דינמית ומתפתחת כל הזמן בפסיקת בתי המשפט.

כאשר רכב פוגע ברוכב אופניים וגורם לרוכב האופניים לנזקי גוף עומדת לרוכב האופניים עילת תביעה כנגד חברת הביטוח אשר ביטחה את הרכב הפוגע בביטוח חובה.

בתי המשפט הכירו גם במצבים בהם לא היה מגע ישיר בין הרכב לבין האופניים אבל רוכב אופניים נבהל בשל סטייה פתאומית של כלי רכב, נפל מאופניו ונגרמו לו נזקי גוף. לכן, גם במקרה כזה יש לרשום את פרטי הרכב אשר גרם לרוכב האופניים לבהלה ואיבוד שליטה על אופניו.

התיישנות נזקי תאונה, מתי?

לפי חוק הפיצויים לנפגעי תאונות דרכים, ההתיישנות על נזקי התאונה היא 7 שנים ממועד תאונת הדרכים. לכלל זה ישנם מספר חריגים, כמו למשל אם הנפגע היה במצב נפשי קשה או מחוסר הכרה, ההתיישנות תחל מיום חזרתו להכרה. בנוסף אם התגלה נזק מאוחר שלא היה ידוע בזמן התאונה, ההתיישנות על הנזק תחל מיום גילויו. החרגה נוספת תהיה כאשר הנפגע הוא קטין מתחת לגיל  18, שאז ההתיישנות תחול 7 שנים מיום הגיעו לגיל 18, קרי בגיל 25.

מהן עלויות הגשת תביעה ושכר טרחה לעורך דין?

אגרת בית המשפט בגין פיצויים לנפגעי תאונת דרכים היא קבועה ועומדת על סך של 712 שקלים לתביעה בבית משפט השלום ו- 1,213 שקלים לתביעה בבית משפט המחוזי.

בבית המשפט השלום ניתן לתבוע פיצויים עד סכום של 2.5 מיליון שקלים, ואילו בבית משפט המחוזי ניתן לתבוע פיצויים ללא הגבלת סכום.

גם שכר טרחת עורך דין קבוע בחוק והוא עומד על סך של 8% מהפיצוי בסגירת תיק בפשרה, ו- 11% במקרה של סגירת תיק בפשרה לאחר שהוגשה תביעה בבית המשפט. במידה והתביעה הגיעה עד לפסק דין, יעמוד שכר הטרחה על 13% מסכום התביעה. יודגש כי את שכר טרחת עורך הדין תשלם חברת הביטוח והוא אינו נגרע מהסכום שמקבל הנפגע.

הכתבה מאת משרד עורכי דין רונן-מעוז, העוסק בדיני נזיקין ותאונות דרכים. באדיבות אתר עורכי דין LawGuide.

בשיתוף ברק רום

האמור בכתבה כולל תוכן ומידע מסחרי/שיווקי , ומערכת ישראל היום אינה אחראית למהימנותו. פרסום התכנים והמידע המסחרי בכתבה אינו מהווה המלצה או הצעה מצד מערכת ישראל היום לרכוש ו/או להשתמש בשירותים או המוצרים בכתבה.

Article Source: 
ih
 
 

outbrain-article-desktop-side