רוסיה לישראל: הימנעו מפעולות בסוריה במהלך משחקי המונדיאל

מסרים ברוח זו הועברו ממוסקבה לירושלים • פוטין חושש מהסטת דעת הקהל מהמשחקים למלחמת האזרחים, וביקש מהמדינות המעורבות בה לשמור על "פרופיל נמוך" • הערכה: ישראל תנהג ברגישות

רה"מ המיועד נתניהו ופוטין, צילום: רויטרס

רוסיה העבירה בשבועות האחרונים מסרים למדינות המעורבות בלחימה בסוריה, ובכללן לישראל, כי היא מצפה מהן לשמור על "פרופיל נמוך" במהלך תקופת המונדיאל.

מלחמת האזרחים בסוריה דעכה בתקופה האחרונה, לאחר שכוחות המשטר השלימו את ההשתלטות על חלקים גדולים ברחבי המדינה, ובכללם על שכונות בדמשק שנשלטו בידי המורדים ונכבשו כעת מחדש. עם זאת, הפוטנציאל הנפיץ בה נשמר לא רק משום שכמה חלקים במדינה עדיין נשלטים בידי כוחות שעוינים את הנשיא אסד, אלא גם בעקבות העימות שהתפתח בחודשים האחרונים בין ישראל לאיראן סביב המאמץ האיראני להקים בסיסי קבע בסוריה ופעולותיו הבלתי פוסקות להעביר אמצעי לחימה מתקדמים לחיזבאללה.

על הרקע הזה חששו במוסקבה כי פעולות של גורמים שונים עלולות להוביל כעת להסלמה שתצא מכל שליטה, ותסיט את דעת הקהל העולמית מהמונדיאל לסוריה. מאחר ומשחקי הגביע העולמי הם פרויקט אישי של הנשיא פוטין ומקור לגאווה לאומית ברוסיה, הבהירו אנשיו לכל הגורמים שפועלים באזור כי מצופה מהם לנהוג בתקופה הקרובה באחריות יתרה. המסרים שהועברו אמנם לא כרכו במפורש את המונדיאל עם הנעשה בסוריה, אולם אין ספק מה עומד מאחוריהם.

לא ברור עד כמה המסר הרוסי אכן ייושם בשטח. איראן ממשיכה בפעולותיה, וישראל תידרש להחליט אם לנקוט גם בתקופה הקרובה במדיניותה המוצהרת של אפס סובלנות והבלגה על ההתבססות האיראנית. ישראל אמנם מקפידה לדווח לרוסיה על פעולותיה באמצעות מנגנון התיאום שהוקם בין הצבאות של שתי המדינות, אבל סביר שבשבועות הקרובים היא תנהג ברגישות יתרה.

מבחן לאסד

האינטרס הרוסי גם מעמיד במבחן את בן־חסותו הישיר, הנשיא אסד. במקור, תכנן צבא סוריה לפנות כעת דרומה, אל הגבול עם ירדן, ובהמשך אל הגבול עם ישראל ברמת הגולן, על־מנת לפנות ממנו את כוחות המורדים, ובראשם את הארגונים המסונפים לאל־קעאידה ודאעש. ירדן אף הבהירה כי תקבל את הפעילות הזאת בברכה, משום שהיא מעדיפה את היציבות של משטר אסד על פני האיום לממלכה מצדם של הארגונים הסלפים. גם ישראל העבירה מסרים כי תסכים לחזרתו של צבא סוריה לגבול הבינלאומי, ובלבד שהמיליציות השיעיות שפועלות בחסות איראן לא יתקרבו לאזור.

כעת יידרש אסד להכריע אם לפתוח במערכה על כיבוש הדרום מחדש כבר כעת, במהלך משחקי הגביע העולמי, או להמתין עד לסיומם. בכל מקרה, מהלכיו יתואמו עם מוסקבה, ולא רק ממניעים של כדורגל: כמו בכל שלבי הלחימה בשנים האחרונות, רוסיה תמשיך ותתן לצבא סוריה תמיכה רחבה, בעיקר אווירית, שתאפשר לו לשוב ולהשתלט על השטחים שאיבד במהלך שנות מלחמת האזרחים.

העדכונים הכי חמים ישירות לנייד: בואו לעקוב אחרינו גם בערוץ הטלגרם החדש שלנו!

 

טעינו? נתקן! אם מצאתם טעות בכתבה, נשמח שתשתפו אותנו

כדאי להכיר