אורח ארסי: נחשי הצפע מעדיפים בתים | ישראל היום

אורח ארסי: נחשי הצפע מעדיפים בתים

מחקר חדש מגלה: "הצפע אוהב סביבה כפרית שמספקת לו מזון והגנה" • "סביבת מגורי האדם מספקת לו מחסה מטורפים"
פורסם ב: עודכן ב:
0
  • נחש צפע
    נחש צפע
    צילום: 
    ויקיפדיה
נחש הצפע המצוי והארסי, שבעונה החמה מתעורר לפעילות, מעדיף את חצר הבית שלכם על פני הטבע. כך עולה ממחקר חדש שנמצא בעיצומו. 
הצפע הופך להיות נחש נדיר בטבע אבל נפוץ יותר ובאופן דרמטי - דווקא בשולי יישובים ובשטחם. כך קובעים עורכי המחקר, ד"ר בועז שחם מהחוג למדעי החי במכללה האקדמית תל חי והאקולוג רועי טלבי, דוקטורנט בחוג לביולוגיה אבולוציונית סביבתית של אוניברסיטת חיפה.
"הנתח של הצפע בטבע ביחס לזוחלים אחרים נע בין שליש לחצי אחוז בלבד. לעומת זאת, באזורים הסמוכים ליישובים מאוכלסים, בעיקר כפריים ובשטחי חקלאות, אנחנו רואים מהסתכלות ראשונית על הנתונים שהוא מהווה 10% מכלל הזוחלים במקום", הסביר רועי טלבי, שבימים אלה עורך את עבודת הדוקטורט שלו, העוסקת בשאלה כיצד ממשק נופי משפיע על אוכלוסיות הזוחלים בחורש הים־תיכוני' "הצפע הוא מין נדיר בשטחים הטבעיים המרוחקים יותר מקילומטר אחד מאזורים מיושבים".
בסיס הנתונים שעליו נסמכים החוקרים נשען על סקרי זוחלים שנערכו ב־10-15 השנים האחרונות. סקרים שבוצעו על ידי ד"ר שחם וטלבי הובילו את השניים לנתח מאגרי נתונים נוספים, לרבות סקרים שנעשו על ידי רשות הטבע והגנים. "כשהשווינו את כל מסדי הנתונים הללו, זיהינו את אותה מגמה מובהקת שאוכלוסיות הצפע גדולות דרמטית בסמיכות ליישובים ולאזורים חקלאיים ביחס לאזורים הטבעיים", מוסיף ד"ר שחם. 
ד"ר שחם והדוקטורנט טלבי סבורים כי הסיבות להבדלים הדרמטיים בצפיפות אוכלוסיות נחשי הצפע בטבע לעומת האזורים המיושבים נעוצות בזמינות המזון ובהיקף האיומים האורבים להם בשטח. "הצפע אוהב בעיקר סביבה כפרית, שדות חקלאיים, מטעים ולולים ופעיל בעיקר בלילה. סביבת מגורי האדם מספקת לו גם מחסה מפני עופות דורסים, הניזונים ממנו".
המחקר יוצג בכנס מחקרי הגליל וסביבותיו שיתקיים מחר במכללה האקדמית תל חי. "זאת הפעם הראשונה שעושים מחקר על העדפת בית הגידול של הצפע, זוחל נדיר מאוד בטבע, ובודקים את היחס שלו בסביבתו הטבעית. מהמחקר עולה שהעתיד שלו תלוי באופן ממשי באדם", מסכמים עורכי המחקר.
 
 
 

outbrain-article-desktop-side