עובדי טבע מתבצרים בירושלים: "רוצים לזרוק אותנו לרחוב"

השביתה הכללית שנסתיימה לוותה במחאה של מאות עובדי טבע • בירושלים מתבצרים העובדים במפעל טבע • רה"מ ושר האוצר יפגשו בהמשך היום עם מנכ"ל טבע

מחאת עובדי טבע // צילום: אורן בן חקון

לאחר חסימת הצירים המרכזיים בירושלים ובמוקדים נוספים ברחבי הארץ, מאות עובדי טבע מתבצרים כעת במפעלי החברה בירושלים.מההסתדרות נמסר כי: "זעקת העובדים תמשיך להדהד עד שיישברו חומות האטימות. העובדים אינם שקופים וההסתדרות תמשיך להיאבק למענם ולצידם עד שיגובש פתרון הולם למשבר". בתוך כך, נזכיר כי מחר בשעה 10:00 בבוקר, יו"ר ההסתדרות אבי ניסנקורן, שר האוצר משה כחלון ושר הכלכלה והתעשייה אלי כהן צפויים לקיים פגישה מיוחדת עם העובדים ועם ראשי הוועדים בחברת טבע.

צילום: קובי ריכטר/TPS, דוברות ההסתדרות

במקביל לשביתת הענק שהתקיימה הבוקר (ראשון) ברחבי הארץ, הפגינו הבוקר (ראשון) מאות עובדי טבע מהמפעלים השונים מצפון ועד דרום לאות מחאה על פיטורי הענק בחברה. במהלך המחאות הבוקר, נחסם צומת גולדה מאיר - הר חוצבים לתנועה על ידי כמה עשרות מפגינים. מאות מעובדי מטה טבע בפתח תקווה חסמו את ציר ז'בוטינסקי בעיר – מהכבישים המרכזיים ביותר בגוש דן. בכפר סבא יצאו העובדים להפגנות מחאה, אולם משם לא נמסר על חסימות כבישים.

ממשטרת ירושלים נמסר כי עובדי טבע הפגינו בצומת רופין - קפלן (השעון), הם הבעירו צמיגים שכובו תוך זמן קצר על ידי כוחות הביטחון. רחוב קפלן - זוסמן נחסם לתנועה לזמן קצר. כמה המפגינים חסמו גם את צומת שז"ר-ירמיהו. בהמשך הגיעו המפגינים לגשר המיתרים בכניסה לעיר וחסמו את התנועה.

באשדוד הפגינו עשרות עובדי מפעל טבע מדיקל. העובדים נשאו שלטים "לא סוגרים מפעל חיוני" ו"ויגודמן תחזיר את הכסף, תתבייש" וגם "רוצים להיות בעבודה" "טובים בלפטר עובדים". כתוצאה מהמחאה נוצרו עומסי תנועה באזור התעשייה ביחוד בדרך למפעל ברחוב האורגים. בשלב מסוים מספר עובדים הבעירו צמיגים וכוח משטרה התערב. מספר נהגים שדרכם נחסמה התעמתו עם המפגינים.

ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר האוצר משה כחלון צפויים להיפגש עם מנכ"ל ענקית התרופות, קאר שולץ, מייד עם נחיתתו בארץ, כבר היום. בפגישה, שבה צפוי להשתתף גם שר הכלכלה אלי כהן, יציגו נתניהו וכחלון חזית משותפת - ודרישה ברורה מטבע: לפטר יותר עובדים בחו"ל ולצמצם משמעותית את רוע הגזירה בישראל. זאת, מתוך הבנה כי מטה החברה ימשיך לפעול בארץ. 

בישיבת שרינו נתניהו החליט על הקמת צוות שרים (רה"מ, חיים כץ, אלקין, אלי כהן) לטיפול במשבר בטבע. ראש הממשלה ביקש מהשרים שלא לפעול בערוצים שונים ולא מתואמים ביחס למשבר טבע וקבע דיון מחר עם השרים הנ"ל על מנת לגבש תוכנית ממשלתית אחידה.

שר האוצר כחלון אמר בשיחות סגורות מאז ההודעה על הפיטורים ההמוניים כי בכוונת הממשלה לצמצם ככל האפשר את ממדי הפיטורים בישראל, ולתת מענה יעיל לאותם אלה שיישלחו הביתה. "לאורך עשרות שנים עזרה המדינה לטבע. עכשיו עיני העובדים נשואות אלינו", אמר שר האוצר לאנשיו.

מחר בבוקר (שני) יפגשו שר האוצר, משה כחלון ושר הכלכלה אלי כהן ביחד עם יו״ר ההסתדרות אבי ניסנקורן ויואב שמחי יו״ר ההסתדרות הלאומית עם יושבי ראש ארגוני העובדים של טבע, במשרד האוצר בירושלים. 

מחאת עובדי טבע // צילום: אורן בן חקון

. ועדי העובדים בטבע הודיעו כי "נבצע את המהלך הקשה מכל שלא ידעה טבע מאז הקמתה זה 116 שנה. ועדי העובדים וההסתדרות יסגרו וינעלו את שערי הברזל במפעל בכפר סבא - ובכך נודיע על תחילת השביתה הגדולה וההזדהות עם חברינו באתרי טבע השונים". במקביל לשביתה יתקיימו הפגנות ומשמרות מחאה בכמה מוקדים ברחבי הארץ.

בהודעה לכלל העובדים פורסם מטעם הוועד איום, שלפיו "הוועד מציע לכל מי שמתכוון להגיע למנוע אי־נעימויות מיותרות".

העובדים במשרדי החברה בנתניה זועמים על הוראת הנהלת החברה למנהליה שלא להגיע למשרדים היום. ״ממה הם חוששים שנעשה בהם לינץ׳? אני רוצה שיסתכלו לי בעיניים ויאמרו לי מה אני יכול לעשות בגיל 55?״ אומר חיים, עובד תושב העיר שהגיע עם ילדיו להפגין. ״לאן החברים שלי ואני יכולים מפה ללכת? נהיה חייבים להשבית את החברה עד שמישהו יתעורר ויחליט להרים את הכפפה ולדבר עם כל הנוגעים בדבר, כדי לפתור את המשבר הזה ולהציל את המצב. אני למעלה מ-30 שנה פה אני לא מתכוון לסיים כל את חיי. איפה ההסתדרות? למה לא יצאה עד כה בהפגנה ענקית בכדי לנסות ולמנוע המצב?״ 

דניאל שבתאי, יו"ר ועד העובדים בטבע פתח תקווה, עובד בטבע 18 שנים ביחידת המחשב של החברה. ״האנשים פה עובדים במשמרות סביב השעון. הם נתנו את הנשמה, את החיים - כמוני. כאן התחתנתי וכאן נולדו לי 4 ילדים. עצוב ומאוד מתסכל המצב הזה. מאכזב מאוד שהגענו למצב הזה, מאכזב שמי שאשם במצב הזה לא מעורב בשום מחיר ולא דואג - ואני מתכוון להנהלה הקודמת ולחברי הדירקטוריון הנוכחי שאישרו את ההצעה הדרקונית הזו בלי להניד עפעף. חייבים לתת לנו תשובות על מה שקורה. אף אחד לא נותן לנו תשובות". 

"המלחמה פה היא לא רק עלינו על טבע, אלא גם על חברה דומה במדינת ישראל שתעמוד במצב חסר אונים כמונו. נכון לעכשיו, המנהלים הונחו היום להישאר בבית ולא להגיע למשרד. ממה חששו? שאנשים ידברו אל הלב שלהם ויספרו על הדאגות שלהם ויראו את התסכול והחששות בעיניים שלהם?״.

 

מחאת עובדי טבע // צילום: אורן בן חקון

בתוך כך, ראש עיריית באר שבע, רוביק דנילוביץ', צפוי לכנס היום את ראשי הרשויות בנגב לכנס חירום, במסגרת מאבק ציבורי נגד הכוונה לסגור את מפעל חברת טבע בנאות חובב, שבו מועסקים יותר מאלף עובדים. העובדים עצמם צפויים להגיע אף הם לכנס, בצעדה שתצא משערי המפעל. דנילוביץ' ציין כי בכוונתם לקיים בהקדם האפשרי פגישות דחופות עם ראש הממשלה, שר האוצר ושר הכלכלה.

בהכנת הידיעה השתתפו: זאב קליין, גדי גולן, שלומי דיאז, אמציה סמקאי ומיטל יסעור בית־אור.

טעינו? נתקן! אם מצאתם טעות בכתבה, נשמח שתשתפו אותנו

כדאי להכיר