יש מנהיגים ערבים, אין דאגה לערבים • דעה

רוב מוחלט של תושבי ישראל הערבים הם אזרחים שומרי חוק • תושבי כפר קאסם חיים בחוסר ביטחון אישי ובחשש משווע

כפר קאסם

ראשית, חשוב להדגיש: רוב מוחלט של תושבי ישראל הערבים הם אזרחים שומרי חוק. אך תושבי כפר קאסם, כמו גם תושבים ביישובים ערביים נוספים ברחבי הארץ, חיים שנים רבות בחוסר ביטחון אישי משווע ובחשש מפני הרצח הבא. בשנים האחרונות גבו מלחמות החמולות וסכסוכי העולם התחתון בין עבריינים במגזר הערבי עשרות קורבנות שחוסלו לעתים קרובות לאור יום במקומות הומי אדם, שאותם גודשים אזרחים חפים מפשע. 

היה מספיק לקרוא את התגובות ברשתות החברתיות הערביות בשבוע שעבר לאחר ששני תושבי כפר קאסם נרצחו כשסיימו להתפלל במסגד ונורו למוות בפתחו של בית התפילה בידי מתנקש שנמלט מהמקום, כדי להבין עד כמה עמוקים הבלבול והמבוכה במגזר בשל האלימות הגוברת. עוד לפני האירוע החמור אתמול לפנות בוקר, געשו הרשתות החברתיות הערביות כאשר רבים מהמגיבים טענו כי הגיעה העת לסמוך על המשטרה ועל הנהגת הציבור הערבי שתביא להורדת מפלס האלימות. המשתתפים בדיונים הסוערים הדגישו כי רק על ידי נקיטת צעדים דרסטיים של החברה הערבית בישראל - דוגמת יוזמות חינוכיות כבר בגילים צעירים, הוקעה וגינוי של תופעת העבריינות הפושה במגזר ודרישה בלתי מתפשרת מגורמי אכיפת החוק לפעול ביתר שאת נגד תופעת האמל"ח הבלתי חוקי, תוך כדי הוספת נקודות משטרה ביישובים הערביים מאוישות בשוטרים מהמגזר המבינים את המנטליות הערבית - תתאפשר הורדת כמות מעשי הרצח והאלימות. 

לכך יש לצרף את חוסר האפקטיביות של הנהגת המגזר אשר לרוב פועלת משיקולים פופוליסטיים ובעיקר אלקטורליים. ערביי ישראל מודים כי הסוגיה הפלשתינית בראש מעייניהם לא פחות מאשר אצל הפוליטיקאים הערבים, אולם רובם היו מעדיפים לראות את יו"ר הרשימה המשותפת איימן עודה וחבריו לסיעה עושים יותר למען אלו ששלחו אותם לכנסת. לפלשתינים יש את אבו מאזן ומדינות ערב, לנו אין אף אחד - טוענים רבים במגזר - הממשלה מתנכרת לנו וההנהגה הערבית דואגת יותר למחנות הפליטים בג'נין ובשכם ופחות ליישובי המגזר בישראל.

אותם אזרחים ערבים סבורים כי צעדים כמו שביתה כללית שעליה מכריזה ועדת המעקב היא לא יותר מבדיחה עצובה, שכן רבים כלל אינם לוקחים חלק במחאה. אחד מבכירי הנהגת הרשויות המקומיות הערביות בישראל היטיב לתאר זאת ואמר: "כאשר עודה, אחמד טיבי וזחאלקה יפעלו יותר למיגור האלימות במגזר ופחות לתשתיות הביוב בטול כרם וקלקיליה אז נדע שיש סיבות לתקווה ולאופטימיות. אנחנו מרגישים שאין לנו לא אבא ולא אמא - הנהגת המגזר מעדיפה את הטיפול בפלשתינים על פני ערביי ישראל. צילום עם אבו מאזן מוכר טוב יותר מצילום עם מאזן גנאיים ראש עיריית סכנין".

טעינו? נתקן! אם מצאתם טעות בכתבה, נשמח שתשתפו אותנו

כדאי להכיר