מחקר: ספורט מנטרל את נזקי האלכוהול

בשורה לשתיינים? • פרופ' מאט פילד: "התוצאות הן סיבה טובה נוספת לעשות ספורט, אפילו במקביל להתנהגות פחות בריאה"

החבר'ה האלה יכולים להרשות לעצמם לצאת לדרינק אח"כ // צילום: Gettyimages

פעילות גופנית סדירה מנטרלת את הנזקים של האלכוהול – לרבות סרטן ומחלות לב, כך קבע מחקר חדש של אוניברסיטת "קולג' לונדון" וחוקרים מסידני.

המומחים ציינו כי פעילות גופנית מנטרלת את רוב התהליכים המזיקים אשר מתרחשים בגוף לאחר שתיית האלכוהול. התהליכים המזיקים כוללים דלקות בתאים ועלייה ברמות הורמונים מסוימים, אשר עשויות לגרום לסרטן ולמחלות אחרות.

הממצאים מהווים עדות נוספת ליתרונות הבריאותיים העצומים של פעילות גופנית. מוקדם יותר הקיץ מצא מחקר בינלאומי מקיף כי אימון של שעה ביום מחליש את עוצמת את הנזקים של "עובדים משרדיים שיושבים מתשע עד חמש".

מתקזזים // צילום: Gettyimages

המחקר החדש פורסם בכתב עת בריטי לרפואת ספורט, ובדק 36,370 מבוגרים באנגליה וסקוטלנד. כ-85% מהנשאלים ציינו כי הם נוהגים לשתות מדי פעם או לעתים קרובות, ומתוכם 13% חרגו מהגבול המומלץ והבטוח של 14 מנות בשבוע, כאשר אלו שנהגו לקיים לפחות שעתיים וחצי של פעילות גופנית מתונה בשבוע קיזזו באופן דרסטי את נזקי השתייה.

"התוצאות שלנו סיפקו הוכחה נוספת לתפקיד החשוב של פעילות גופנית כאמצעי לקדם את בריאות האוכלוסייה, אפילו בנוכחות של התנהגות אחרת, פחות בריאה", ציין פרופ' מאט פילד, מ"מרכז בבריטניה ללימודי טבק ואלכוהול" באוניברסיטת ליברפול.

הספורט ממתן את ההשפעות השליליות של האלכוהול // צילום: Gettyimages

פרופ' פילד הוסיף כי "הקשר בין שתיית אלכוהול לבין סיכון עודף מוגבר לתמותה חלש באופן משמעותי אצל אנשים פעילים גופנית".

לעומת זאת, פרופ' קווין מקונווי, מומחה בסטטיסטיקה, ציין כי מבוגרים לא צריכים להניח שהם יכולים לשתות כמה שרק ירצו, כל עוד הם יתאמנו.

מקונווי הוסיף כי "אין מסקנות מוצקות". חלק הממצאים עשויים להיגרם כתוצאה מגורמים אחרים מלבד פעילות גופנית.

טעינו? נתקן! אם מצאתם טעות בכתבה, נשמח שתשתפו אותנו

כדאי להכיר