משאל העם ביוון: בין רע לרע יותר

"כן" או "לא" להמשך הצנע, בכל מקרה כלכלת יוון תמשיך להתפורר • כשהמרכולים ריקים והבנקים סגורים, לא בטוח שאפילו התיירות המשגשגת תשרוד

גימלאים בתור לבנק. (ארכיון) , צילום: אי.אף.פי

בין אם ה"כן" או ה"לא" יזכה היום ברוב במשאל העם החפוז שעליו החליט לפני תשעה ימים ראש ממשלת יוון אלכסיס ציפראס, האודיסיאה הכלכלית המתפוררת של הרפובליקה ההלנית תימשך. וזאת הבשורה הרעה ליוונים.

צילום: רויטרס

רוצים לקבל עוד עדכונים? הצטרפו לישראל היום בפייסבוק

בכל מקרה, הם לא יתעוררו לשחר של יום חדש. הידוק החגורה הכרחי בכל מקרה. ליוון היו פעם פילוסופים גדולים. כלכלנים קצת פחות. אבל אם ה"לא" ינצח, הם יתעוררו עם דרכמה בכיס. וזה לא יהיה שווה הרבה.    

היתרון, אולי היחיד, במשאל העם הזה הוא בכך שהוא יבהיר אחת ולתמיד מה העם היווני רוצה. וזה גם משהו. אלא שרצונו של העם היווני אינו כרגע בראש מעייניהם של מנהיגי אירופה. אלה רוצים יציבות.

הפגנת המתנגדים לצנע. "לחיות בכבוד"  //  צילום: אי.פי.אי

נשיא הנציבות (ז'אן קלוד יונקר) ונשיא הפרלמנט האירופי (מרטין שולץ) הבהירו היטב מה צפויות להיות ההשלכות במקרה שה"לא" יזכה היום ברוב: יוון תמצא עצמה מחוץ לגוש היורו, גם אם ממשלת יוון מנסה למכור לציבור כי "לא" רק יחייב את הנושים להציע הסכם טוב יותר ויחזיר אותם לבריסל בעמדת כוח. לא בטוח.

"ללא הזרמת כספים לא ישולמו משכורות, מערכת הבריאות תפסיק לפעול, מערכת החשמל והתחבורה הציבורית יושבתו", הזהיר אתמול שולץ. יוון מבחינתו הגיעה ל"יום הדין". הוא אפילו קרא לממשלת יוון הנבחרת (שמאל קיצוני) לפרוש. לא פלא ששר האוצר היווני, ורופאקיס, טוען כי למה שאירופה עושה ליוון יש רק שם אחד: "טרור". כבר גלשנו מזמן מעמודי הכלכלה. 

הדמוקרטיה אולי נולדה באתונה, אבל השבוע, מבחינת ראשי האיחוד, היא גם מתה שם. יש שיגידו כי היוונים הרוויחו זאת ביושר. למען הדיוק, באי־יושר, בנתונים הכוזבים שעימם הצטרפו לאיחוד ולגוש היורו.

באיחוד האירופי לא רואים אופציה אחרת מאשר "כן". אירלנד, ספרד, איטליה ופורטוגל, כולן חברות בגוש, לא מככבות בשנים האחרונות במדורי הכלכלה. אירופה לא רוצה שיוון תהפוך לסמל. יש הרבה פוטנציאל לאי־יציבות במשבר היווני. אירופה תשרוד את יוון. אך באיזה מחיר?

   

הפגנת התומכים בצנע. לא רוצים להיפרד מאירופה  //  צילום: אי.אף.פי

מאז היווסדותה של יוון המודרנית (1832) כלכלתה מקולקלת. היוונים מתרצים זאת במלחמות הרבות ובהלוואות הנלוות. "הלוואות מבנק רוטשילד", מזכירים היוונים. פוטנציאל נוסף לצרות. "אם ה'לא' ינצח", הסביר לי ג'יורג'יוס קורג'יאס, עורך דין יווני, "נתעורר מחר עם דרכמה שתעבור פיחות של 60 אחוזים לפחות. מה זה אומר? בנקים סגורים ימים ארוכים, כלכלה משותקת וסיכוי גדול שאף אחד בעולם לא יכבד את המטבע שלנו. נהפוך מחברה באיחוד האירופי לזימבבואה".

זימבבואה של אירופה

"מאז המשבר הגדול, שבו נמצאת יוון מאז 2010, רק סקטור אחד הצליח לא להיפגע: סקטור התיירות, כמובן. בשנת 2014 נרשם אפילו שיא של מבקרים (24 מיליון), שהכניסו למדינה 14 מיליארד יורו. ב־2015 צפוי אפילו גידול". 

בתעשיית התיירות חוששים כי שובה של הדרכמה יבלום את המגמה. איזה תייר יגיע למדינה שבה בנקים סגורים, מכשירי כספומט לא מתפקדים, אין דלק בתחנות וקיים מחסור במזון מיובא במרכולים?

"האושר תלוי בנו", טען בעבר הפילוסוף היווני אריסטו. היום גם העושר.

 

מדפים ריקים בסופר. עתיד לא ברור  //  צילום: אי.אף.פיטעינו? נתקן! אם מצאתם טעות בכתבה, נשמח שתשתפו אותנו

כדאי להכיר