17.03.2018
א' בניסן תשע"ח
ישראל היום
ארכיון מהדורה מודפסת וידאו החזון אודות העיתון פרסום צור קשר
17.03.2018

כותרות היום

השר מרידור: "תומך בהצעת רה"מ"
חזרה לקריאת הכתבה >
שתף ב-facebook | שלח לחבר

השר מיכאל איתן

התיישבות, בכפוף לשלטון החוק | בעד

בשנת 1978 הוקמה התיישבות על אדמות רוג'ב בשומרון. בית המשפט קבע כי ההתנחלות הוקמה שלא כדין. מנחם בגין הורה ללא היסוס להעתיק את היישוב לאתר סמוך והתוצאה היתה שמירה על שלטון החוק וחיזוק ההתיישבות. כך הוקם היישוב אלון מורה ובעקבותיו עוד "הרבה אלוני מורה" כפי שהבטיח מנחם בגין.

רה"מ, בהחלטתו מאמש, הלך בדרכו של בגין. זוהי דרך הגורסת כי אפשר להקים מפעל התיישבות בכפוף לשלטון החוק ולהחלטות בג"ץ. זוהי דרך המקדשת את דרכו של הליכוד כמפלגה לאומית ליברלית, המושכת ציבורים רחבים מהימין ומהמרכז ונותנת לגיטימציה אמיתית ורחבה למפעל ההתיישבות.

רה"מ לא התפתה לפתרונות קסם חקיקתיים בדמות חוק ההסדרה, שנזקם רב על התועלת שיוזמיהם רצו להפיק. יוזמה זו, לו היתה מקודמת, היתה יוצרת מצב שבו הכנסת מחוקקת חוקים לגבי שטחים שלתושביהם אין זכות בחירה. דבר זה היה גורר גל של ביקורת עולמית, שבו גם הטובים שבידידינו לא היו מסוגלים להגן על חקיקה זו, מדביקה לנו כתם של אפרטהייד, ומסכנת אותנו בסנקציות בינלאומיות. ובסופו של דבר בג"ץ היה קובע שחוק זה אינו חל בשטחי יהודה ושומרון, והממשלה היתה נאלצת לבצע את החלטת ביהמ"ש.

רה"מ מציע כעת למתיישבים הצעה שלא יכולה להיות טובה ממנה בנסיבות הקיימות: אמנם יוסרו חמישה בניינים שנבנו שלא כחוק, אך עשרות בניינים חוקיים יתווספו. כך גם יגדל מפעל ההתיישבות וגם תישמר עליונות המשפט. אני מקווה שהמתיישבים יקבלו את החלטת רה"מ וישתפו פעולה עם הממשלה, שאין ולא תהיה טובה ממנה להגן על ענייניהם.

חזרה לדף ראשי | לניוזלטר מתאריך: