23.07.2017
כ"ט בתמוז תשע"ז
ישראל היום
ארכיון מהדורה מודפסת וידאו החזון אודות העיתון פרסום צור קשר
21.07.2017
> לניוזלטר בתאריך
דיווח: ישראל תיעזר באזרבייג'ן כדי לתקוף אתרי גרעין באיראן
חזרה לקריאת הכתבה >
שתף ב-facebook | שלח לחבר

דן מרגלית

ארה"ב יורה על ישראל

בעיצומו של ירח הדבש הישראלי?אמריקני פתחו גורמים רשמיים בוושינגטון במערכה מדינית צורבת ותמוהה נגד ישראל בסוגיית תקיפת מיזם הגרעין האיראני. הירי לעבר ישראל אינו דליל אלא במטחים ובפצצות מצרר מילוליות: תקיפת איראן בידי ישראל תעכב את ייצור הפצצה הגרעינית במחצית השנה בלבד, וכתוצאה ממנה ייהרגו כ?200 אמריקנים, ולא שזה שיעור מזערי, אבל כמה נהרגו ביוזמות צבאיות חסרות שחר של ארה"ב עצמה בשנים האחרונות?

מישהו בארה"ב חשף (את מה שהוכחש) כאילו לחיל האוויר הישראלי מנחתים באזרבייג'ן, וזה סוד, אם תוכנו נכון, אם לאו. אתמול הוסיף אמיר אורן ב"הארץ", בהתבסס כנראה על מקורות אמריקניים מהימנים, כי רעיון התקיפה נדחה בהסכמת ישראל ל?2013. מניין זה הגיע, בעיקר בהנחה שהתוכן נכון?

יריבים מובהקים של בנימין נתניהו ואהוד ברק, ובהם כאלה השוללים תקיפה בפועל באיראן, סבורים כי זכו להישג מדיני משמעותי בהעלותם את הנושא על סדר היום הבינלאומי. החרם על איראן הוא מתוצרת כחול?לבן, ואם יוטל גם על הבנק המרכזי של האייתוללות תהיה השפעת מהלכי המניעה האלה איתנה ומהירה. אז איזה אינטרס סביר יכול להוביל מישהו בפנטגון להקשיח לקראת ליל הסדר את לב פרעה הפרסי ולומר לו כי אין לו ממה לחשוש? גובל בטירוף מערכות.

איראן טוענת כי היא מוכנה לנהל משא ומתן לבלימת המרכיב הצבאי במיזם הגרעין שלה, רק כל עוד היא סבורה שישראל מתכוונת ברצינות. הודעת שר ההגנה הגרמני כי בעקבות שיחתו עם ברק הוא חושש יותר מבעבר לתקיפה ישראלית היא צעד המחזק את סיכויי השלום. ללא מורא אין דרך להביא את איראן לשולחן המשא ומתן עם העולם באיסטנבול.

יש הבדל דיפלומטי ניכר בין ארה"ב הלוחצת על ישראל לדחות את תוכניותיה הצבאיות ונדחית על ידי ירושלים לבין פעילות אמריקנית חד?צדדית פומבית להרתיע את נתניהו וברק מאיום אמין על האייתוללות. מה שהוטח כלפי ראש המוסד לשעבר מאיר דגן בעקבות מסיבת העיתונאים שלו, נכון גם באשר לשר ההגנה ליאון פאנטה או אפילו לברק אובאמה עצמו.

איש אינו רוצה בפעולה צבאית, אלא אם נוסו כל הדרכים למונעה ולא צלחו. אפשר שתהיה תקיפה, אשר תביא רווח והצלה - וזה יכול להיות הסיכום גם אם ייפגעו 200 אמריקנים או 500 ישראלים - ואפשר שתיהפך בכייה לדורות. ייתכן גם שלא תהיה תקיפה בין שהצורך בה יתייתר, וזה אידיאלי, ובין שישראל תאחר את הרכבת לצנטריפוגות ולמתקנים הגרעיניים בקום, וזה הרע מכל. כך או אחרת, ארה"ב סוגרת על ישראל ומצמצמת את חלון ההזדמנויות בחשיפת הנתונים הצבאיים הידועים לה.

הרומאים לימדו כי "הרוצה בשלום ייכון למלחמה". בעידן המודרני נכון לקבוע כי הרוצה בשלום ייכון למלחמה, ויאיים בה. בוושינגטון לא למדו לטינית.

חזרה לדף ראשי | לניוזלטר מתאריך: