19.03.2018
ג' בניסן תשע"ח
ישראל היום
ארכיון מהדורה מודפסת וידאו החזון אודות העיתון פרסום צור קשר
19.03.2018
> לניוזלטר בתאריך
שתף ב-facebook | שלח לחבר

זהבה גלאון

מסיתים

נגד פליטים

"בתוך כמה שנים יהיו בארץ 100 אלף מהגרים מאפריקה", אמר יו"ר הוועדה לבחינת בעיית העובדים הזרים בכנסת. אחת לכמה זמן מתעורר המסית התורן נגד הפליטים, מבקשי המקלט בישראל. השבוע היה זה חבר הכנסת יעקב כץ, אשר השתלח בפליטים ותיאר אותם כאיום חברתי וביטחוני שעלול לשנות את פניה של המדינה.

"תושבי תל אביב יבקשו להתגורר ביהודה ושומרון כשעירם תהפוך לאפריקנית", אמר בדיון בוועדה.

לפני כמה שבועות היה זה ראש הממשלה, בנימין נתניהו, שהציע "בנדיבותו" לשלם למדינה אפריקנית כדי שזו תקלוט את הפליטים האפריקנים.

העובדה שאנחנו עם למוד פליטות לא השפיעה על ראש הממשלה. היא גם לא השפיעה על רבנים בתל אביב שפירסמו כרוזים האוסרים על השכרת דירות למסתננים ולמהגרי עבודה. ודאי שלא על רבנים בבני ברק, שכתבו בפסק הלכה שמשכירי הדירות לאפריקנים "לוקחים על צווארם את האסונות הרוחניים שייצאו מזה".

אין ספק שלמדינה יש זכות לקבוע מי ייכנס אליה. אך יש לה גם חובה מוסרית, משפטית והיסטורית להגן על מבקשי המקלט. הפליטים מסודאן ומאריתריאה נמלטו מדיכוי, ממלחמות אזרחים, מעבדות ומעינויים.

במקום שהרשויות יציעו פתרונות לסיוע, הן מגלות אטימות לב וכהות חושים. רשות ההגירה, בניסיונותיה להציג את בעיית הפליטים כסוגיה ביטחונית ודמוגרפית ולא כסוגיה הומניטרית, פירסמה נתונים "מפחידים" על מסתננים שחוצים מדי יום את הגבול המצרי.

"האסון הדמוגרפי בדרך", מיהר להתריע ראש עיריית אילת, מאיר יצחק הלוי.

צריך להעמיד דברים על דיוקם: "ההצפה" במהגרים אינה מגיעה מגבול מצרים, אלא בדרך המלך, דרך נתב"ג. עקב הפער בין המדיניות המוצהרת הקוראת לצמצום מספר מהגרי העבודה והמדיניות הננקטת בפועל, מספר מהגרי העבודה בישראל הולך וגדל.

ארגוני זכויות אדם טוענים שבחסות ממשלת ישראל ומדיניות "הדלת המסתובבת", ממשלת נתניהו "ייבאה" פי 25 מהגרי עבודה ממבקשי המקלט שהסתננו ממצרים.

המדיניות הממשלתית פוגעת בפליטים. זרועות האכיפה מתעמרות בהם ומבצעות מעצרים שרירותיים. אחת לכמה זמן, מנסה הכנסת לחוקק את "חוק ההסתננות" המביש, שיאפשר לכלוא לשנים ארוכות, פליטים שמעולם לא פשעו.

בניסיון לסייע לפליטים המוחזקים במעצרים שרירותיים, הוקמה עמותת "אנו פליטים", שמבקשת ליצור מסגרת לסולידריות עם הפליטים. "אנו פליטים" לקחה על עצמה להאזין לפליטים, לשמש להם לפה, ולייצג אותם בבתי?המשפט.

מדינת ישראל חתמה על אמנת זכויות הפליטים מ?1951. האמנה נוצרה כמענה לבעיותיהם של מיליוני אנשים שהפכו לפליטים כתוצאה מזוועות השואה ומלחמת העולם השנייה. אלא שהמדינה לא עיגנה בחוק את חובותיה כלפי הפליטים.

מאז קום המדינה, רק 190 מבקשי מקלט הוכרו כפליטים. מרביתם עזבו כבר מזמן את תחומי המדינה. אך בשל סירובה של המדינה לערוך למבקשי המקלט בדיקות אינדיבידואליות, הפליטים "נתקעים" כאן ואין להם סיכוי להגר למדינה אחרת ולהצטרף למשפחותיהם.

ישראל אינה יכולה להרשות לעצמה להתנער מאחריותה לתת לפליטים מקלט הוגן וזכויות שיבטיחו את קיומם בכבוד. כיהודים במדינת ישראל מוטלת עלינו חובה מיוחדת, לא להישאר אדישים, לעצור את ההסתה ולאפשר מקלט לפליטים הנמלטים על נפשם.

חזרה לדף ראשי | לניוזלטר מתאריך: