18.03.2018
ב' בניסן תשע"ח
ישראל היום
ארכיון מהדורה מודפסת וידאו החזון אודות העיתון פרסום צור קשר
17.03.2018
> לניוזלטר בתאריך
שתף ב-facebook | שלח לחבר

יהושע סובול

משא ומתן

לדבר, ומיד

מיגל דה סרוונטס, המוכר כמחברו של "דון קיחוטה", כתב גם כמה מחזות. אחד מהם, מערכון קצר ועמוס משמעות, נקרא "אל רטאבלו דה לאס מאראביליאס". זהו שם דו?משמעי. מצד אחד ה"רטאבלו" הוא לוח עץ שסומך את במת מזבח הכנסייה, ומצד שני יכול השם להתפרש כקרשי במת הפלאים של התיאטרון.

המערכון שלו עוסק בתיאטרון בובות, כביכול, משום שאין בו זכר לבובות, ומפעיליו הם זוג נוכלים, חאנפאלה וחורינוס. הם מעלים הצגה לא ממשית בפני קהל של כפריים. הם מספרים לקהל שרק נוצרי שאינו ממזר ואינו צאצא של יהודים או מוסלמים שהתנצרו, מסוגל לראות את הבובות שמגלמות את דמויות ההצגה. בשלב ראשון הם מציגים את סיפור שמשון שמחריב את המקדש הפלשתי בעזה.

הכפריים, אשר פוחדים שיתגלו כממזרים או כצאצאי אנוסים, מעמידים פנים שהם רואים את דמויות ההצגה ונהנים ממנה. לפתע מגיע קצין ודורש מהכפריים להכין מגורים לחיילי יחידה שעומדת להתמקם בכפרם. הכפריים, שאיבדו את כושר ההבחנה בין מציאות לתעתוע, מתייחסים לקצין כאל אחד מדמויות ההצגה, שקיימות רק בדמיונם. לכן כאשר הקצין מסתלק הם אינם עושים דבר, אלא ממשיכים לבהות בבמה הריקה מכל התרחשות.

לאחר זמן מה, כאשר הקצין שב למקום ומגלה שהכפריים לא נשמעו להוראתו ולא הכינו מקומות מגורים לחייליו, הוא גוער בהם בחומרה. הקהל רוגז על הקצין ובמקום פורצת תגרה. בסופה שולף הקצין את חרבו והורג את כל הכפריים שהתמכרו לתעתועון של צמד הנוכלים.

"ההצגה שלנו הצליחה מעל למשוער!" הכריז חאנפאלה באוזני חורינוס, והוסיף: "לא עשינו כלום ותראה את התוצאה! מחר נעלה אותה בפני שאר הכפריים שעוד לא ראו אותה".

כשאני שומע את מנהיגינו מכריזים על נכונותם לפתוח במשא ומתן ללא תנאים מוקדמים על האופן שבו יתנהל המשא ומתן (ללא תנאים מוקדמים), רק כדי לסלול את הדרך להמשך תהליך ניהול המשא ומתן (ללא תנאים מוקדמים) על קיום משא ומתן (ללא תנאים מוקדמים) - וזאת, כאשר לכולם ברור בדיוק על מה יש לנהל את המשא ומתן הן עם הפלשתינים והן עם הסורים, אני לא יכול שלא לחשוד במנהיגינו המוכשרים שהם מייצרים תעתועון פלאים משלהם. והתעתועון שלהם מצליח מעל למשוער עם קהל הבית. 70 אחוזים מהישראלים היו מצביעים בעד אמני ה"רטאבלו דה לאס מאראביליאס" שלנו, אשר גורמים לנו לאבד כל הבחנה בין תעתוע למציאות. מנהיגינו מצליחים לשכנע אותנו שאנחנו חיים במציאות, ולא בריק המוחלט של תעתועון הפלאים שהם מוכרים לנו.

אין לי ספק שבוקר אחד נתעורר ונגלה שבזמן שהתמכרנו להצגת השום?דבר של מנהיגינו, האו"ם ומועצת הביטחון ו?99 אחוזים ממדינות העולם כבר הכירו במדינה פלשתינית שהוכרזה במהלך חד?צדדי, וכל המעשים החד?צדדיים שעשינו מעבר לקו הירוק זה 40 שנה בטלים ומבוטלים. ואז בטח נתנחם באמונה שזו רק עוד אפיזודה שמנהיגינו מציגים לעינינו המשתאות בתיאטרון הבובות הדמיוני שלהם.

חזרה לדף ראשי | לניוזלטר מתאריך: